ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

کاهش اثر شانس با جراحی زیبایی

تاریخ درج : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
رابطه اصفهانی ها با شانس و فرصت های زندگی

بشیر اسماعیلی

 

این گزارش را به شانس و بخت و اقبال و موضع همشهریان عزیزمان در رابطه با آن اختصاص داده ایم . در اینجا چهار مقوله در رابطه با شانس در اصفهان را بررسی می کنیم:

1.  ازدواج
 این مقوله که صد در صد با شانس گره خورده است . قول معروف پیشونی ، منو کجا میشونی بیانگر اهمیت ارتباط معنایی است . آنهایی که دختردار هستند به خصوص به این مقوله  اعتقاد بیشتری دارند . به خصوص در این دوره زمانه که بحران شوهر هم پیدا شده و پسران کمتر زیر بار ازدواج می روند، اگر دختری مرد خوبی را پیدا کند، بقیه در حکمت شانس و اقبال او می مانند و به قول معروف «وععه» می زنند و خدا به دور میگویند که :  آره آجی! فلانی بختش از آسمونم بالا زِد . تازه در حال حاضر دیر شدن زمان ازدواج دختران امری عادی به نظر می رسد ، در گذشته که تا یک سال از سن ازدواج کسی می گذشت و هنوز مجرد بود ، کلی دعا و نذر و نیاز می کردند تا اگر کسی طلسمی بر بخت آنها بسته خنثی شود .

2. خرید خانه
خرید خانه را هم می گویند کاملا به شانس بستگی دارد . در اصفهان قدیم به خصوص خانه ای مقبول بود که همسایگانش شر نباشند، دزدگاه نباشد ، نزدیک به مسجد باشد، آفتاب رو و دلباز باشد ، جن و ارواح خبیثه نداشته باشد و رایحه نامطبوعی در آن اطراف به مشام نرسد.با وجود تمام بررسی هایی که می شد ، باز هم معتقد بودند تقدیر و اقبال انسان است که باعث می شود خانه ای خوب یا بد نصیب کسی شود. شوهر خاله اینجانب حجی غلامعلی، شصت سال پیش هنگام خرید خانه با دو گزینه مواجه بوده است.ملکی 500 متری واقع در خیابان ابن سینا و ملکی دیگر با همین متراژ در بیشه حبیب.خلاصه بعد از کلی دو دلی عاقبت منزل ابن سینا را می خرد که تفاوت قیمت این دو در حال حاضر نیاز به توضیح ندارد .

3. قیافه
 قدیم می گفتند تو کار خدا دخالت نکنید و قیافه هر کس شانس و بخت او است . به خصوص اصفهانی ها که اینقدر خوشگل پسند هستند اما امروزه کسی به خوش شانسی برای زیبا بودن اعتقادی ندارد . انواع جراحی های پلاستیک نقش شانس را در این زمینه بی اثر کرده است ولی اصفهانی های قدیم هنوز با این مسئله کنار نیامده اند و جراحی پلاستیک را قبیح میدانند. مثل یکی از اقوام ما که با حرارات، اس ام اسی را که در این رابطه به دستش رسیده بود  می خواند که: امون اِزین جراحی پلاستیک . هر چی مامان تو خیابون میبینی عینی سیندرلان اما بچاشون مثی سمندون  !( توضیح : از تاریخی که این اس ام اس به دست ایشان رسیده تا هم اکنون بیش از دویست مرتبه آن را برای افراد مختلف من جمله خود بنده خوانده اند و هر بار هم مثل دفعه اول، غش کرده اند از خنده .لذا بدین وسیله از ایشان تقاضا دارم از صرافت این امر بیفتند ).

4. شغل 
خیلی ها به تلاش و کوشش و قابلیت افراد برای به دست آوردن شغل اعتقادی ندارند و همه چیز را به شانس وابسته می دانند .همین خویشاوند بنده که در مورد سوم ذکرش رفت، با اینکه بازاری بوده و کار و بار خوبی هم دارد ( به خصوص که اخیرا یک دستگاه خودرو جیلی هم خریداری کرده است )  اما همواره از کار خود شکایت دارد و می گوید همه چی پکیده و خوبِس! به خصوص که پسر عمویش هم دندانپزشک شده و وی با مثال زدن پسرخاله اش می گوید : خدا اِگه برا یکی بخواد مثی این  پِسِر خالم میشِد! خدا وِکیلی کاری اون لردیه آ  کار مام عینی این ...(به مشاغلی اشاره می کند که پیش از احداث شبکه فاضلاب شهری در اصفهان رایج بود ) .البته همانطور که عرض کردم بعد از خریداری خودرو جیلی ، تمام ادعاهایش راجع به بد شانسی رنگ باخته اند .

url : http://www.isfahanziba.ir/node/72302

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی