ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : یکشنبه ۲۱ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

خبرنگاران را نحوه تفکرشان از یکدیگر متمایز می‌کند
علی متقیان، مدیرعامل ایسنا: باید نسبت به آنچه می‌نویسید متعهد باشید؛ چراکه قلم متعهد، قلم ماندگار است.بزرگ‌ترین افتخاری که خداوند از طریق قلم به خبرنگاران هدیه کرده، این است که از رسول خدا بیاموزیم و امین و امانتدار باشیم. این اولین قدمی است که باید برای خبر برداریم، باید جهت آنچه را می‌گوییم، تعیین کنیم، اینکه برای رضای خدا قلم می‌زنیم یا برای رضایت انسان‌ها.انسان جانشین خدا در زمین است، اما در همین زمین انسان‌های شیطان صفتی نیز وجود دارند که کفر و عناد می‌ورزند و آنچه خدا خواسته عملیاتی نکرده‌اند. نکته مهم برای یک خبرنگار این است که پیام‌رسان و رسول کدام انسان باشد، انسان الهی یا انسان شیطانی؛ البته هر دو دسته خبرساز هستند، خبر منتشر می‌کنند و حاملان خبر و خبرنگاران را نیاز دارند، همه خبرنگاران هم با امکانات مساوی قلم در دست دارند، اما آنچه خبرنگاران را از یکدیگر متمایز می‌کند در نحوه تفکر آنهاست. وقتی قلم در دست می‌گیریم باید نیت خود را مشخص کنیم چرا که بر نفس خود بصیر هستیم و بر آنچه انجام می دهیم آگاهیم پس باید راهمان را مشخص کرده و یکی از دو مسیر الهی یا شیطانی را برگزینیم.

 

 

 

تشخیص و انتقال خبر راستین بزرگ‌ترین هنر خبرنگاران است
محمد سلطانی فر ، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:  درگذشته نه چندان دور در جهان چهار یا پنج منبع و مرجع اصلی خبری و در کشور ما 2 خبرگزاری یعنی خبرگزاری ایرنا و واحد مرکزی به عنوان دو مرجع موثق و معتبر در تولید و نشر خبر ایفای نقش می کردند و تولیدات آنها مورد استفاه سایر رسانه ها و خبرنگاران قرار می گرفت اما امروز، حجمی عظیم و نامحدود از داده ها و خبرهای بی شناسامه توسط میلیونها منبع ناشناخته و غیر قابل اعتماد در فضای مجازی تولید و در سطح گسترده نشر و باز نشر می شود.  اکنون شمار سایت ها و پایگاه های اطلاع رسان در جهان از مرز یک میلیارد و آمار فعالان در این سایت ها از سه میلیارد تن فراتر رفته است که در این میان بیش از شش هزار پایگاه و سایت به زبان فارسی اقدام به تولید و نشر اخبار می‌کنند و تنها 2600 مورد آنها دارای مجوز است.  درکشور ما، هم اکنون بیش از 40 میلیون نفر به‌صورت کاربر و شهروند خبرنگار مشغول تولید، نشر و بازنشر حجمی عظیم از داده و خبر هستند که بسیاری از این اخبار جعلی و غیر موثق است و این پدیده شرایط را برای اطلاع رسانی صحیح و خبرنگاران دشوار کرده است.  

 

 

 

نیازمند همراهی صاحبان قلم در توسعه فرهنگ مدرسه سازی هستیم
محمد رضا حافظی، رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور: درست بیست سال پیش شهید اهل قلم «محمود صارمی» در سنگر اطلاع رسانی ایستاد و با اهدای خون پاک خویش، روایتی دیگر از غلیان عشق و ایثار در حرفه خبرنگاری را به تصویر کشید. نامگذاری این روز به نام روز خبرنگار دقیق ترین انتخاب است، چراکه عشق و احساس مسئولیت دو عنصر کلیدی در حرفه روزنامه نگــــــاری به‌شمار می آید و این هردو در شهید صارمی و رهروان امروز او ساری و جاری است. یاد و نام آن شهید بزرگوار را گرامی می داریم و تلاش ماندگار خبرنگاران امروز را ارج می نهیم.  جامعه خیرین مدرسه ساز طی دو دهه گذشته مبتنی بر حمایت خیرین مدرسه ساز کوشیده است تا به سهم خود در فراهم آوردن بسترهای رشد و شکوفایی آینده سازان میهن اسلامی نقش‌آفرین باشد و بحمدالله با همراهی آحاد جامعه، توفیقات ارزشمندی حاصل شده است که اصحاب فرهیخته رسانه در نیل به این موفقیت ها نقش اساسی داشته اند. امروز بیش از گذشته نیازمند همراهی و همگامی صاحبان قلم و اندیشه در عرصه اطلاع رسانی و توسعه فرهنگ مدرسه سازی هستیم. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/79288

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی