ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

تفکر انتقادی در بچه ها ضعیف است
عزت‌الله الوندی نویسنده ادبیــــات کـــودک و نوجوان: صحبت درباره مســـائل جنسی و اینکه چه تهدیدهایی ممکن است در کمین بچه‌ها باشـــد در کشور ما تابو است. یکی از دلایلی که ما  دچار مشکل هســــتیم نبــــود آگاهی کافی و لازم در کودکان و نوجوانان  نسبت به اتفاقاتی است که در اطرافشان رخ می‌دهد، بنابراین وظیفه ما این  است که آگاهی بچه‌ها را بالا ببریم، اما گرفتار تابوها هستیم. البته در بخش خردسال و در بخش کودک کتاب‌هایی در این زمینه وجود دارند که ترجمه هستند و اطلاعاتی برای کودکان در آنها وجود دارد که  لازم است، اما کافی نیست.  ما در کلاس و برنامه‌هایی که در جاهای مختلف ایران برگزار کردیم تقویت تفکر انتقادی در بچه‌ها را  مدنظر قرار دادیم، زیرا این‌ نکته اساسی و پایه‌ای برای آنهاست. تفکر  انتقادی به بچه‌ها یاد می‌دهد هر حـــرفی را باور نکنند و به آنهــــا این آگاهی را می‌دهد که نسبت به دنیای پیرامونشان هوشیار باشند. تفکر انتقادی به بچه‌ها یاد می‌دهد که در  محیط و اجتماعی که زندگی می‌کنند صاحب فکر، عقیده و قدرت «نه» گفتن باشند.

 

 

 

فرهنگ تحت تاثیر سیاست زدگی است
جواد طوسی، رئیس شـــــورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران: مقوله فرهنگ امروز بیشتر تحت تاثیر سیاست زدگی و بازی با جناح های سیاسی است، در صورتی که هر یک از آنها باید سرجای خودش باشد. به اعتقاد من در بدترین شرایط هم می‌توان برای فرهنگ یک برنامه ریزی کوتاه و بلندمدت و مفید داشت. کسی که مقوله فرهنگ را انتخاب می‌کند اگر می‌خواهد تاثیرگذار باشد و تلنگری به جامعه بزند نباید رابطه بی‌واسطه خود را با مخاطب فراموش کند. بعضی از نشریات و روزنامه‌ها یک زمانی یک صفحه ویژه برای نقد آثار سینمایی داشتند، چرا اکنون این کار برای نشریات ما آنقدر جدی نیست که یک روز در هفته را به مسئله نقد فیلم ایرانی یا خارجی اختصاص دهند. به نظر می رسد مقوله فرهنگ امروز بیشتر تحت تاثیر سیاست‌زدگی و بازی با جناح های سیاسی است، در صورتی که هر یک از آنها باید سرجای خودش باشد. ما دچار نوعی تردید شده و پرسشی با مضمون «که چی» به شدت شایع شده است و اگر بخواهیم واقع بینانه به این مسئله نگاه کنیم جدا از دولت مردان ما باید دید، مطبوعات ما چگونه با مقوله نقد برخورد کرده اند.

 

 

 

پخش اعترافات اخلاقا درست نبود
ســـیدهــــــاشــــــم بطحایـــــی گلپایگانی عضــــو مــجـلـــس خبرگان رهبری:بهتر اســـــت بــــرای ترویج فرهنگ دینـــــی ستارالعیوب بودن خداوند را نیز در نظر بگیریم. کار صداوسیما در پخش مستندی با عنوان «بیراهه» در مورد دختری نوجوان که در اینستاگـــرام تصــــاویری را از برخی حرکات خودش به نمایش گذاشته بود از نظر اخلاقی کار درستی نبود. ما در کشور مسائل و بحث‌های مهم تری داریم که رسانه ملی می‌تواند به آنها بپردازد. صدا و سیمای ما باید در این گونه رفتارها به دور از جناح‌بندی و به صورت کاملا اسلامی عمل کند. رسانه ملی ما نیز باید در انتشار این گونه اخبار، ذات اقدس الهی را در نظر بگیرد. یک دختری عمدا یا سهوا حرکاتی را انجام داده است. اسلام آنقدر ضعیف نیست که در برابر این گونه حرکات دچار تشویش شود. دین اسلام متعلق به خداست و پیامبر (ص) و ائمه علهیم‌السلام همگی برای ترویج دین آمده‌اند و مبلغ دین بوده‌اند.اصل اسلام و ترویج آن خواسته خداوند است. اینکه یک روزی سلاطینی بر سر کار بیایند که بخواهند اسلام را از بین ببرند، امکان‌پذیر نیست.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77198

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی