ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کاهش قیمت‌ها در انتظار بازار موبایل

تاریخ درج : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
ارز دولتی برای واردات موبایل به کشور تامین شد

سعیده غفاری خبرنگار

 

 

بازارموبایل به دلیل وابستگی شدید به نرخ ارز، شرایط نابسامانی را از سال گذشته پشت سرگذاشته است. درابتدای سال جاری، با حذف سامانه نیما و وضع عوارض سنگین گمرک برای موبایل‌های مسافرتی، شرایط بازار موبایل بحرانی‌تر شد. در نتیجه دولت دوباره اقدام به واردات موبایل با ارز نیمایی کرد و در طول چند روز آینده 3 میلیون اسمارت‌فون در بازار عرضه خواهد شد. 

از سوی دیگر، حذف عوارض گمرک برای موبایل‌های مسافرتی، واردات را  افزایش داده ‌است. تمامی این اتفاق ها دست به دست هم داده‌اند تا عرضه موبایل در بازار بیشتر شود  و قیمت ها روند نزولی پیدا کنند.

دولت در طول سال 97 برای واردات موبایل، دلار دولتی به تعدادی از واردکنندگان اختصاص داد، با این حال این سوبسیدهای دلاری باعث نشد که قیمت موبایل کنترل شود.  در نتیجه در تابستان گذشته، 14 واردکننـــــده قدیمی دستگیر شدند.

 در این میان 650 هزار موبایل با دلار 4200 تومانی ، در گمرک توقیف شدند و با گذشت یک سال همچنان وضعیت این اجناس توقیفی مشخص نیست. 

کاهش قیمت‌ها

 بیش از 20 درصد

بازار موبایل از ابتدای سال جاری 

به دلیل حذف ارز نیمایی و به دنبال آن، کاهش صادرات وضعیت چندان مناسبی نداشت.

 همین مسئله موجب شد  نمایندگان مجلس به فکر اختصاص ارز دولتی برای واردات موبایل بیفتند و حدود 3میلیون اسمارت‌فون به کشور وارد کنند. 

رامین نورقلی‌پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت:«با تخصیص ارز نیمایی برای واردات موبایل و ورود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات 

به عرصه قیمت گذاری این کالا، حدود سه میلیون اسمارت فون ثبت سفارش شده است که پس از ورود به بازار زمینه کاهش قیمت‌ها را فراهم می‌کند. پیش‌بینی می‌شود قیمت موبایل در روزهای آینده بیش از 20 درصد کاهش پیدا کند.» 

طبق گفته‌های این نماینده پس از گرانی ارز، بزرگ‌ترین مشکل بازار موبایل کاهش عرضه و نبود جنس است، از این رو،  اکنون امکان واردات به صورت تجاری فراهم شده است.با این حال این سوال مطرح می شود که تکلیف اسمارت‌فون‌هایی که با ارز بازار آزاد در این مدت وارد کشور شده‌اند، چیست؟

اسمارت‌فون‌هایی که با ارز دولتی وارد کشور می‌شوند، به مراتب قیمتی کمتر از موبایل‌های وارداتی با دلار بازار آزاد دارند؛ در این صورت فروشگاه‌داران یا باید محصولات قدیمی خود را با ضرر بفروشند  یا موبایل‌های دولتی و آزاد با قیمت‌های متفاوت عرضه شوند! ولی طبق تصمیم مجلس، موبایل‌هایی با ارز دولتی در همه فروشگاه‌ها توزیع نمی‌شوند و خود دولت اقدام به فروش آنها به خریدار واقعی خواهد کرد. 

رامین نورقلی‌پور، عضو کمیسیـــــــون صنایع و معادن مجلس درمورد شیوع توزیع موبایل‌های ثبت شده با ارز دولتی گفت: «باید تدابیر ویژه‌ای اندیشیده شود تا موبایل‌هایی که با ارز نیمایی تهیه می‌شود به دست مصرف‌کننده واقعی برسد. برای تحقـــــق این امر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دولت به موضوع ورود کرده‌است، اما برای جلوگیری از سوءاستفاده افراد باید نظارت و توجه ویژه‌ای صورت گیرد و فروش آنها در فروشگاه‌های مشخصی صورت گیرد.» 

باوجوداین، شاید فروش این اسمارت‌فون‌ها نیز مانند شکر، مرغ، گوشت دولتی و... با کارت ملی و در فروشگاه‌های دولتی صورت گیرد!

قاچاق ناجی بازار؟

سال گذشته قوانین خاصی برای ریجستر شدن موبایل‌های مسافرتی وضع شد، ولی در ابتدای خــــــرداد این قوانین دستخوش تغییــــراتی شد و در نهایت، واردات و ریجستری موبایــــــل‌های مسافرتـــــی وضعیتی به‌سادگی گذشته پیـــدا کرد.

 البته کاهش واردات و نبود موبایل در بازار به نابسامانی و گرانی دامن می‌زند، ولی طبق جدید‌ترین آمار منتشرشده از سوی سامانه همتا، واردات موبایل‌های مسافرتی افزایش چشمگیری یافته‌است و همین موضوع در کاهش قیمت‌ها تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 آمارهای سامانه همتای گمرک نشان می‌‌دهد واردات چمدانی موبایل تا 90 برابر بیشتر شده ‌است و تعداد اسمارت‌فون‌هایی که با چمدان و معاف از عوارض گمرک وارد می‌ شوند بر واردات تجاری معمولی پیشی گرفته است.

 اطلاعات منتشر شده از سوی سامانه همتا حاکی از این است که از ابتدای فروردین ٩٧ تا اردیبهشت سال جاری حدود ١1.5  ‌میلیون موبایل به ایران وارد شده است که 6.5 میلیون آنها شامل موبایل‌های چمدانی می شود و فقط 4.٩‌ میلیون اسمارت فون از طریق تجاری وارد شده است.

 با این حال، مسئولان موبایل‌های مسافرتی را عامل گرانی می دانند. مهدی میرمهدی، رئیس اتحادیه فناوران رایانه در این زمینه اظهار کرد: «از زمانی که سامانه همتا راه‌اندازی شد، قیمت موبایل هم افزایش پیدا کرد. البته واردات موبایل مسافری در این مقوله بی‌تاثیر نبوده است، چرا که اگر واردات تجاری داشتیم با چنین قیمت‌هایی روبه‌رو نمی ‌شدیم و در جای جای دنیا قیمت کالا  و مدل آن مشخص است، به همین جهت زمانی که پایه‌های قیمتی مشخص باشد، نمی‌تواند افزایش قیمت چندین برابری وجود داشته باشد.» 

در مقابل، قیمت‌ها در چند هفته گذشته در بازار روند نزولی به خود گرفته است و فعالان بازار براین باورند که بخش انبوهی از نیاز بازار موبایل توسط قاچاق اسمارت فون ها به صورت چمدانی تامین می شود و از آنجایی که این اجناس معاف از پرداخت عوارض گمرک هستند، قیمت کمتری دارند، در نتیجه، این اسمارت فون‌ها ارزان تر از اجناس وارداتی معمولی هستند.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/97406

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی