ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

جایگاه ادبیات در جامعه ایران پایین است
محمدرضا گودرزی، نویسنده: ادبیات در جامعه ما و نقد شرایط آن تاثیر چندانی ندارد، چون وضعیت اقتصادی و شرایط مردم طوری است که مخاطب دیگر مبلغی برای کتاب در سبد خریدش نمی‌گذارد. موضوع ادبیات، زندگی است. طبیعتا وقتی نویسنده راجع به زندگی انسان‌ها می‌نویسد، بحران‌ها، مشکلات و مسائل مختلف زندگی مردم نیز در آن منعکس می‌شود. در نتیجه خواننده با دید دیگری با مسائل و مشکلات خودش برخورد می‌کند و اگر اهل مطالعه باشد، روی او تاثیر می‌گذارد. البته داستان انواع مختلفی دارد، مثلا ممکن است فقط بیان مسائل و مشکلات زندگی یا انتقادی باشد، داستان حالت روایت دارد و جذاب است، لذا تاثیرش از مقاله بیشتر است. نویسنده‌ها انواع مختلف دارند که برخی از آنها قطعا مسائل مربوط به نقد جامعه را بازتاب می‌دهند و تا حدودی موفق هم بوده‌اند. اما مسئله بیشتر بر سر جایگاه ادبیات در جامعه ماست. قیمت کتاب‌ها بالا رفته و شمارگان آنها پایین آمده است و همه اینها باعث شده جایگاه ادبیات در جامعه پایین بیاید. در ادبیات قطعا محدودیت‌هایی هم وجود دارد که از طریق ممیزی ایجاد می‌شود. 

 

 

آثار کلاسیک مبنای رشد نویسندگان جدید است
اسدالله امرایی، مترجم کتاب : نویسندگان جدید مبنای کاری‌شان و حرکت و رشدشان آثار کلاسیک است. اگر آثار کلاسیک را نخوانید، آثار مدرن را هم متوجه نخواهید شد. آثار جان اشتاین‌بک و رمان «دشت بهشت» جزئی از یک طرح برای انتشار آثار از چند نویسنده است که مترجمان دیگری هم در این طرح مشارکت دارند. همینگوی، فاکنر و اشتاین‌بک از نویسندگانی هستند که در مجموعه «میراث»، آثاری از آنها منتشر می‌شود و به جز من، مترجمان دیگری هم به ترجمه این آثار مشغول‌اند. دشت بهشت رمانی است در دوازده اپیزود. برهه زمانی روایت آن به سال‌های اولیه کشف آمریکا برمی‌گردد. مهاجران اسپانیایی در جریان اقامت در این سرزمین به محلی برخورد می‌کنند که اسم آن را دشت بهشت می‌گذارند. این رمان پیش‌تر با نام «سبزه‌زارهای آسمان» ترجمه شده بود،  اما من این نام را برای آن برگزیدم. این رمان سرگذشت خانواده‌هایی است که در این منطقه ساکن شده‌اند.دغدغه‌هایی که اشتاین‌بک دارد به نگاه او و دغدغه‌هایش به طبقه محروم و کارگران برمی‌گردد که در این کتاب هم با همین نگاه مواجهیم.

 

 

 صنعت و دانشگاه مراکز رشد تشکیل دهند
مسعود شفیعی،رئیس جـمعـيـت ايــرانــی ارتــبــاط صنـعـت و دانشگاه: اگر کشورهای توسعه یافته به ارتباط صنعت و دانشگاه نمی‌ پرداختند، هیچ‌گاه توسعه نمی یافتند.وجود شکاف میان صنعت و دانشگاه موضوعی تکراری است، اما به دلیل اینکه تاکنون حل نشده یا دست‌ کم راه حل منطقی برای آن ارائه نـشـده، همچنان از موضوعات چالش برانگیز در کشور است. مهم‌ترین درسی که از امام خمینی (ره)، رهبر انقلاب اسلامی ایران گرفته‌ایم خودباوری است که در صحبت‌های چهل سال گذشته،تحقق سخن ایشان را دیدیم. ارتباط صنعت و دانشگاه مهم‌ترین موضوع کشور است و تا زمانی که علم وجود داشته باشد، این موضوع ادامه دارد. این روزها صحبت از تبدیل ایده به محصول است، علم باید خود در راستای ارتقای کشور فعالیت کند. این ارتباط باید دو سویه باشد و دو طرف به هم اعتماد داشته باشند.برای هرچه بهتر کردن این رابطه باید مشکل را شناسایی کرده و بعد راهکار ارائه دهیم. در این زمینه انجمن‌ها نقش زیادی در توسعه علمی دارند. به همین منظور صنعت و دانشگاه باید موجب تشکیل انجمن‌ها، پارک‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/90595

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی