ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

سلبریتی‌ها به نهضت «غلط ننویسیم» ملحق شوند
بهروز محمودی بختیاری، زبان‌شناس و دانشیار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران : یکی از بهترین‌ روش‌ها برای جلوگیری از غلط‌نویسی‌ و کمک به زبان فارسی این است که از سلبریتی‌ها که دنبال‌کنندگان زیادی در صفحات مجازی‌شان دارند بخواهیم تا به نهضت «غلط ننویسیم» ملحق شوند و هم خودشان درست بنویسند و هم با ویدئوهایی درست‌نویسی را رواج دهند. جوانان ما خیلی تلویزیون نگاه نمی‌کننــــد و رســــانه مکتوبشان شبکه‌های اجتماعی هستند، در نتیجه غلط‌نویسی در این فضا تاثیر زیادی در غلط‌نویسی‌هـــــای رایـــــج دارد. اگـــــر کســــی به خصوص سلبریتی‌ها شکل درست کلمــــه‌ای را نمی‌دانند بهتر است از کلمه دیگــــری استفـــاده کننـــــد تـــــا غلط‌نویســـــی را رواج ندهنـــــد. این غلط‌نویسی‌هـــا چــــون طبق مصوبات فرهنگســــتان نیســــتند و با هماهنگی صورت نگرفته‌اند برای زبان فارسی آسیب‌زننده هستند و در درازمدت باعث قطع شدن ارتباط ما با متون کهن‌ و قدیمی‌مان می‌شوند. غلط‌نویسی‌ و داشتن غلط املایی از اولین رخدادهای غلطی است که در جامعه به چشم می‌خورد.

 

 

برای جدا شدن ما از سینما دیر است
محمد مهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی:  هر مدیری به سینما بیاید، باید طبق برنامه تدوین شده عمل‌ کند و وزیر در این باره تعهد خواهد گرفت. آنچه مسلم است این است که سینما از ابتدای سال جاری دوره جدید خود را بر مبنای یک برنامه شروع کرده و به طور قطع این برنامه ادامه پیدا خواهد کرد. این مهم‌ترین حرفی است که در این باره می‌توان گفت و هم وزیر محترم و هم دیگر  همکاران بر این هستند که  برنامه را دست کم‌ تا آخر این دولت، ادامه دهیم و از این بابت نگرانی نداریم. اگر بنا به رفتن من باشد در وزارت ارشاد خواهم ماند، چون برای جدا شدن ما از سینما دیر است.  در ادوار گذشته مبنای ما همیشه براین بوده که برنامه داشته باشیم، مقید و متعهد به آن باشیم و همه بخش‌ها منظومه وار در برنامه تعریف شده باشند تا بر آن اساس حرکت کنیم و فکر می‌کنم در این مدت این طور بوده است. البته به تازگی یک گزارشی آماده شده که براساس آن می‌توان قضاوت کرد کــــه چقدر این منظومه وار حرکت کردن رعایت شده است. طبق قانون باید تغییر مدیریت رخ دهد و من هم در وزارت ارشاد و در کنار سینما خواهم ماند اما اینکه چه کسی سکاندار خواهد بود را باید وزیر فرهنگ و ارشاد مشخص کند.

 

 

شهرها نیاز به آرام سازی بصری دارند

قدرت عاقلی، هنرمند مجسمه‌ساز : مشکل آلودگی بصری به انضباط شهری بازمی‌گردد و در حال حاضر نیز آلودگی بصری یکی از مسائلی است که شهرداری قصد دارد به آن رسیدگی کند و در پی حل این مشکل باید پروژه آرام‌سازی شهری را پیاده کند.در سراسر شهر می‌بینیم که مغازه‌های کوچک یا بزرگ تابلوهای غیراستاندارد و بزرگی دارند که خود این امر باعث ایجاد یک آلودگی بصری و زشتی در سطح شهر می‌شود. در هر کشور توسعه یافته‌ای حتی برای بزرگ‌ترین برندها نیز چنین تابلوهای بزرگی وجود ندارد. اگر با وجود عدم ثبات مدیریتی شهرداری تهران، حتی مقداری از طرح آرام‌سازی بصری صورت بگیرد، تاثیر بالایی در رفع آلودگی بصری تهران خواهد داشت. ناهمگونی معماری نمای ساختمان‌ها و بیلبوردهای مختلفی که در سطح شهر دیده می‌شود، به‌عنوان یکی دیگر از عوامل آلودگی بصری به حساب می‌آیند. همچنین در برخی از موارد دیده شده که برخی از بیلبوردها باعث ایجاد تصادف شده‌اند. مسئولان شهرداری نباید تنها به فکر ساخت بزرگراه یا خیابان باشند بلکه باید به افراد پیاده هم فکر کنند، چــــرا کــــه خیابان‌های ما آنقدر شلوغ است که دیگر جایی برای این افراد وجود ندارد و نمی‌توانند برای سرگرم کردن خود در سطح شهر قدم بزنند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84755

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی