ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

واردات پوشک آزاد شد

تاریخ درج : یکشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
تصمیمات دولت برای محصولات سلولزی و بهداشتی

با تصمیم ستاد تنظیم بازار، واردات تیشــو و پوشــک به منظور تنظیم بازار آزاد شد. به گزارش وزارت صنعت، ستـــاد تنظیــم بازار در آخرین نشســت خود تصــمیـــمات مهمی را برای تنظیــم بازار محصولات سلولزی و بهداشتی اتخاذ کرد، این ستاد با برگزاری نـــشــســـت هـــم اندیشی با انجمن‌ها و تشکل ها و واحدهای فعال در این حوزه و رصد وضعیت این صنعت مصوب کرد، تسهیلات لازم برای واردات ماده اولیه مورد نیاز این کارخانجات در نظر گرفته شود.

 

از آنجا که ماده اولیه مصرفی در تولید محصولات سلولزی و بهداشتی و کاغذ تحریر و روزنامه یکی است ، مشکلاتی در این حوزه ایجاد شد. ارز تخصیصی برای واردات مواد اولیه کاغذ و روزنامه با قیمت 4200 تومان و مواد اولیه مورد نیاز در صنایع سلولزی و بهداشتی با ارز بازار ثانویه تامین می شود. از این رو مقرر شد، در سامانه جامع تجارت پیش‌بینی لازم برای ایجاد شرایط ثبت سفارش با هر دو ارز به شرط سپردن تعهدات مربوطه، در بازه زمانی حداقلی صورت گیرد.

 

   واردکنندگان مواد اولیه رصد می شوند
در این نشست همچنین اعضای ستاد تنظیم بازار با تاکید بر واردات 100 هزار تن خمیر کاغذ در نیمه اول سال جاری تاکید کردند، این رقم واردات، نه تنها کاهشی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان نمی دهد بلکه در حد نیاز داخلی در صورت عدم تحریک تقاضابوده است از این رو مقرر شد فهرست دریافت کنندگان ارز برای واردات این کالا و فهرست ترخیص از گمرکات، توسط سازمان حمایت احصا شود.این اقدام به منظور رصد و پایش فروش ماده اولیه
بـــه نــــرخ مصـــوب و رســیــدن ایـــن کالا به دســــت مصرف‌کنندگان واقعی صورت می گیرد .برای رفع مشکل افزایش تقاضای ناشی از فضای روانی حاکم نیز مصوب شد بخشی از نیاز داخلی به ماده اولیه «تیشو»- که از خمیر کاغذ به دست می آید- و پوشک آماده با قید فوریت از محل واردات برندهای معتبر در دسترس تامین شود .

 

 

    برخورد جدی با محتکران
بدیهی است آن دســـته که با سوءاستفاده از گرانی در این زنجیره اقدام به خرید و احتکار مواد اولیه و کالای نهایی تحت هر عنوان کرده باشند، با برخورد جدی حلقه های نظارتی روبه‌رو خواهند شد .پیش بینی می شود با این اقدامات، سوءاستفاده گران و دلالان به واسطه کاهش قیمت هــــا با ضرر و زیان هنگفتی روبه رو شوند . سازمان حمایت به عنوان تنها مرجع بررسی قیمت‌ها مکلف شد با فراخوان واحدهــــای تولیـــدی نسبت به کنترل قیمت مندرج بر کالا و قیمت فروش کارخانه، مندرج در فاکتورهای فروش اقدام کند. بررسی ها نشان می دهد در برخی موارد ضوابط سود عمده فروشی و خرده فروشی این کالا رعایت نشده است، مقرر شد گزارش تدوینی در این حوزه به ستاد تنظیم بازار ارائه شود.در ضمن آن بخش از مواد اولیه کارخانجات تولیدی که به دلایل مختلــف از ترخیص آنها خودداری شده بود با اولویت، ترخیص و در اختیار مصرف کنندگان واقعی کالا قرار خواهد گرفت. در این خصوص بانک مرکزی و گمرک و همچنین دفاتر تخصصی معاونت امور صنایع وزارت صمت مکلف به اقدام فوری و عاجل در این زمینه شدند.در  هفته های اخیر  مشکلات موجود بر سر راه واردات پوشک و همچنین احتکار آن توسط برخی افراد، بازار این کالای پرمصرف را با التهاب مواجه ساخته بود. در کنار این مسئله مقدار زیادی از مواد اولیه تولیدکنندگان پوشک در گمرک مانده است که با آزادی سازی، فرآیند عرضه پوشک تقویت خواهد شد و دغدغه تامین آن برای خانواده ها نیز برطرف می شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81421

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی