ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کف بازار

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹
شماره روزنامه: 
هر گرم طلا یک‌میلیون تومان شد

قیمت طلای ۱۸عیار با ادامه روند افزایش خود وارد کانال یک‌میلیون شد تا بتواند در 25تیر رکوردی تاریخی به ثبت برساند. یک‌میلیون تومانی شدن هر گرم طلا در شرایطی است که کسی از حباب در این بازار صحبتی نمی‌کند! بر اساس گزارش شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز، روز گذشته قیمت طلای ۱۸عیار هرگرم یک‌میلیون و چهار هزار تومان، قیمت دلار 22هزار و 950تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۰میلیون و 830هزار تومان بود. همچنین در بازار آزاد قیمت طلای 18عیار هر گرم یک‌میلیون و 18هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 10میلیون و 10هزار تومان بود. نیم‌سکه بهار آزادی پنج میلیون و 400هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی سه میلیون و 150هزار تومان و سکه گرمی یک‌میلیون و 700هزار تومان تعیین‌شده است و به فروش می‌رسید. هر اسکناس دلار نیز 22هزار و 950تومان به فروش می‌رسید. همچنین قیمت خرید دلار برای بیش از 2000 دلار، 22هزار و 250تومان و قیمت خرید یورو نیز 24هزار و 550تومان بود. روز گذشته بانک‌های عامل قیمت دلار را برای کمتر از 2000دلار، 22هزار و 94تومان و دو ریال اعلام کردند.

 

 

 

اپل خسارت می‌دهد

اپل ملزم به پرداخت جریمه ۲۵دلاری به آن دسته از کاربران آمریکایی شده است که آیفون آن‌ها پس از مدتی با کاهش سرعت پردازنده روبه‌رو می‌شد. به گزارش زومیت، پرونده Batterygate مدتی پیش برای اپل دردسرساز شد. تعدادی از کاربران آیفون‌های قدیمی گزارش کرده بودند که پس از مدتی، سرعت عملکرد گوشی هوشمند آن‌ها کم شده است. این گزارش‌ها تا آنجا پیش رفت که اپل به کاهش عمدی سرعت گوشی‌ها اعتراف کرد و جریمه‌های متعددی را هم متحمل شد. اکنون کاربران می‌توانند از شرکت تقاضای غرامت کنند، هرچند هزینه قابل‌توجهی دریافت نخواهند کرد. شهروندان آمریکایی می‌توانند با شکایت از اپل به‌خاطر کاهش سرعت عملکرد آیفون قدیمی، تا ۲۵دلار غرامت دریافت کنند. برای دریافت این غرامت، کاربر باید مالک گوشی آیفون ۶، آیفون 6s، آیفون SE سال ۲۰۱۶ یا آیفون ۷ باشد که تا پیش از ۲۱دسامبر ۲۰۱۸ مجهز به iOS 10.2.1 (برای گوشی‌های ۶ و 6s) یا iOS 11.2 (برای گوشی‌های ۷) بوده است. کاربران تا تاریخ ۶ اکتبر فرصت دارند شکایت خود را به‌صورت آنلاین یا نامه به اپل ارسال کنند.

 

 

 

ارز را به‌جای تولید به موبایل می‌دهند

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران گفت: در این شرایط که با تخصیص یک میلیارد دلار، کل چرخه پوشاک احیا می‌شود، تخصیص ۵۰۰میلیون دلار برای واردات تلفن همراه لوکس درست نیست. سعید قدیری در گفت‌وگو با مهر، اظهار داشت: گاهی اوقات افراد که دچار مشکل اقتصادی می‌شـونـد، برای کـاهـش مشکـلات، هزینه‌های غیرضروری خود را حذف می‌کنند؛ در حال حاضر نیز کشور با این شرایط مواجه است. تلفن همراه بالای ۳۰۰یورو که تقریبا ۷,۵میلیون تومان قیمت دارد، در شرایط کنونی کشور طبیعتا یک کالای لوکس محسوب می‌شود. دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران افزود: در شرایطی که کشور ارز ندارد، منابع ارزی محدود است و تحریم‌شده، چه لزومی دارد گوشی اپلی را وارد کنیم که هم متعلق به آمریکاست و هم کالای لوکس محسوب می‌شود.او ادامه داد: فقط در بخش تولید پوشاک یک‌میلیون شغل وجود دارد؛ کل این صنعت نیازمند یک میلیارد دلار برای تأمین مواد اولیه است؛ اما بااین‌حال چهار ماه است که به صنعت پوشاک ارزی تخصیص داده نمی‌شود. به دلیل عدم تخصیص ارز، ماشین‌آلات ما پشت درهای گمرک مانده است، حتی برای دوخت ماسک و لوازم بهداشتی کرونا، ماشین‌آلات ما در دسترس نیستند. قدیری تصریح کرد: در این شرایط که با تخصیص یک میلیارد دلار، کل چرخه پوشاک احیا می‌شود و یک‌میلیون شاغل می‌توانند درآمد کسب کنند، تخصیص ۵۰۰میلیون دلار برای واردات تلفن همراه، درست است؟ واقعا این موضوع خنده‌دار است. او تـأکـیـد کـرد: می‌گـویـنـد در صــورت ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰یورو، قیمت گوشی در بازار بالا می‌رود؛ خب مگر چند درصد از مردم گوشی بالای ۳۰۰یــورو اســتـفــاده مـی‌کــنـنـد؟ بعید می‌دانم بیشتر از ۵درصد مردم از این نوع گوشی‌ها استفاده کنند. درواقع ما داریم به خاطر ۵درصد، منافع یک کشور را به خطر می‌اندازیم. قدیری گفت: در شرایطی که کشور ارز ندارد، واردات کالای غیرضروری عجیب است؛ تولیدکنندگان مشکل ارز دارند و همان‌گونه که گفتم چهار ماه است فقط صنعت پوشاک معطل تخصیص ارز بوده و دو هفته است به‌صورت قطره‌چکانی در حال دریافت ارز است. حال باقی صنایع و تولیدی‌های کشور را هم ببینید چه وضعیتی دارند. دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران با بیان اینکه تولیدکنندگان به این شرایط معترض هستند، اظهار کرد: اگر نیاز کشور و جامعه فقط واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰یورو است، به ما اعلام کنند تا ما هم کار را تعطیل و فقط تلفن همراه وارد کنیم. به تولید ارز نمی‌دهند و بعد برای واردات گوشی ارز تخصیص می‌دهند!

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110706

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی