ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نمی‌دانم چرا  رخوتی در تئاتر شهر هست !
هادی مرزبان، کارگردان: در این مجموعه هیچ ضابطه‌ای برای اجرای نمایش‌ها وجود ندارد و رابطه بر هر چیزی مقدم است. زمانی تئاتر شهر یک الگوی تئاتری در کشور به حساب می‌آمد و این مجموعه عظمت و جایگاهی برای همه داشت و پیِس‌هایی در آنجا کار می‌شد که سرشان به تنشان می‌ارزید، اما الان اگرچه خیلی خوشحالم از اینکه آقای دلخواه متن خوبی را در آنجا اجرا می‌کند (شاه لیر در سالن اصلی)، منتها نمی‌دانم چرا یک رخوتی در تئاتر شهر هست، در حالی که می‌بینیم دوستان زیادی در نوبت هستند، ولی اتفاق خاصی هم نمی‌افتد.من از اول سال گذشته پیگیر اجرا در تئاتر شهر بودم و حتی نامه‌نگاری هم کردم و قرار بود مهر و آبان امسال نمایشم را روی صحنه ببرم، البته به مدیریت قبلی (پیمان شریعتی) گفتم این زمان‌بندی قطعی و تاکید شود چون می‌دانستم او می‌رود و معلوم نیست برای این نوبت چه اتفاقی می‌افتد. وقتی هم مدیر جدید (سعید اسدی) آمد با اینکه از دوستان من است، خودم شخصا خواستم برای نوبت گرفتن در تئاتر شهر صحبت کنم اما نمی‌دانم این میز چیست  که حتی باور نمی‌کردم روی دوستان تحصیلکرده تاثیر بگذارد به طوری‌که جواب تلفن مرا ندهند.

 

 

آنچه مجوز تضعیف زبان مادری شد
محمد شادروی منش،  عضو هیئت علمی دانشکده زبان و ادبیات فارسی دانشگاه خوارزمی : ما باید یک حد تعادل را در کاربرد زبان نگه داریم؛ نه آنقدر که یک زبان عصاقورت‌داده داشته باشیم و به هیچ خلاقیت تازه‌ای در زبان اجازه فعالیت ندهیم، نه آن‌گونه باشد که هرچه را به ذهن و ضمیرمان آمد بی‌درنگ و اندیشه وارد زبان کنیم. زبان به‌طور طبیعی حرکت خودش را دارد و غلط و درست، مفهومی است که ما از بیرون داریم به زبان نگاه می‌کنیم. در آثار قدیم خودمان سراغ داریم بسیاری از خلاقیت‌های زبانی، در اصل از یک غلط شروع شده،‌ اما به تدریج راه خودشان را باز و مسیر خودشان را پیدا کرده‌ و به شکل طبیعی وارد زبان شده‌اند. در زبان مثال‌های بسیار زیادی از واژگان و ساخت‌های نحوی در این‌باره وجود دارد.  منتها اینکه ما بخواهیم این مسئله را به شکل کلی برای هر مفهوم نادرستی که کاربران بی‌توجه و شلخته زبان از آن استفاده می‌کنند تعمیم دهیم، مجوزی می‌شود برای آنکه روز به روز زبان مادری‌مان را تضعیف کنیم.

 

 

خانواده‌های ایرانی روزی نیم ساعت گفت‌وگوی چهره به چهره ندارند
فریبا نظری، مشاور زنان و خانواده وزیر کشور :  باید به وضعیت نرمال و طبیعی در تعامل بین افراد در خانواده برسیم. نتیجه مطالعات نشان می‌دهد ارتباط صمیمانه و گفت‌وگوی اعضای خانواده کاهش یافته و آمارهای زیادی در این مورد دیده می‌شود.اگر در خانواده زمینه مناسب گفت‌وگو فراهم شود، آرامش به سطوح میانی جامعه از جمله مدرسه و گروه همسالان و فضاهای آموزشی انتقال می‌یابد.باید این وضعیت را اعلام کنیم و  باید نگران سرانه گفت‌وگو و تعامل صمیمانه اعضای خانواده باهم باشیم. در این حوزه کار باید به دست یک متخصص کاردان سپرده شود و به همین دلیل انجمن جامعه شناسی در تک تک استان‌ها با کمک استانداری‌ها متولی این کار شــده است. وقتــی این بحـــث در سطــح کلان جامعـــه مطـــرح می‌شـــود، مسئله گفت‌وگوی اعضـــای خانــــواده اولویت پیـــدا می‌کند. در شیــــوه اجرای این کار که توسط انجمن جامعه شناسی انجام می‌شود، از گروه‌های مرجع نظیر نماینده کانون‌های مردم‌نهاددعوت به عمل می‌آید.

 

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/86185

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی