ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هنر + اصفهان

تاریخ درج : چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

تاک مست در سرای الست
محمد عیدی، معاون شهردار و رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در پی دیدار و عیادت از علی ظریفی،هنرمند پیشکسوت قلمزنی اصفهان، یادداشتی را منتشر کرد.به گزارش ایمنا، در متن این یادداشت آمده است: این عجب نیست که رام توشده سخت فلز/ عجب از مردم این شهر که نشناخته گل . این بیتی از شعری بود که در قفای فرساد پیری هنرمند جلوه می نمود بر دیوار. طرفه عتابی بود مرا که اینک رخصتی یافته ام از برای خدمتی به این بومِ ماندگار. باری امروز در معیت دکتر صلواتی و خیلی دیگر از یاران به سرای که نه، شکرستان بی چون استاد ظریفی شدیم. پیش تر نیز فیض حضرتش برده و از بوستانش دامنی گل فراچیده بودم. فزون بر هشتاد بهار را پسِ پشت نهاده و گویی انبانی هشتصد ساله از تجربه اندوخته. خداوندی آفرینشگر است که به جادوی عشق فلز سخت را چون موم کرده، چنانکه در دستان ظریفش به رقص می آید تا صورتی چون عروسان هزار جلوه یابد و هوش از سر گوهر شناسان باریک اندیش برباید و البته این جادوی پیر حکیم شهر ماست که فلز را کیمیا می کند و خود نیز از آن الهام می گیرد که در برابر طوفان های زندگی چگونه بردباری کند و پایداری. هم از این رو است که با طنازی خاصی مهابت بیماری سختش را نیز به سخره می گیرد و با لبخندی به آن ریشخند می زند. الغرض؛ هربار که به نزدش رفتیم هزار نکته باریک‌تر  زِ مو شنیدیم. خاصه این بار که با حضور دکتر صلواتی نیز به وجد آمده بود و گوشه ای از اسرار هم هویدا کرد. برای‌مان گفت که در طول عمر هنریش از چهار سالگی تاکنون چگونه کار دیگران را نکرده و هربار در اثرش به گونه ای نو تجلی یافته است. از استاد حکایت تاک و راز مستی را پرسیدم که در هنرش فراوان باز نمود دارد و او بذالانه رویکرد انفسی خویش را بازنمون ساخت و خوان حکمتش را گسترد که در پس این نقوش چه رمزها که نهفته دارد و چه رازها که ناگفته. خوانشی از باد نیسان نمودو طریقه خلق در در صدف؛ و رندانه نتیجه گرفت که این روزها به می محتاجیم تا به در. گویا این نتیجه، الهامی بود عارفانه از مولوی که دیوانش را فرا رویش نهاده بود و یادم را به این شاه بیت انداخت که می‌گوید: باده بنوش مات شو، جمله تن حیات شو/ باده چون عقیق بین، یاد عقیق کان مکن! باری ساعتی را بودیم و سالی را ثمر گرفتیم. به گاه بدرود خطابم کرد که «به من بدهکارید». و چه نیک عبارتی. همه ما و تمامیت یک فرهنگ به چنین بزرگانی بدهکارند.

 

 

ازجیمِ جاجیم تا گافِ گلیم در گالری اکنون
هنر ایرانی با فرد فرد این مرز و بوم همچون گره قالی‌های ایرانی، جُل اسب، گلیم‌بافی و جاجیم‌بافی و سایر داشته‌هایش در نمایشگاه اصتالیته نیلوفری نیری که تلفیقی از هنر اصیل بافت پارچه‌های ایرانی با هنر مدرن و کلاسیک بوده، در گالری اکنون اصفهان تبلور یافته است.به گزارش ایمنا، تبار پارچه هایی که در این نمایشگاه از آنها استفاده شده، به فلات مرکزی ایران می رسد و برخی از آنها نیز در شمال ایران یافت می‌شوند.در این مجموعه 10 اثر با تکنیک فتومونتاژ به نمایش گذاشته شده اما به گفته نیلوفر نیری مونتاژ دقیقی ندارند چون هدف از نومونتاژ این آثار، نشان دادن تفاوت نوع پارچه ایرانی و پارچه‌ای که توسط هنرمندان غربی طراحی شده، است. او همچنین معتقد است که حجاب، هیچ منافاتی با مُد ندارد. نمایشگاه فتومنتاژ «اصتالیته» تا ۲۷ تیرماه در ساعات ۱۷ تا ۲۱ پذیرای علاقه مندان است. 

 

 

کوران امید در زمانه نیاز
تئاتر «كوران»به كارگردانی و دراماتورژی امید نیاز، با بیش از ٣٠ بازیگر، مرداد ماه سال جاری در تالار هنر اصفهان به صحنه می رود. به گزارش ایسنا ، این تئاتر تجربه ای متفاوت در كارنامه حرفه ای نیاز به شمار می رود و بر اساس نمایشنامه ای به همین عنوان، نوشته موریس مترلینگ به اجرا درآمده که نگاهی فلسفی به زندگی انسان دارد و سوالاتی را درباره فلسفه وجودی بشر و مباحث اگزیستانسیالیستی مطرح می كند.كوران در قرن ١٩ میلادی به نگارش در آمده اما نیاز، آن را برای عصر حاضر، دوباره نویسی كرده است.این تئاتر برای نخستین بار در ایران و اصفهان، به سفارش تالار هنر و سازمان فرهنگی، اجتماعی شهرداری اصفهان به صحنه می رود.

 

 

تذرو پنجم معارفه شد!
نشست معارفه و بررسی شماره پنجم «فصل‌نامه سراسری هنر، ادب و گردش تذرو» با حضور اعضای هیئت تحریریه این فصل‌نامه در گالری متن برگزار می‌شود. به گزارش ایمنا، رویکرد شماره پنجم این فصل‌نامه «شهر و معماری یک بازخوانی مفهومی» است. این رویکرد به دنبال خلاف آنچه رسانه های تخصصی حوزه شهر و معماری تمرکزشان را بر روی آن قرار داده اند، است. این تمرکز بر روی کالایی سازی فضا تحت لوای دانش، تخصص و برند سازی از طراحانی است که قرار است برای کالایی سازی، توجیهات عملکردی و زیبایی شناختی پیدا کنند. این نشست پنجشنبه ۲۸ تیرماه ساعت ۱۸ تا ۲۰ در گالری متن برگزار خواهد شد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77569

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی