ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چگونه از عوارض بار الکتریکی رها شویم؟

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
بار الکتریکی هوا عامل مهمی در تحریک اعصاب است

لیلا کهلانی

 

 

 

سمیه قاسمی، مدرس دانشگاه فنی و حرفه ای درباره عوارض بار الکتریکی و چگونگی رهایی از عوارض آن نظریه‌ای دارد که بدین قرار است: افزایش بار الکتریکی در هوا‌ (اعـــم از اینکــه نتیجه سرعت سیر بادها باشد یا تشعشعات خورشید یا تشعشعات رادیو‌اکتیــو مانند انفجار بمب‌های اتمی) سبب فعال شدن اکسیژن هوا می‌شــود و هر‌چه اکسیژن هــوا فعال‌تر باشد انسان را ناآگاه به فعالیت بیش از حد طبیعی وادار می‌کند و این فعالیت بیش از حد طبیعی به ضرر بدن تمام می‌شود. زیرا تمام نیرو را به سرعت تلف کرده و تخلیه قوا پیش می‌آید. چراکه بدن مهلت و مجال استفاده منظـــم و مثبت و اصولــی از آن نیروها‌ (اعم از نیروهای عصبی، عضلانی یا ذخائر بدن) که در وجودش سرازیر شده پیدا نمی‌کند و آن نیروها را در مدت زمان اندکــی تلف می‌کند.

 

 

 

زندگی در مناطق رطوبتی سبب افزایش تخلیه بار الکتریکی  بدن می‌شود. علت این تخلیه بار الکتریکی رطوبت هوای مجاور است. زیرا رطوبت یا آب از عوامل مهمی است که بار الکتریکی یا الکتریسیته را از خود عبور می‌دهد و به همین علت افرادی که در مناطقی که دارای رطوبت است زندگی می‌کنند، تحرک بدنی کمتری داشته و از حساسیت روحی و عصبی کمتری برخوردارند و رخوت و بی حالی تا حدی در بین آنها عمومیت دارد. علاوه بر آن، بخار آبی که از طریق تنفس وارد خون می‌شود، سبب تخلیه الکتریکی در داخل بدن شده و اعصاب بدن را تخدیر می‌کند که حالت عصبی و سستی و بی حالی، هنگام خوابیدن در زیرزمین‌های مرطوب نیز به طور کامل محسوس است.از همین رو افرادی که اعصابشان خسته بوده و به معالجات طولانی احتیاج دارند، کنار دریا می‌روند زیرا در مناطق رطوبی تحریک عصبی تقلیل یافته و از میزان حساسیت عصبی کاسته می‌شود. در مناطقی که از نظر ارتفاع در سطحی بالاتر از دریا قرار دارند جریان بادها رطوبت هوا را از بین برده و آن‌را خشک می‌کند بنابراین اعصاب ساکنین این مناطق حساسیت بیشتری داشته و مردمانی فعال و در‌عین حال حساس هستند و به جهت همین حساسیت است که بیشتر افرادی زودرنج و عصبی مزاج بوده و طاقت تحملشان کمتر است در‌صورتی‌که ساکنین مناطق مرطوب تمایل به کار و تفکر زیاد از خود نشان نمی‌دهند و هرگز مردمانی فعال و حساس نیستند و از صبر و حوصله بیشتری برخوردار بوده و دیر خسته می‌شوند. زیـــــرا در ایــــن قبیل مناطق، به جهت رطوبتـــی که وجود دارد، آرامش عصبی به حــــد اشباع می‌رســــد. این قبیل افراد اگر به مناطق خشک مـــســــــافـــــرت کننـــد تغییرات محسوس در اعمال و رفتارشان به وجـــــود مـــی‌آیـد به‌طوری‌که ناآگاه و به طور غــیــــر‌ارادی به سرعت راه می‌روند، عجله می‌کنند، بلنـــــدحـــــرف می‌زنند، در بحث و گفت و گو حالت تهــــــاجـــمـــــی و جدلی یا گاهی تندخویی نشان می‌دهند.شدت جریان هوا در مناطق مرتفع علاوه بر اینکه رطوبت هوا را کاهش می‌دهد، دراثر اصطکاک ذرات هوا با عوامل مختلف از قبیل زمیــــن، ساختمان، درختان یا برخورد ذرات هوا با همدیگر، بار الکتریکی هوا را بالا می‌برد و این افزایش بار الکتریکی هوا عامل مهمی در تحرک اعصاب و بالا‌رفتن آستانه تحریک عصبی و بالاخره تندی اعمال و رفتار به شمار می‌رود.علل و عوامل گوناگــــون در طبیعت سبب بالا‌رفتن بار الکتریکی هوا می‌شود از قبیل اصطکاک، جریان بادها به‌خصوص بادهای تند‌(که اضطراب‌آور هستند) و شدیدتر از همه ادوار 11ساله گردش کره خورشید به دور خود و پیدایش لکه‌های خورشیدی در جهت اتمسفر کره زمین که در‌نتیجه آن فعالیت الکترونی اکسیژن بالا رفته و میزان قوه مغناطیسی در حوزه زمین افزایش پیدا می‌کند و بالطبع بار الکتریکی هوا بیشتر می‌شود. درهمین سال‌ها بیماری‌های روانی و عصبی، جنگ‌ها و مشاجرات حتی توالد و تناسل در حیوانات و حشرات افزایش پیدا می‌کند که همه اینها دلیل بر این است که فعالیت موجودات زنده در اثر افزایش بار الکتریکی هوا در‌همه جهات افزایش می‌یابد که فعالیت عصبی نیز از آن جمله است.

 

 

 

      راهکارهای تخلیه الکتریکی بدن
طبیعی‌ترین راه تخلیه الکتریکی بدن پابرهنه راه رفتن است. کفش از نظر عایق یا هادی بودن نقش مهمی درسلامتی و بیماری‌زایی دارد. کفش‌های چرمی که تماس مستقیم با زمین پیدا می‌کنند، بار الکتریکی بدن را تخلیه می‌کنند،اما کفش‌های لاستیکی و پلاستیکی که امروزه به علت ارزان بودن عمومیت پیدا کرده، به علت عایق بودن مانع تخلیه الکتریکی بدن می‌شود. راه رفتن با کفش در داخل ساختمان و روی فرش‌ها که یکی از آداب و رسوم غلط اجتماعی بوده و به پیروی از غرب در کشور ما نیز مرسوم شده علاوه بر  اینکه آلودگی زیر کفش به مواد خارجی و  عوامل بیماری‌زا مانع مراعات نظافت و بهداشت می‌شود.کسانی که بیشتر پابرهنه راه می‌روند، از قبیــل کارگران ساختمانی، زارعین، بادیه‌نشین ها و غیره اعصابشان از همه سالم‌تر و قوی‌تر است. البته عوامل دیگری نیز در سلامتی آنها موثر است، اما نقش این عامل را نیز نباید از نظر دور داشت. بچه‌های این گروه‌ها که به طور معمولی پابرهنه راه می‌روند سالم‌تر از بچه‌هایی هستند که همیشه از پوشاک و جوراب و کفش که امروزه بیشتر از نوع نایلونی و پلاستیکی و سایر محصولات پتروشیمی‌اند، استفاده می کنند. همچنین است تامین سلامت جسمی و روحی و عصبی در کلیه کسانی که بر حسب اقتضای شغل و حرفه یا به تناسب ذوق و علاقه شخصی، به نوعی با خاک یا گیاهانی که در خاک فرورفته و به جهت وجود رطوبت کافی در نسوجشان هادی الکتریسیته هستند، سرو کار دارند، مانند کشاورزان و کسانی که به شغل گلکاری علاقه دارند. همچنین افرادی‌که بیشتر با خاک و گیاه باغچه سر و کار داشته و سرگرمی‌هایی از این قبیل دارند، در جریان اشتغال به انجام چنین کارهایی در اثر تماس مستقیم و غیرمستقیم با خاک و زمین مطلقا از فشارهای روحی و عصبی ناشی از افزایش بار الکتریکی بدن در‌امان بوده و نوعی آرامش و شادابی احساس می‌کنند و بعد از اشتغال به چنان کارهایی، به‌خاطر حذف تشنجات عصبی ناشی از این قبیل تحریکات بار الکتریکی به آرامش باز‌می‌گردند که به استثنای مواقع خستگی و کوفتگی ناشی از کار سنگین و ممتد، در شرایط عادی آثار چنان آرامش عصبی از خوش خویی و خوش‌رفتاریشان با افراد دیگر به‌وضوح مشهود می‌شود.  راه رفتن روی سنگفرش‌ها و شن‌زارها نیز از نظر سلامتی بسیار مفید است در‌حالی‌که راه رفتن روی موزائیک چنین نیست و بیشتر منتهی به پا درد می‌شود به خصوص اگر درحالی‌که پاها گرم است روی موزائیک راه بروند دردهای عصبی در پاها ایجاد می‌شود. به‌طور ‌کلی هر‌چه بار الکتریکی در بدن بالا رود، حساسیت اعصاب بیشتر شده و تحریکش نیز بیشتر می‌شود.

 

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75301

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی