ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

کاهش درآمدهای شهرداری متاثر از شرایط اقتصادی است
نصیرملت، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر اصفهان : بخش مهمی از درآمدهای شهرداری متاثر از شرایط اقتصادی است و شهرداری کنترلی بر آن ندارد. نوع اتکای شهرداری به درآمدهای ناپایدار منجر شده تا شاهد چنین وضعیتی باشیم.۲۹ درصد درآمدها از طریق فروش املاک، ۵۴ درصد از طریق اخذ عوارض ساختمانی، ۴ درصد از طریق دریافت بهای خدمات، ۱۳ درصد از درآمدهای پایدار و بخشی هم از طریق اخذ مالیات بر ارزش افزوده حاصل شده است.چنین درآمدی متاثر از قوانین مجلس شورای اسلامی و اوضاع اقتصادی است و کنترل بخشی از آن در دست شهرداری نیست، این درحالی است که سهم درآمدی پایدار شهری از بخش نوسازی و عوارض تنها ۰,۵ درصد و پایدار بوده است. در چنین مواقعی درآمد مازاد تراکم را افزایش می‌دهند .این راهبری جبران نیاز روز است اما درآینده خدمات دهی به مناطق ساخته شده جدید، شهرداری ها را با بحران روبه‌رو خواهد کرد.

 

 

 

 

جامعه ما با خودش صادق نیست
معصومه انصاریان، نویسنده ادبیات کودک و نوجوان: ظرفیت ادبیات کودک برای تولید کتاب‌های آگاهی‌بخش به بچه‌ها در مورد بدنشان تا مورد آزار جنسی واقع نشوند و همچنین تولید کتاب‌هایی که خانواده‌ها با آنها مشکل نداشته‌ باشند،  دو موضوع مهم است. آنچه اهمیت دارد، ظرفیت و پذیرش خانواده‌ها و سیاست‌های سخت‌گیرانه و کنترل‌کننده‌ای است که  تولید کتاب باید از صافی آنها بگذرد. به اعتقاد من تولید این‌ ‌کتاب‌ها بیش از اینکه جنبه ادبی داشته باشد و به ادبیات کودک برگردد، جنبه فرهنگی دارد.  جامعه ما  با خود صادق نیست. از یک‌سو به ضروری بودن آگاهی و آموزش کودکان در این زمینه رسیده ، یعنی اتفاقات ناخوشایند در این زمینه آموزش را به جامعه ما تحمیل کرده است، از طرف دیگر نگاه سنتی همچنان اصرار دارد که  به سکوت خود در این زمینه  ادامه بدهد. تا مدت زیادی این اخبار ناخوشایند پنهان نگاه داشته می‌شد و سعی می‌کردند مخفی باشد. جامعه ما در این مورد دچار یک نوع ریاکاری است. چرا من این حرف را می‌زنم؟ برای اینکه ما در زمینه محیط زیست هم دچار این کمبود آموزش  و کتاب هستیم.

 

 

 

 

صدای زنان در داستان‌های من شنیده می‌شود
فرخنده آقایی، نویسنده: در شروع داستان‌نویسی من قصد نداشتم که راجع به زنان بنویسم، مسئله‌ای که به آن مسلط بودم و برایم جالب بود مسائل زنان بود. راجع به زن‌هایی که می‌شناختم، شروع به نوشتن کردم. الان که به گذشته نگاه می‌کنم قصد و قرض و عمد خاصی نداشتم ولی خود به خود به این کشیده شد که صدای زن در نوشته‌های من باشد. مخصوصا زن‌هایی که به نظر خودم خیلی قدر و پیشرو  و موفق بودند و مظلوم و کتک خور نبودند و می‌توانستند روی پای خودشان بایستند، کار و درآمد داشته باشند و زندگی خود را بچرخانند. الان که به گذشته نگاه می‌کنم، متوجـــــه می‌شوم دغدغه مـــــن زن بوده و صـــــدای زنان هنــــوز در داستان‌های من شنیده می‌شود.  نمی‌دانم اگر در جایی  به غیر از ایران بودم چه می‌کردم. حرکت و شکل گرفتن داستان‌های من از حقیقت شروع می‌شود. فکر می‌کنم که چه بخواهیم چه نخواهیم در جامعه مدرن ما این تفکر فمینیستی وجود دارد. اگر چه که این اواخر برای خود من مسلم شده است که   یک وجه سنتی نیز در من وجود دارد؛ یک وجه سنتی را که در  زن ایرانی است، در وجودم دارم که شاید با گذر زمان و بالارفتن سنم این
 مسئله در من نمود بیشتری پیدا می‌کند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77296

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی