ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : شنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

 مردم به رسانه‌های داخلی بی اعتمادند
عبدالرضا هاشم‌زایی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور :رسانه‌ها می‌توانند مهم‌ترین نقش را در مدیریت افکار عمومی جامعه داشته باشند اما امروز مردم اعتماد خود را نسبت به رسانه‌های داخلی از دست دادند. اگر صداوسیما، رسانه ملی بود، می‌توانست مهم‌ترین نقش را در مدیریت افکار عمومی جامعه ایفا کند. اعتماد عمومی مردم در موقعیتی که امروز کشور در آن قرار دارد بسیار مهم است. اگر به این اعتماد خدشه وارد شود که در این مدت نیز این اتفاق افتاده است مردم دیگر آمارهای مسئولان را که در حوزه‌های مختلف نظیر اقتصاد مطرح می‌کنند، باور نخواهند کرد. زمانی که افکار عمومی، دولتمردان را باور نداشته باشند یعنی هیچ چیز بر روی روال خود نیست. از نظر من رسانه‌ها و روزنامه‌هایی که به شکلی به دولت وابسته هستند باید طوری عمل کنند که اعتماد افکار عمومی جامعه را جلب و آن را مدیریت کنند. امروز متاسفانه رسانه‌های خارجی مدیریت افکار عمومی جامعه را در دست گرفته‌اند. مسئولان نمی‌توانند در مدیریت افکار عمومی نقش بسزایی داشته باشند، این رسانه‌ها هستند که می‌توانند افکار عمومی را مدیریت کنند و رسانه‌ها باید اعتماد از دست رفته خود را کسب کنند.

 

 

 

در جامعه سالم فضای مجازی قلدری نمی‌کند
صادق زیباکلام، فعال سیاسی و استاد دانشگاه تهران : نباید خوشحال باشیم که تلگرام یا فضای مجازی این نقش را در جامعه ما پیدا کرده است، چرا که فضای مجازی همانند شمشیر دولبه‌ است. درست است که گاهی به نفع ما می‌بُرد اما همانند اژدهایی هفت سر می‌تواند تیغ خود را به سمت ما هم بگیرد. این موضوع برای خود من بارها اتفاق افتاده است. در جامعه‌ای سالم که به حداقل توسعه سیاسی، دموکراسی و آزادی مطبوعات رسیده باشد علی‌القاعده فضای مجازی نمی‌تواند تا این اندازه قلدری کند، به همین خاطر هم ما نباید افتخار کنیم که فضای مجازی تا این اندازه در جامعه‌ی ما جا پیدا کرده است. ما از بد حادثه به فضای مجازی پناه آورده‌ایم. اگر در جامعه ما حداقل آزادی بیان و مطبوعات وجود داشت، این اتفاق نمی‌افتاد. اگر امروز جامعه به سمت فضای مجازی رفته است به این خاطر است که رسانه‌های رسمی ما برخلاف باورهای دولتمردان خبری منتشر نمی‌کنند. کافی است به مدت ۴۸ ساعت اخبار صداوسیما را رصد کنیم و متوجه شویم که محال است خبری پخش شود که مغایر با باورهایشان باشد.

 

 

 

ادبیات به کشف حقیقت تعهد دارد
شهریار عباسی، نویسنده :  ادبیات اگر به چیزی تعهد داشته باشد آن کشف حقیقت است نه مرام خاص. برخی فکر می‌کنند اگر  داستانی مطابق با ایدئولوژی حاکم نباشد، دیگر متعهد نیست. اگر ادبیات را ضد ایدئولوژی حاکم هم به کار بگیرید، آن ادبیات، ادبیات سالمی نیست، مثلا ادبیات چپی که در دهه ۴۰-۵۰ داشتیم. همچنین اگر  ادبیات در خدمت ایدئولوژی حاکم باشد درست نیست. داستان فراتر از این است که خود را وارد این وادی‌ها بکند زیرا خود روشی برای کشف حقیقت است. کسی که علیه ایدئولوژی حاکم یا موافق آن بنویسد، جایش در ادبیات نیست و بهتر است برود مقاله سیاسی بنویسد.   من چنین تقسیم‌بندی‌هایی را قبول ندارم زیرا معتقدم ادبیات در ذات خود به حقیقت متعهد است.  به نظرم ادبیات نوع دیگری از حقیقت و معتهد به همان حقیقت‌ است و نه متعهد به چیز دیگری. البته  تعهد از جمله واژه‌هایی است که تعریف درستی ندارد؛ مانند چپ و راست. در عرصه سیاسی، چپ  به کسانی گفته می‌شود که نگاه ماتریالیستی دارند  اما  این واژه‌ها در ایران از دهه ۶۰-۷۰ معنای دیگری پیدا کرده است.

 

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77777

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی