ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

وزنه برداری قد را کوتاه نمی‌کند!

تاریخ درج : دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 
پاسخ رئیس هیئت وزنه برداری استان به شائبه همیشگی

مهری مصور / دبیر سرویس ورزش

اولــیــن الـمـپـیـن، اولـیــن مــدال‌آور بازی‌های آسیایی و اولین مدال المپیکی سه رکورد ورزش نصف‌جهان است که هر ســه مورد به رشــتــه وزنه‌برداری مربوط می‌شود تا جایگاه ویژه آن مشخص شود.در ادامه گفت وگوهای سریالی، 50 هفته، 50 هیئت ورزشی نوبت به هیئت وزنه برداری رسید تا در گپ و گفتی با حمیدرضا فدوی، رئیس هیئت به بررسی مسائل و موضوعات پیرامونی آن بپردازیم.

 

 

وضعیت سخت افزاری وزنه برداری استان مطلوب است؟

در شهر اصفهان خانه وزنه برداری و سالن مرحوم آذری مورد استفاده قرار می‌گیرند. در سایر شهرستان‌های فعال نیز دست‌کم یک سالن مخصوص وزنه برداری وجود دارد. وضعیت ایدئال نیست، اما به نسبت شرایط خوبی داریم، هر سالن وزنه‌برداری پنج‌شش ست‌هالتر نیاز دارد که هر کدام 40، 50 میلیون هزینه دارد که با وضع فعلی نرخ ارز تامین آن دشوار است. تجهیزات قدیمی ‌سالن‌ها مستهلک شده و نیاز به خریداری تجهیزات جدید است.

 

 

هیئت وزنه برداری در تمام شهرستان‌ها فعال است؟

در تعدادی از شهرستان‌ها مانند اصفهان، لنجان و خمینی‌شهر هیئت‌های وزنه برداری فعال هستند و در چند شهرستان مثل گلپایگان و کاشان نیمه فعال است. در برخی از شهرستان‌ها نیز هیئت نداریم که با اداره ورزش و جوانان تعدادی از آنها صحبت شده که فضای مناسبی را در اختیار رشته وزنه برداری بگذارند و به عنوان متولی این رشته برای تجهیز آن اقدام خواهیم کرد.

 

 

خانه وزنه برداری چه مقدار از هزینه‌های هیئت را تامین می‌کند؟

این سالن به دلیل جغرافیایی، مرکزیت نداشته و از همان ابتدا نیز مختص وزنه‌برداری بنا شده است و از این رو تمایلی برای استفاده از آن در برنامه‌های عمومی‌و همگانی وجود ندارد و در نتیجه درآمد چندانی ندارد.بودجه هیئت از طریق کمک اداره ورزش و جوانان استان و بخش دیگری نیز از طریق فعالیت‌های هیئت و هزینه شخصی تامین می‌شود.

 

 

از شرایط فنی هیئت بگویید.

آخرین کاپ هیئت وزنه برداری مربوط به سال 93 است و تا سال 97 که مسئولیت هیئت را عهده‌دار شدم، کاپی به دست نیامده بود، زمانی که این سمت را پذیرفتم، اولویتم استفاده از نیروهای جوان و جسور بود و با همکاری همکاران هیئت، در این ده ماه چهار کاپ قهرمانی به دست آمده است. یک دوره میزبان مسابقات قهرمانی کشور بودیم و میزبانی طرح استعدادیابی منطقه 3 کشور را برعهده داشتیم. چند دوره مربیگری و آموزشی نیز برگزار کرده ایم.در بخش بانوان، تنها چند نفر مدرک داوری و مربیگری داشتند اما امروزه 40 نفر در این حوزه‌ها فعال هستند.

 

 

با توجه به اینکه خانواده‌ها هنوز وزنه برداری بانوان را نپذیرفته اند، چه برنامه ای برای توسعه این رشته در بخش بانوان دارید؟

همکاری‌هایی با آموزش وپرورش داشته‌ایم و تلاش شده در مناسبت‌های مختلف این رشته به خانواده‌ها و دختران معرفی شود. سعی می‌کنیم معرفی وزنه برداری به صورت علمی‌و تخصصی باشد تا خانواده‌ها متوجه شوند این رشته هیچ آسیبی به فرزندان آنها وارد نمی‌کند و باور عمومی‌مبنی بر کوتاه شدن قد در این رشته واقعیت ندارد. در رشته وزنه برداری افراد بلندقامتی مثل حسین رضازاده و بهداد سلیمی‌هستند که از کودکی این رشته را آموزش دیده اند و هیچ تاثیری در قامت آنها نداشته است.برخی خانواده‌ها نیز به دلیل اینکه در وزنه برداری با پولاد سرد سر و کار دارند، آن را رشته مردانه ای می‌دانند که مناسب بانوان نیست. در حال حاضر حدود 100 بانو در رشته وزنه برداری فعالیت دارند و امیدواریم به مرور این تعداد افزایش پیدا کند.

 

 

برخی بر این عقیده اند که وجود سهراب مرادی به عنوان قهرمان جهان و المپیک باعث شده سایر وزنه‌برداران استان زیر سایه او بروند و توجه لازم به آنها نشود. برای رفع این نگرانی چه پاسخی دارید؟

اتفاقا سیاست‌گذاری هیئت، تربیت ده‌ها سهراب مرادی است، عمر قهرمانی کوتاه است و سهراب تا چند سال دیگر بیشتر در این رشته فعالیت ندارد و نیاز است ورزشکاران دیگری تربیت شوند و جای او را بگیرند. حضور سهراب مرادی در اصفهان باعث شده تا ورزشکاران جوان انگیزه زیادی پیدا کنند به موفقیت او دست پیدا کنند.پتانسیل خوبی در ورزش استان داریم و امیدواریم در المپیک‌های بعدی به ثمر برسند.

 

 

با توجه به منحل شدن تیم وزنه‌برداری ذوب آهن، برنامه ای برای تیم دارشدن در لیگ ندارید؟

هــمــان‌طـــور که اشــــاره کـــردیــد، ذوب‌آهن چند فصل در لیگ بود و به قهرمانی رسید، اما قهرمانی لیگ کار چندان دشواری نیست و هر تیمی می‌تواند با جذب بهترین نفرات هر رشته، قهرمانی را به دست بیاورد، اما نیاز است هر تیم باشگاهی پشتوانه ای داشته باشد. پس از منحل شدن تیم ذوب آهن، صحبت‌هایی با مدیرعامل باشگاه سپاهان داشته ایم، اما بودجه باشگاه بسته شده و امکان اضافه کردن تیم دیگری نبود. برای فصل آینده قول‌های مساعدی داده اند و امیدوارم در لیگ برتر تیمی ‌متشکل از وزنه‌برداران بومی‌داشته باشیم.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/101267

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی