ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کف بازار

تاریخ درج : پنجشنبه ۳ امرداد ۱۳۹۸

قیمت مسکن با تورم هماهنگ نیست
وزیر راه و شهرسازی درخصوص افزایش اجاره‌بها و اظهارات رئیس جمهور مبنی بر اینکه اجاره‌بهــــــا ۳۰درصد افزایش داشته است ولی مردم آن را نمی‌پذیرند، خاطرنشان کرد: «آنچه مشاوران املاک مطرح می‌کنند ملاک و معیار اجاره‌بهــــــا نیست.» به گفته محمد اسلامی ملاک برای ما گزارش‌های معاونت مسکــــــن و ساختمــــــان وزارت راه و شهرسازی است. گزارش‌های ما در این خصوص نشان می‌دهد قیمت یک مترمربع مسکن، تورم و اجاره بها با هم هماهنگ بوده است.» به گفته اسلامی، آنچه رئیس جمــــهــــــــــور درباره افزایـــــــش ۳۰درصدی اجاره‌بها مطرح کرد، معدل افزایش این شاخص از سه ماهه ابتدایی سال جاری منتهی به سه ماه ابتدایی سال گذشته بوده است و رئیس جمهور سقف اجاره بها را اعلام نکرد.
 ادعای رئیس‌جمهور در مورد افزایش 30 درصدی اجاره‌بها طی هفته‌های گذشته با انتقادات زیادی همراه بوده‌است، بعضی منابع از افزایش چند برابری اجاره‌بها در تابستان سال جاری خبر می‌دهند که مورد تایید دولت نیست.

 

 

 

 

لوازم خانگی گران شد ولی ارزان‌ نمی‌شود

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی گفت: «مواد اولیه تولیـــــد لوازم خانگی با ارز نیمایی در کشور تامین می‌شود و نوسان نرخ ارز نباید بر قیمت محصول نهایی تاثیرگذار باشد،  اما برخی کارخانجات در زمان افزایش نرخ ارز، به لحظه قیمت محصولات را افزایش می‌دهند، اما در زمان کاهش نرخ ارز این اتفاق نمی‌افتد.»مرتضی میری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: «در زمان کاهش نرخ ارز در بسیاری از بازارها همچون بازار لوازم خانگی، کاهش قیمت فروش رخ می‌دهد، اما این کاهش برروی حباب قیمتی (در بازار) تاثیرگذار  بوده و تاثیری بر قیمت تعیین شده کارخانه ندارد.» رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی ادامه داد: «به دلیل آنکه بسیاری از مواد اولیه تولید در صنف لوازم خانگی از طریق ارز نیمایی در کشور تامین می‌شود، کاهش نرخ ارز در بازار آزاد تاثیری بر قیمت تمام شده محصولات کارخانجات ندارد.»

 

 

اصطلاحات فنی یک خودرو به چه معناست؟

انتخاب یک خودروی مناسب، مستلزم توجه به نکات زیادی است و تنها توجه به مشخصات ظاهری آن کفایت نمی‌کند.  مشخصات فنی یک خودرو به مراتب از نمای خارجی آن اهمیت بیشتری دارد. اما در زمینه مشخصات فنی اتومبیل، گاهی اصطلاحاتی وجود دارد که افراد معنی و هدف کاربرد آنها را نمی دانند.از جمله این اصطلاحات می‌توان به میزان حجم موتور،  اسب بخار، گشتاور و ... اشاره کرد.

 

حجم موتور
مهم ترین عامل برای تعیین قدرت و مصرف سوخت یک خودرو، حجم موتور آن است و همچنین اولین نکته برای پی بردن به وضعیت فنی یک اتومبیل، در نظر گرفتن حجم موتور است.در واقع حجم موتور به صورت مستقيم تعيين مى كند، كه چه مقدار سوخت وارد سيلندرها شود ومیزان قدرت موتور را مشخص می کند.حجم موتور یک خودرو هرچقدر بیشتر باشد، قدرت آن نیز به مراتب افزایش می یابد ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که با افزایش حجم موتور،مصرف سوخت نیز بیشتر می شود؛ در حالى كه موتورهایی با حجم کمتر، مصرف سوخت پایینی نیز دارند.

 

اسب بخار
 میزان اسب بخار در یک خودرو ،نمایانگر توان موتور آن است.درون موتور خودرو در هر دقیقه حدود هزاران انفجار کوچک رخ می دهد که بر اثر آنها قدرت تولید می‌شود.این قدرت به نوعی سرعت تولید انرژی به حساب می آید و هرچه موتور اتومبیل بتواند سوخت را در زمان کوتاه تری به صورت بهینه بسوزاند، قدرت یا توان آن بالاتر است.توان خودرو با اسب بخار (کیلوات) بر دور دردقیقه تعیین می شود و زمانی که که گفته می شود مثلا موتوری حداکثر 115 اسب بخار در 6هزار  دور در دقيقه توان دارد، یعنی هر چقدر از 0 به 6هزار دور در دقیقه نزدیک تر شود، قدرت نیز  افزایش خواهد یافت و هنگامی که دور موتور  به 6هزار دور بر دقیقه برسد،  قدرت در موتور 115 اسب بخار خواهد بود و  دیگر   تغییر نمی کند.

 

گشتاور
برای تعین میزان سرعت یک خودرو باید به حداکثر گشتاور آن دقت کرد.به صورت کلی نیرویی که در جسم باعث دوران می شود، گشتاور نام دارد؛ در اتومبیل نیز مقدار گشتاور میزان چرخش میل لنگ و تولید نیرو برای حرکت چرخ ها را نشان می‌دهد. هرچه لنگ در یک دقیقه بیشتر بچرخد نیروی بیشتری به چرخ‌ها وارد شده و سرعت ماشین نیز بیشتر  می شود. در مجموع باید به این نکته توجه کرد که گشتاور و اسب بخار در یک موتور،رابطه عکس دارند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98719

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی