ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هفت قدم تا خرید یک عینک آفتابی

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
گران بودن عینک آفتابی دلیل با کیفیت بودن آن نیست

سعیده غفاری

 

 

تابستان نزدیک است و افراد زیادی به فکر خرید یک عینک آفتابی هستند؛ عینکی که هم زیبا باشد و هم چشم را در برابر خطرات اشعه ماورای بنفش خورشید، محافظت کند. خرید عینک دودی شاید در ابتدا امر آسانی به نظر برسد، اما باید به این مسئله توجه کرد که هر چقدر عینک استاندارد از چشم مراقبت می‌کند به همان اندازه، عینک تقلبی آسیب‌های جدی به چشم وارد می‌کند. در هنگام انتخاب یک عینک باید نوع فریم، اندازه، رنگ و... را مد نظر قرار داد. در ادامه، به بررسی هفت نکته اصلی برای خرید یک عینک آفتابی مناسب خواهیم پرداخت.

 

 

    فرم صورت و فریم مناسب
اولین قدم برای انتخاب عینک آفتابی مناسب، توجه به فریم آن است. برخلاف تصور افراد زیادی، انتخاب فریم و شکل ظاهری عینک، صرفا به سلیقه و مد برنمی‌گردد؛ بلکه فریم عینک باید به نحوی انتخاب شده که کاملا مانع عبور اشعه ماورای بنفش از شیشه‌های آن شود. پس خرید عینک‌دودی‌های کوچک یا با طراحی‌های عجیب توصیه نمی‌شود، زیرا مانع خوبی در برابر اشعه‌های خورشید نیستند. در واقع، عینک آفتابی مناسب باید تا روی گونه‌هایتان را تحت پوشش خود قرار دهد و نزدیکی آن تا چشم شما کمتر از یک بند انگشت باشد تا فاصله زیادی بین چشم‌ها و عینک‌آفتابی نیفتد.

 

 

     میزان مقاومت در برابر اشعه‌ها
در هنگام خرید عینک آفتابی، باید شناسنامه یا برچسب مشخصات آن به دقت بررسی شود.مورد مهم درج‌شده در لیست مشخصات یک عینک، میزان عبور نور خورشید از آن است که  شیشه عینک  استاندارد تا 99درصد یا 100 درصد جلوی عبور اشعه ماورای بنفش نوع A وB  را می‌گیرد. سپس میزان محافظت UV  آن از اهمیت بالایی برخوردار است؛ بهترین میزان محافظت 400 UV  است؛یعنی  این عینک جلوی عبور اشعه‌های نور خورشید تا 400  نانومتر را می‌گیرد و کوچک‌ترین اشعه  ماورای بنفش هم به چشم نمی‌رسد.

 

 

   جنس عدسی 
عدسی عینک‌های آفتابی به دو صورت شیشه‌ای و پلاستیکی تولید می‌شوند. عینک‌هایی با عدسی شیشه‌ای از کیفیت بالاتری برخوردارند و به نسبت عدسی‌های پلاستیکی‌، بهتر از چشم مراقبت می‌کنند، اما اغلب، قیمت بالاتری دارند. در مقابل، عدسی‌های پلاستیکی سبک‌تر بوده و بر اثر ضربه، کمتر دچار آسیب می‌شوند، همچنین ارزان تر هستند؛ ولی وضوح تصویر و کیفیت چندان مناسبی ندارند. در مجموع، شاید عینک دودی با عدسی پلاستیکی دارای مزایایی باشند اما از آنها برای مدت زمان طولانی نباید استفاده کرد.

 

 

   رنگ شیشه عینک
تیره یا روشن بودن رنگ عینک دودی تاثیری در برابر عبور اشعه ماورای بنفش ندارد. این در حالی است که افراد زیادی حتی فروشندگان عینک دودی بر این باورند که عینک‌هایی با رنگ تیره، عملکرد بهتری دارند! شیشه‌های عینک آفتابی فقط در تشخیص رنگ‌ها موثرند. شیشه هایی با رنگ‌های زرد و صورتی‌، تشخیص رنگ‌ها را به خصوص در هنگام رانندگی برای فرد دشوار می‌کنند. ولی شیشه‌های دودی، خاکستری، قهوه ای و سبز تاثیری در تفکیک رنگ‌ها ندارند؛ از این رو بهترین رنگ‌ها برای عینک دودی به حساب می آیند. درضمن هرچه شیشه‌ها تیره‌تر باشند، اشیا کوچک‌تر به چشم می‌آیند و جزئیات نیز به خوبی  مشخص نمی‌شوند.

 

 

   تشخیص عینک‌های استاندارد
متخصصان، خرید عینک‌های غیر استاندارد را توصیه نمی‌کنند و بنابر گفته آنها،  استفاده نکردن از عینک آفتابی بهتر از استفاده کردن از نمونه‌های تقلبی است! حال، این سوال مطرح می‌شود که چگونه یک عینک استاندارد را از غیر استاندارد تمایز دهیم؟عدسی‌های تقلبی معمولا سطح ناهمواری دارند، ولی این ناهمواری با لمس کردن شیشه عینک مشخص نمی‌شود؛ بلکه قبل از خرید، شیشه عینک را با فاصله از چشم خود بگیرید و به‌یک خط یا شیء عمود نگاه کنید، سپس به همراه عینک چند قدم به عقب بروید و سر خود را پایین و بالا کنید، اگر هرگونه خمیدگی به وجود آید، بدین معناست که عینک مد نظر شما دارای عدسی‌های تقلبی است.

 

 

   شیشه‌های یکسان
گاهی در تولید یک عینک آفتابی به منظور ارزان تمام‌شدن قیمت، از دو عدسی یکسان استفاده نمی‌شود. از این رو، در هنگام خرید به هر دو قسمت عینک دقت کنید تا کاملا یکسان و فاقد موج باشند و هر دو شیشه آن را جهت استاندارد بودن امتحان کنید.

 

 

   قیمت
در آخر نیز باید به این موضوع دقت کرد که گران بودن عینک آفتابی به منزله با کیفیت بودن آن نیست. در هنگام خرید حتما شناسنامه اصالت و محل خرید عینک دودی خود را چک کنید. در مقابل، از خرید عینک‌های ارزان خودداری کنید، زیرا با این کار شاید در پول خود صرفه جویی کرده باشید، ولی سلامتی چشم‌هایتان را به خطر انداخته‌اید. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/73651

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی