ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهره + خوان

تاریخ درج : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نویسنده چطور به مسئله «آزار جنسی» بپردازد؟!

طاهره ایبد، نویسنده کودک و نوجوان:با محدودیت‌هایی که در جامعه وجود دارد چگونه می‌توان از نویسنده انتظار داشت آزادانه به مسائلی مثل آزار جنسی بپردازد؟! محدودیت‌ها باید برداشته شود تا نویسنده راحت‌تر کار خود را انجام دهد. این موضوع یک  مشکل فرهنگی است که بخش بزرگی از آن به حوزه سیاسی کشورمان برمی‌گردد. تجاوز به کودکان منحصر به الان نیست؛ در گذشته هم بوده، اما قبلا در فرهنگ نادرست ما، این‌گونه بود که از ترس آبرو  و حرف مردم و انگشت‌نما شدن، کسی جرئت بیان آن را نداشت و اگر در برآیندی کلی، فرد آسیب‌دیده بیشتر محکوم نمی‌شد، مجرم و شاکی به یک اندازه مقصر جلوه داده می‌شدند. متاسفانه به دلایل مختلف، امروز بیشتر شاهد فاجعه‌ آزار جنسی هستیم. اگرچه خوشبختانه جرئت و جسارت مردم برای  بیان این مسائل بیشتر شده است و بخش زیادی از مردم قبول کرده‌اند کسی که مورد آزار قرار می‌گیرد، متهم نیست. جامعه ما تابوهای بسیاری دارد که باید شکسته شود؛ یکی از آنها بیان اتفاق تلخ آزار جنسی و آشکار کردن آن است.

 

 

 

 

قرار نیست توپ را به زمین هم پرت کنیم!

مهدی رحمانیان، مدیر مسئول روزنامه شرق:اولا خوب است که به دستگاه‌ها توصیه شود که توقعات را زیاد نکنند که ما هم این توقعات را انتقال ندهیم. ثانیا اگر شما قدری به عقب برگردید، شعارهایی را به یاد می‌آورید که اتفاقا توقع ایجاد می‌کنند؛ بنابراین من فکر می‌کنم قرار نیست توپ را در زمین همدیگر پرت کنیم.ما اصحاب رسانه باید به دولت کمک کنیم، دولت هم باید قدری به خودش کمک کند و واقع‌بینانه‌تر برخورد کند. اینکه مثلا گارد بگیرند و بگویند شما ناامیدی ایجاد نکنید و توقع ایجاد نکنید مشکلی را حل نمی‌کند.درست است که مردم به رسانه‌های ما بی‌اعتماد شده‌اند، اما اینکه آیا رسانه‌ها مقصرند یا دیگران هم در آن نقش دارند، باید کالبدشکافی شود. ما قبول داریم که به لحاظ بی‌اعتبار شدن رسانه‌های داخلی، یک بخشی صداوسیما، خود مسئولان و رسانه‌ها مقصرند. یک بخش دیگر هم ما رسانه‌ها مقصر هستیم که جهت‌گیری مردم از رسانه‌های داخلی به رسانه‌های خارجی سوق پیدا کرده است.ما اصحاب رسانه در این قضیه تقصیر نداریم. اجازه بدهند ما هم به آن سقف متناسب پرواز کنیم. اجازه بدهند به مردم و مخاطبانمان حقایق را بگوییم.

 

 

 

 

مافیای سینما به فیلم هنری علاقه ندارد

امیرحسین احدی، فیلم ساز جوان:  اکنون شبکه نمایش خانگی فقط توانایی فروش فیلم‌های تجاری و کمدی را دارد و آثاری که هنری و تجربی باشند یا حتی مضمونی اجتماعی داشته باشند نمی‌توانند فروش خوبی داشته باشند. البته که فیلم‌های کمدی روی پرده سینما هم اقبال خوبی دارند و مردم بیشتر مخاطب این فیلم‌ها هستند. مخاطب ما از بس خوراک بد برایش آماده شده، سلیقه‌ هنری‌اش تنزل پیدا کرده و اگر فیلمی بخواهد مضمونی روشنفکرانه داشته باشد جایگاه بالایی در بین مردم ندارد. البته کسانی که در رأس سینمای کشور هستند یا به تعبیری مافیای سینمایی را ایجاد کرده‌اند نیز علاقه‌ای به ساخت و پخش فیلم‌های هنری ندارند و در نهایت سیاست کل هم به سمت ساخت فیلم‌های کمدی و گیشه‌ای پیش رفته است. وقتی فیلمی تولید و در شبکه نمایش خانگی پخش می‌شود باید با تیراژ مشخصی منتشر شود. گاهی یک شرکت پخش می‌گوید اگر از این فیلم ۵۰ هزار نسخه چاپ شود حتما ۴۰ هزار نسخه‌اش فروش خواهد رفت، بعد از آن حدود شش ماه پخش می‌شود و وقتی می‌خواهیم آمار فروش بگیریم به ما می‌گویند فقط ۵ هزار نسخه از آن فروش رفته است.

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75599

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی