ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چهارگوشه + جهان

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

احتمال لغو نشست ترامپ و کیم جونگ اون
معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی اعلام کرده است که کشورش تمایلی به برگزاری نشست با آمریکا ندارد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اظهارنظر از سوی کیم کیه گوآن،‌ معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی روز گذشته چند ساعت پس از آن مطرح شد که پیونگ یانگ نشست عالی‌رتبه با کره‌ جنوبی را لغو و تهدید کرد تا اقدامی مشابه را درباره نشست برنامه‌ریزی شده میان کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا که قرار است ماه آتی میلادی در سنگاپور صورت بگیرد، انجام می‌دهد. معاون وزیرخارجه کره شمالی در بیانیه‌ای که از خبرگزاری رسمی کره شمالی قرائت شد گفته است که اگر آمریکا بر نابودی تسلیحات هسته‌ای پیونگ یانگ اصرار داشته باشد کشورش دیدار برنامه‌ریزی شده ۱۲ ژوئن میان رهبران کره شمالی و آمریکا را لغو می‌کند. وی تاکید کرده است: «اظهارات بی‌محابای» اخیر واشنگتن آن هم قبل از نشست ۱۲ ژوئن نشانه‌ای از «عملکردی بی‌پروا» است.

 

 

   این وزیر کره شمالی در اشاره‌ای تلویحی به سخنان جان بولتون، مشاور ترامپ گفت که مقام‌های آمریکایی می گویند مدل لیبی را برای واگذاری هسته‌ای در نظر دارند و از فرمول «ابتدا کنار گذاشتن تسلیحات هسته‌ای و بعدا جبران» صحبت می‌کنند یعنی تحمیل سرنوشت لیبی یا عراق به کره شمالی که به دلیل در اختیار گذاشتن تمامی کشورشان به قدرت‌های بزرگ فروپاشیدند. وی تاکید کرد که پیونگ یانگ خلع سلاح هسته‌ای به شیوه لیبی را هرگز نمی پذیرد.  معاون اول وزیر امور خارجه کره شمالی همچنین از اظهارنظرهای آمریکا مبنی بر اینکه پیونگ یانگ باید نه تنها تسلیحات موشکی و اتمی خود را کاملا کنار بگذارد بلکه این مسئله مربوط به تسلیحات شیمیایی و بیولوژیکی نیز می‌شود، انتقاد کرد و افزود: اگر رویکرد نشست میان کره شمالی و آمریکا تنها صادقانه و با هدف بهبود روابط باشد ما به آن پاسخی مناسب می‌دهیم اما تمایلی نداریم تا وارد مذاکره یک طرفه‌ای شویم که از ما می‌خواهد تا برنامه‌های تسلیحات اتمی خود را کنار بگذاریم و ما را مجبور کنند تا نشست کره شمالی و آمریکا را بپذیریم. همچنین وزارت امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که ایالات متحده به صورت مستقیم صحبتی درباره تغییر نشست رهبران آمریکا و کره شمالی نشنیده است. هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز می‌گوید رهبر کره شمالی پیش تر مشخص کرده بود که ضرورت‌ها و اهداف تداوم رزمایش مشترک آمریکا با کره‌ جنوبی را می‌داند.

 

 

 

مرکل: بهترین گزینه ماندن در برجام است
صدراعظم آلمان تاکید کرد که بهترین اقدام گفت‌وگو با ایران و باقی ماندن در برجام است. به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «آنگلا مرکل» روز گذشته در پارلمان این کشور (بوندستاگ) اعلام کرد که بهترین راه تعامل با نگرانی‌های بین‌المللی در خصوص نقش ایران در منطقه و برنامه موشک بالستیک این کشور، باقی ماندن در برجام با وجود عقب‌نشینی آمریکاست. وی گفت: «این پرسش مطرح می‌شود که آیا برگزاری گفت‌وگوهای بهتر همزمان با خروج از برجام بهتر است یا باقی ماندن در این توافق. می‌گوییم که بهترین اقدام، باقی ماندن در توافق است».

 

 

هزینه پنج میلیون دلاری اکوادور برای حفاظت از آسانژ
گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آن است که اکوادور دست‌کم پنج میلیون دلار در 23 عملیات جاسوسی برای حمایت و حفاظت از جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت افشاگر ویکی‌لیکس که در سفارت این کشور در لندن پناه گرفته هزینه کرده است. به گزارش ایسنا، اسنادی که به دست روزنامه گاردین رسیده افشا می‌کند که اکوادور میلیون‌ها دلار برای یک عملیات اطلاعاتی محرمانه با عنوان «عملیات مهمان» و استخدام ماموران مخفی برای نظارت بر ملاقات کنندگان آسانژ، کارمندان سفارت و پلیس انگلیس هزینه کرده است. به علاوه تحقیقات مشترکی که توسط روزنامه گاردین و رسانه فوکوس اکوادور انجام شده نشان داد که این عملیات از سوی رافائل کورآ، رئیس‌جمهور سابق اکوادور و ریکاردو پاتینو، وزیر امور خارجه سابق این کشور تایید شده بود. براساس گزارش این روزنامه این تیم امنیتی همچنین فعالیت‌های روزانه آسانژ و ارتباطاتش با کارمندان سفارت اکوادور و دیگر ملاقات کنندگان را به صورت مفصل ثبت می‌کند. آسانژ پس از آنکه به تعرضات جنسی متهم شد در سال 2012 میلادی به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شد. وی می‌ترسد در صورت خروج از این سفارتخانه به آمریکا مسترد شود؛ جایی که آسانژ به خاطر افشای اطلاعاتی درخصوص جنگ عراق تحت پیگرد قرار دارد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/73655

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی