ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کتاب های جدید برای کودکان

تاریخ درج : سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

    کتاب جدید رضی هیرمندی برای کودکان
رضــــی هیرمنـــدی از انتشـــار ترجمــــه جدیدش برای کودکان خبر داد. این مترجم  درباره کتاب جدیدش به ایسنا گفت:  «دشمن» نوشته دیوید کالی  با تصویرگری سرژ بلوک  به تازگی در نشر چشمه منتشر شده و درباره  داستان دو سربازی است که گرفتار جنگ شده‌اند و تصویر هرکدام از یکدیگر، غولی بی‌شاخ و دم است و عجیب‌تر اینکه هر دو در انتظاری جان‌سوز به سر می‌برند تا دیگری سرانجام به جنگ  خاتمه دهد.  در معرفی این کتاب عنوان شده است:  جنگ‌ها را چـــه کسانی راه می‌اندازند؟ چه کسانی در میدان‌های نبرد گوشت دم توپ می‌شــــــونـــــد؟با چه دوز و کلک‌هایی گوشت‌های دم توپ را جلو می‌اندازند؟ سود جنگ به جیب چه کسانی می‌رود و دود جنگ به چشم چه کسانی؟ و سوال آخر اینکه: آیا می‌دانید برای خلاص شدن از شر جنگ چه باید کرد؟حالا نوبت شماست که بپرسید: آیا می‌شود همه این چیزها را در یک کتاب بگنجانیم؟آیا می‌شود طوری بنویسیم  و جوری نقاشی کنیم که کوچک و بزرگ هم لبخند بزنند و هم به فکر فروبروند؟

 

جواب این است: بله می‌شود به شرط اینکه دیوید کالی و سرژ بلوک باشیم.«دشـــــمـــــن» نوشتــــه دیویـــــد کایلـــــی برگزیده جایزه‌های «برنار ورسل» (بلژیک، ۲۰۰۹)، «پلسی رابینسون»(فرانسه،۲۰۱۱) و کتاب برگزیده کودک و نوجوان از شورای ملی مطالعات اجتماعی آمریکا  در سال ۲۰۱۰ شده است. پیش‌تر از دیوید کالی با ترجمه رضی هیرمندی کتاب‌های  «مشق شبم را ننوشتم چون...»، «به مدرسه دیر رسیدم چون...» و  «ماجرای تابستان پر ماجرای من»  در نشر افق منتشر شده است.

 

 

    پیام صلح در «یک چیز دیگر»
همزمان با ســـی‌ام شهریور روز جهانی صلــح، کودکان می‌توانند با مطالعه‌ کتاب «یک چیز دیگر» نوشته کاترین کیو شیوه‌های تعامل با افراد توان‌یاب یا متفاوت را بیاموزند. به گزارش ایبنا«یک چیز دیگر» داستان موجود متفاوتی را بیان می‌کند که دیگران حاضر به پذیرش او نیستند. او به این باور رسیده است، چون اطرافیان همین را به او می‌گویند. این داستــــــان درباره پذیرش، مدارا و سازگاریبا کسانی اســت که با ما متفاوت هستند. افرادی که چهره، رنگ پوست، زبــــان و افـــکار و عقاید متفاوتی دارند. کسانی که توانایی‌هایشــــان با ما فـرق دارد. قهرمان این کتاب تلاش می‌کند تا با دیگران همنشین و هم‌صحبـــــت شــــود، امـــــا تـــــــلاش‌هـــــــای او موفقیت‌آمیـــــز نیست. این موجود با تکیه بر انتخاب درست‌، بالاخره سرنوشتی متفاوت را برای خود رقم می‌زند.این کتاب به کودکان کمک می‌کند که بفهمند انسان‌ها با یکدیگر فرق دارند و به آنها مدارا کردن با دیگران را یاد می‌دهد.

 

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
«یک چیز دیگر نهایت سعی خود را می‌کرد تا مثل دیگران نباشد. نقاشی می‌کرد. هروقت به او اجازه می‌دادند، مثل  آنها ورزش می‌کرد. غذایش را مثل آنها در پاکت می‌ریخت و می‌آورد. اما بی‌فایده بود. شبیه آنها نمی‌شد‌، مثل آنها صحبت نمی کرد...»گفتنی است این کتاب در سال 1997 جایزه‌ ادبی کودکان و نوجوانان یونسکو را برای گسترش پیام صلح دریافت کرده و در چاپ‌های پیشین خود به عنوان برگزیده شورای کتاب کودک در سال 1386 معرفی شده است.لازم به ذکر است تصویرگری این کتاب را «کریس ریدل» برعهده داشته و نسرین وکیلی آن را ترجمه کرده است.انتشارات مبتکران (کتاب‌های میچکا) کتاب «یک چیــــز دیگر» را با قیمــــت 85 هــــزار ریـــال برای گروه سنی شش تا 9 سال منتشــــر کرده است.

 

 

    «دختر مردم» به کتاب‌فروشی ها آمد
«دختر مردم» تازه‌ترین و دومین رمان «اورهان کمال» با ترجمـــه «ارسلان فصیحی» از سوی «انتشارات کتابسرای نیک» راهی بازار کتاب شد. به گزارش مهر، اورهان کمال، نویسنده توانای ترکیه که جهات گوناگون زندگی فردی را در پس‌زمینه زندگی اجتماعی استادانه به تصویر می‌کشد، نه تنها سرگذشت انسان‌هایی را که در کوچه و خیابان در جست و جوی نان هســــتند، بلکه کشمکش‌های خانوادگـــی را نیـــــز به رســـاترین شـــکل روایـــت می‌کند.

 

پشت جلد کتاب آمده است:
«کتاب‌های اورهان کمال را می‌توان گنج‌هایی دانســـت که خوانندگان در زندگی بــــه نــــدرت به نظایرشان برمی‌خورند. نویسنده‌های زیادی نیستند که مانند او در زندگـــی خواننده تاثیر بگذارند. اورهان کمال راه رسیدن دوباره به امید و خوش‌بینی را فرا راهمان قرار می‌دهد.»رمان ۴۵۲ صفحه‌ای «دختر مردم» در شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و به قیمت ۵۴ هزار تومان منتشر و روانه کتاب‌فروشی‌ها شده است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81941

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی