ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کم مصرف‌های پرمصرف

تاریخ درج : دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
لامپ‌های کم مصرف غیراستاندارد از بازار جمع می‌شوند

سعیده غفاری / خبر ‌نگار

افزایش تعرفه‌های مصــــرف انرژی موجب شده مردم تمایل زیادی به خرید لامپ‌های کم مصرف پیدا کنند. در مقابل، قیمت لامپ‌های کم مصرف به دلایل مختلفی مانند گرانی ارز و مشکلات واردات افزایش چشم‌گیری داشته‌ است تا درنتیجه لامــــــپ‌های کم‌مصــرف غیراستانـــــدارد ‌به‌صورت گسترده‌ای در بازار عرضه شوند. تا‌جایی که به تازگی 300هزار لامپ کم‌مصرف غیر استاندارد در بازار توقیف و جمع شد. این درحالی است که تشخیص لامپ‌های استاندارد ازغیر استاندارد چندان دشوار نیست و فقط باید به چند نکته جزئی توجه کرد. همچنین می‌توان با خرید لامپ‌های تولید داخلی به راحتی به کیفیت آن اطمینان کرد.نور لامپ‌های کم مصرف غیر استاندارد به صورتی است که علاوه بر ایجاد آسیب به بدن، مصرف برق بالایی دارند. بنابراین با جایگزینی محصولات تولید داخل با نمونه‌های خارجی می‌توان محصولی با کیفیت و استاندارد انتخاب کرد.

 

 

توقیف 300هزار لامپ

هفته گذشته در جریان بازرسی واحد‌های صنفی، 300هزار لامـــــــپ کم‌مصــــــرف غیراستاندارد از بازار جمع آوری شد. براساس گفته‌های محمدرضا طاهری، مدیرکل استاندارد، این تعداد لامپ از بازار جمع آوری شدند، زیرا محصولات مربوط به روشنایی مشمول استاندارد اجباری می‌شوند. شهروندان باید در حین خرید، به استاندارد بودن کالای مورد نظر توجه کنند و از فروشگاه‌های دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد خرید کنند. در مقابل، خریداران زیادی تصور می‌کنند لامپ های معمولی غیر‌استاندارد و نمونه‌های کم‌مصرف استاندارد هستند؛ ولی وسایل روشنایی، استانداردهای مشخصی دارند که با درنظر گرفتن ویژگی آنها می‌توان استانداردها را از غیر استاندارد تشخیص داد. 

 

 

نشان و برچسب استاندارد

اصلی‌ترین راه برای تشخیص استاندارد بودن یک لامپ کم‌مصرف، توجه به نشان آن است. درج نشان استاندارد بر روی لامپ‌ها اجباری است که یا به صورت استاندارد ملی یا بين المللی وجود دارد. همچنین توجه به برچسب انرژی، راه دیگری برای تشخیص استاندارد بودن لامپ کم مصرف است. گروه مصرف انرژی یک لامپ استاندارد A  است و باید از محصولات با برچسب مصرف انرژی پایین تر اجنتناب کرد.

 

 

توان 

توان لامپ نشان دهنده میزان مصرف آن است که با کمک آن می‌توان به استاندارد بودن یک محصول پی‌برد. اختلاف توان درج شده بر روی جعبه و بدنه لامپ نباید بیشتر از 15 درصد باشد که در محصولات غیر‌استاندارد اغلب این درصد بیشتر است.

 

 

شار نوری

میزان نور خروجی لامپ به وسیله شار نوری آن تعیین می‌شود که با واحد لومن روی جعبه یا خود لامپ نوشته شده‌است. درصد شار نوری لامپ‌های استاندارد بیشتر از 90 درصد است، درغیر این صورت لامپ کم مصرف مورد نظر استاندارد نیست.

 

 

کاهنده انرژی

لامپ‌های قدیمی سوییچ‌هایی به نام کاهنده انرژی داشتند که باعث کم و زیاد شدن نور لامپ در زمان استفاده می‌شود. عده‌ای از فروشندگان، کاهنده انرژی را مزیت لامپ مطرح می‌کنند و معتقدند تغییر میزان روشنایی نور لامپ باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. ولی باید گفت هیچ ارتباط مستقیمی بین روشنایی لامپ و انرژی مصرف ‌شده وجود ندارد و لامپ‌های کم مصرف استاندارد دارای سوییچ‌های کاهنده سنتی نیستند بلکه این سوییچ‌ها در محصولات غیر استاندارد به چشم می خورد.

 

 

قیمت

قیمت، آخرین راه برای تشخیص استاندارد بودن یا نبودن یک لامپ است. لامپ‌های کم‌مصرف استاندارد قیمت به نسبت بالایی دارند، زیرا رعایت مواردی مانند مصرف انرژی کمتر، تولید گرمای پایین، افزایش طول عمر و... در تولید یک محصول هزینه‌بر است. از این رو لامپ‌های ارزان انتخاب مناسبی نیستند و در بیشتر موارد درنظر نگرفتن استاندارد باعث کم تمام شدن هزینه تولید می‌شود. در نتیجه هنگام خرید لامپ کم مصرف با کیفیت نباید انتظار صرفه‌جویی در پرداخت پول را داشت!  

 

 

ایرانی‌ها، بهترین‌ها

لامپ‌های کم مصرف تایوانی یا چینی تا قبل از تحریم‌ها در شمار بهترین محصولات بازار جای می‌گرفتند ولی افزایش قیمت لامپ‌های کم مصرف و مشکلات واردات موجب شده مدل‌های متنوعی در بازار عرضه شود که نمی‌توان به اصل یا تقلبی بودن آنها اطمینان کرد. در مقابل لامپ‌های کم مصرف تولید داخل از سطح کیفی بالایی برخوردارند که مطابق با استانداردها ساخته شده‌اند و خرید آن در شرایط فعلی معقول‌تر از مدل‌های خارجی است. افراتاب، پارس خزر، خزرشید، شهاب، آنتیک، سامان، زمان نور و...از جمله تولید کنندگان لامپ‌های کم مصرف داخلی محسوب می‌شوند. این دسته از لامپ‌ها از رده انرژی A بهره می‌برند وعلاوه بر کم ‌مصرف بودن، گارانتی و خدمات پس از فروش خوبی برای آنها در نظر گرفته شده‌است، به‌علاوه طول عمر بالایی یعنی به طور میانگین 8هزار ساعت دارند. لامپ‌های کم مصرف استاندارد تولید داخلی نسبت به نمونه‌های مشابه با قیمت مناسب‌تری به فروش می‌رسند. 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/101274

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی