ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

پرندگان مهاجر چگونه مهاجرت می‌کنند؟

تاریخ درج : شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

محبوبه مرادعلی‌زاده

 

 

بسیاری از حیوانات مهاجرت می‌کنند تا از شرایط نامطلوب آب و هوایی و کمبود غذا دور شوند. بعضی از مهاجرین، مسافت کوتاهی را طی می‌کنند، درحالی که گونه‌های دیگر هزاران کیلومتر از محل تولیدمثل خود دور می‌شوند.مهاجرت مختص پرندگان نبوده و ممکن است در بسیاری از موجودات دیگر مانند پستانداران، ماهی ها و حشرات و... دیده شوند. گونه‌های زیادی از قبیل خفاش ها، بیزون‌ها، نهنگ‌ها، کوسه ها، گوزن‌ها،  غازها، دلفین ها، مارهای آبی، فیل ها، قورباغه‌ها، شته ها، بلبل ها، شاهین ها، ماهی ها و بسیاری از گونه های پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجرت می‌کنند. تخمین زده می‌شود هرساله حدود 50 میلیارد قطعه پرنده در کره زمین مهاجرت می‌کنند. سفری خسته کننده که با تغییراتی در وزن، رژیم غــذایــــی، فیزیولوژی و رفتار پرندگان همراه است.

 

 اشکال مختلف مهاجرت در پرندگان
همه مهاجرت ها در پرندگان از طریق پرواز صورت نمی‌گیرد، برخی گونه‌ها مانند پنگوئن‌ها ممکن است از طریق شنا کردن یا پیاده روی مهاجرت کنند. برخی گونه ها مانند بادخورک‌ها و اغلب سسک‌ها شب‌ها مهاجرت می‌کنند و روزها برای تجدید قوا در محل جدید مشغول تغذیه می شوند. پرندگانی نظیر درناها به‌طور دسته جمعی و به‌صورت 8 پرواز می کنند. طولانی ترین مسیر مهاجرت متعلق به پرنده‌ای است به نام پرستوی دریایی قطبی، این پرنده قهرمان پرواز بوده و هرساله مسافتی حدود 24هزار کیلومتر از قطب شمال تا قطب جنوب را طی می‌کند. رکورد دار بیشترین زمان پیوسته پرواز، بادخورک ها هستند. آنها ممکن است چند ماه در آسمان درحال  پرواز باشند و جایی فرود نیایند.«گیلانشاه حنایی» را می‌توان رکورد ‌دار بیشترین مسیر طی شده به طور پیوسته و بدون استراحت بر روی کره زمین دانست.مسیرهای اصلی مهاجرت پرندگان در ایران حدود 340 گونه از پرندگان ایران مهاجرند که حدود  100 گونه از آنها «مهاجر عبوری» از کشور ما هستند. در ایران چند مسیر مهاجرتی کلی دیده می شود: مسیر شمال به جنوب که توسط بسیاری از گونه‌های مهاجر هرساله اتفاق می افتد، نمونه این گونه مهاجر را می‌توان در جغد تالابی دید که هرساله پاییز به کشور ما آمده و تا مناطق جنوبی کشور پراکنش می‌یابد. مسیر شمال شرقی به جنوب غربی که غالب پرندگان مهاجر ایران را شامل می شود. برخی از این گونه‌ها تا آفریقا پیشروی می کنند. نمونه بارز این گونه مهاجر را در بلبل خالدار،سبزه قبا و بلدرچین و... می‌توان مشاهده کرد.مسیر شمال غربی به جنوب شرقی که تعداد نسبتا کمی از گونه های ایران را شامل می‌شود: زرده پر سرسیاه، مگس‌گیر سینه سرخ،زرده پر سر خاکستری.

 

 

مهم ترین زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در ایران
ایران باتوجه به موقعیت جغرافیایی، پستی ها و بلندی‌ها و شرایط اقلیمی ،تالاب های دائمی و موقت بسیاری دارد. زیستگاه های تالابی از مهم ترین زیستگاه‌های پرندگان در جهان هستند، در ذیل به چند مورد از بهترین زیستگاه های پرندگان مهاجر در ایران اشاره می‌کنیم:تالاب انزلی: از مهم‌ترین مناطقی است که بهترین شرایط را برای گذران زمستان پرندگان مهاجر فراهم می‌کند.  تنوع پوشش گیاهی تالاب سبب جذب پرندگان به سمت تالاب شده و تاکنون حدود 243 گونه پرنده‌آبزی و خشکی‌زی در این تالاب مشاهده شده است.تالاب میانکاله: تالابی با اهمیت بین المللی است که در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است. هرساله در فصل پاییز این تالاب پذیرای صدها هزار پرنده همچون فلامینگو، باکلان، قو، پلیکان، مرغابی و عقاب دریایی دم سفید است.دریاچه ارومیه: این دریاچه پذیرای بزرگ‌ترین کلونی های تولید مثلی فلامینگو در ایران و پلیکان سفید است.دریاچه ارومیه زیستگاه زمستان گذرانی گروه‌های آبزی از مرغان آبزی به‌ویژه اردک ها و مرغان دراز پاست. از گونه های درمعرض تهدید درحوزه اکولوژیکی دریاچه ارومیه می توان به باکلان بزرگ، اردک بلوطی، غاز پیشانی سفید کوچک، خروس کولی دشتی، عروس غاز، میش مرغ، اردک مرمری، متـــــای پاسرخ، اردک سرسفید، دلیجه کوچک اشاره کرد.

 

منطقه حفاظت شده حرا
تاکنون حدود 203 گونه در این منطقه گزارش شده است. این ذخیره‌گاه در سراسر سال برای پرندگان زیستگاه مهمی بوده و از مکان های مهم زادآوری اگرت‌ها، حواصیل ها، پرستوها و گلاریول ها،حواصیل هندی، سلیم خرچنگ خوار، اگرت بزرگ، اگرت ساحلی، فلامینگو، سلیم خواران، حواصیل بزرگ، گیلان شاه خالدار، پلیکان پا خاکستری، پلیکان سفید، لک لک سیاه، عروس غاز و پرندگان شکاری مانند عقاب شاهی، بحری و شاهین در فصل تابستان، پاییز و زمستان به شمار می‌رود. 

 

 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/90972

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی