ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸

ادبیات ما هنوز به مدرنیته نرسیده است

محمد سلمانی، شاعر: اگر شاعری در قالب‌های شعر کلاسیک توانایی ندارد، حق ندارد مانیفست صادر کند که غزل و شعر کلاسیک مرده است. هرچه داریم از ادبیات کهن داریم. سوال درباره نمود و اثرگذاری ادبیات کهن در ادبیات معاصر مثل این است که بگوییم اثر حروف الفبا را در زبان فارسی می‌بینید یا خیر؟! ادبیات هم همین‌طور است. ما اگر بر آثار ادبی خودمان تکیه نداشته باشیم که اصلا چیزی نداریم بگوییم. آن‌وقت باید مثل انسان‌های اولیه شعر بگوییم. ادبیات ما هنوز به مدرنیته نرسیده است. روزی کسی می‌گفت قطار دهلی، هند را به مدرنیته می‌رساند، اما  هند تا مدرنیته خیلی راه دارد و بخش‌هایی از آن هنوز به هیچ جای مدرنیته نرسیده است. در ایران هم همین‌طور است، ما هنوز با مدرنیته خیلی فاصله داریم. هنوز باید به تدریج حرکت کنیم و این به معنای آن نیست که ناامید شویم یا به طرف مدرنیته حرکت نکنیم، اما هنوز خیلی فاصله داریم. بعضی فکر می‌کنند در ادبیات کلاسیک و غزل نمی‌توانیم همه خواسته‌هایمان را بگوییم که این از ناتوانی شاعر ناشی می‌شود.

 

 

 

نادیده گرفتن شعر به نفع جامعه ما نیست

فرزانه قوامی، شاعر: نادیده گرفتن شعر به نفع جامعه ما نیست؛ چاپ شعر از طرف ناشران به نوعی تحریم می‌شود.درست است که شعر امروز دچار کمبود مخاطب شده است اما برخی از شعرها هنوز مخاطب خود را دارند. شعرهایی که همیشه مردم جذبشان می‌شدند عاشقانه‌ها هستند، معمولا این شعرها مخاطب دارند و برخی از آنها خوب و ارزشمند هستند. تا زمانی که عشق در جهان وجود دارد، شعر هم هست. معتقدم شعر از بین نمی‌رود. مردم همیشه شعر دوست دارند و تا زمانی که انسان‌ها زنده هستند، شعر هم با آنها زندگی می‌کند اما چیزی که هست سطح شعرها در هر دوره‌ای متفاوت است. متأسفانه در دوره‌ای که ما زندگی می‌کنیم شعر تقریبا مسیر رو به افولی را طی می‌کند. اما امیدوارم وضعیت شعر بهتر شود کما اینکه معتقدم ناشران اشتیاقی برای انتشار مجموعه شعر ندارند و برخی از ناشران به راحتی می‌گویند مجموعه شعر چاپ نمی‌کنیم. البته فضای مجازی هم در این زمینه تأثیر  داشته، شاعر در صفحه شخصی خود شعرهایش را منتشر می‌کند و بعد فکر می‌کند نیازی به نشر کتاب نیست. اما به نظرم چاپ کتاب شعر نیازی است که همیشه باید باشد. همه اینها بر وضعیت نشر شعر تأثیرگذار است.

 

 

کاسبان عاطفه و احساسات در حوزه نشر!

حسن عشایری، نویسنده: صف بستن نوجوانان و جوانان برای امضا گرفتن از نویسنده، اصالتِ مسئله کتاب و مطالعه را از بین می‌برد و در این میان، برخی از احساسات جوانان بهره‌گیری اقتصادی می‌کنند. جامعه ما به طرف اتومایز شدن می‌رود، یعنی فرد تنها به‌دنبال کسب هویت و شخصیت برای خودش است؛ شخصیتی که بیرون از جمجمه ساخته می‌شود و طی آن فرد خود را در آینه دیگران می‌شناسد.نوعی رابطه همبستگی و همدلی و تا حدی همانندسازی میان نوجوانان و هنرمندان شکل می‌گیرد. این رابطه باعث از بین‌ رفتن اصالت اصل مسئله برای مخاطب می‌شود. نمی‌توان منکر جذابیت افرادی که  در جامعه مطرح هستند، برای جوانان بود؛ به‌ویژه وقتی به وسیله رسانه‌ها در فضای مجازی مطرح می‌شوند، اما اینکه مردم برای گرفتن امضا و دیدن یک نفر مسیر و زمانی طولانی صرف کنند، نیازی کاذب است. این نیاز کاذب در مباحث آسیب‌شناسی، به‌عنوان یک آسیب مطرح است و مسئله مثبتی نیست. نویسنده اثری را خلق می‌کند تا افراد بخوانند و نقد کنند؛ نه اینکه دیگران از او امضا و عکس بگیرند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/96700

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی