ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

چشم در گیر و دار عفونت

تاریخ درج : یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
دو بیماری شایع چشمی را بشناسید

لیلا کهلانی / خبرنگار

دو بیماری شایع چشمی در بهار و تابستان عفونت ویروسی ملتحمه چشمی و کنژنکتیویت بهاره است که در این رابطه دکتر امید فخری‌زاده، چشم‌پزشک توضیحات  لازم  را  می دهند. یکی از بیماری‌های شایع چشمی در بهار و تابستان، عفونت ویروسی ملتحمه چشمی است که به آن، کنژنکتیویت آدنو ویروسی گفته می شود؛ البته، آدنوویروس‌ها طیف وسیعی از بیماری‌ها را در افراد ایجاد می کنند که یکی از مهم‌ترین آنها، همین کنژنکتیویت آدنو ویروسی است.

 

آدنوویروس ها
آدنوویروس ها به طور معمول در فصل بهار و پاییز از طریق تماس مستقیم با ترشحات چشمی یا تنفسی منتقل می‌شوند؛ لذا اینجاست که رعایت بهداشت فردی و عدم استفاده از وسایل مشترک بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. انتقال آدنوویروس‌ها در جمعیت هایی که در تماس نزدیک با یکدیگر هستند، نیـز ســریـع‌تر اتـفاق می‌افـتـد؛ ازجـمله سربازخانه ها و خانه‌های سالمندان و پرسنل بیمارستان‌ها.

 

علائم
قبل از ایجاد علائم چشمی، ممکن است علائم عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، از جمله عطسه و آبریزش بینی ایجاد شود. علائم چشمی آدنوویروس‌ها، بسته به نوع ویروس متنوع است و از قرمزی خفیف یک چشم تا ابتلای شدید هر دو چشم متغیر است. علائم چشمی به طور معمول بعد از یک هفته از ابتلای فرد به ویروس ایجاد می شوند و شامل قرمزی و تورم ملتحمه و ترشح  چرکی چشم‌ها و اشک‌ریزش و حساسیت به نور و احساس جسم خارجی هستند.  طی دو هفته از شروع علائم چشمی، ممکن است کاهش دید ایجاد شود که حتی متاسفانه احتمال دارد تا ماه‌ها  یا سال‌ها بعد باقی بمانند.

 

 

درمان
درمان اصلی عفونت آدنوویروسی، حـمـایـتـی ‌اسـت‌ و روزانـه‌ چـنـد بـار شست‌وشوی چشم ها با آب سرد توصیه می‌شود. نکته مهم این است که اگر تنها یک چشم فرد مبتلا شده باشد، باید کاملا مراقب بود که ترشحات این چشم مبتلا، به چشم مقابل منتقل نشوند؛ وگرنه، چشم دیگر نیز به احتمال زیاد درگیر خواهد شد.  لازم به ذکر است این باور عوام که شست‌وشوی چشم با چای خنک‌شده توصیه می‌شود، کاملا صحیح است و چای، علاوه بر شست‌وشوی چشمی خاصیت ضد درد نیز دارد و احساس جسم خارجی در چشم را التیام می‌بخشد.در ادامه، مراجعه به چشم‌پزشک حتما توصیه می شود و سایر درمان ها با معاینه توسط چشم‌پزشک تعیین می‌شود و به‌هیچ‌وجه استفاده از داروهای چشمی بدون تجویز چشم‌پزشک توصیه‌ نمی‌شود.عفونت آدنوویروس چشمی، تا دو هفته بعد از شروع علائم چشمی، واگیردار است و با رعایت بهداشت فردی از جمله شست‌وشوی دست‌ها و عدم استفاده از وسایل مشترک، قابل اجتناب است؛ البته، این بیماری شدیدا واگیردار است و متاسفانه، زیاد دیده می شود که همه افراد خانواده، یکی بعد از دیگری مبتلا شده اند،همچنین، عدم حضور فرد مبتلا در محل کار یا مدرسه ضروری است؛ زیرا همان‌طور که گفته شد، این بیماری شدیدا واگیردار است.نکته دیگـــــر، آن است که یک بار ابتلای فرد به آدنوویروس چشمی تضمین‌کننده عدم ابتلای آن فرد در آینده نیست و همانند سرماخوردگی ویروسی، این عفونت نیز ممکن است چندین بار در یک فرد تکرار، و حتی به فاصله مثلا دو ماه، مجددا همان فرد به آدنوویروس چشمی مبتلا شود؛ زیرا این فرد پس از ابتلا، تنها به این نوع خاص از آدنوویروس ایمن می‌شود؛ اما ممکن است در آینده، مجددا توسط نوع دیگری از آدنوویروس، به عفونت چشمی مبتلا شود. البته اگر یک فرد، مثلا فرزند خانواده، به آدنوویروس چشمی مبتلا شود و بهبود یابد و سپس یکی دیگر از اعضای خانواده، برای مثال پدر خانواده، به این نوع آدنوویروس چشمی گرفتار شود، این فرزند نسبت به عفونت پدر ایمن است و در این مرحله، از پدرش مبتلا  نمی شود.یکی از بدترین عوارض چشمی عفونت آدنوویروس چشمی، کاهش دید است که ممکن است خیلی زود رفع شود  یا متاسفانه تا سال ها بعد ادامه یابد.

 

کنژنکتیویت بهاره
بیماری چشمی دیگر، کنژنکتیویت بهاره است که به طور معمول در فصل بهار و حتی تابستان بوده و هر دو چشم را درگیر می کند و اغلب در کودکان ایجاد می‌شود؛ درضمن در پسران شایع‌تر است. این کودکان، ممکن است سابقه فامیلی یا فردی حساسیت پوستی یا غذایی نیز داشته باشند. البته، به‌طور معمول با افزایش سن فرد، شدت علائم بیماری نیز کاهش می یابد و حتی کاملا می تواند رفع شود.علائم بیماری شامل خارش و قرمزی و حساسیت به نور و ترشح چشمی و حتی کاهش دید است. درمان این بیماری بیشتر دارویی است و حتما مراجعه به چشم‌پزشک توصیه می‌شود و به‌هیچ‌وجه استفاده از داروهای چشمی بدون تجویز چشم‌پزشک توصیه نمی شود. علاوه بر این، کمپرس سرد چشم‌ها در این بیماری نیز بسیار موثر است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/96898

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی