ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هفته‌ میلیاردی‌های بازار مسکن

تاریخ درج : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
وضعیت بازار مسکن اصفهان در هفته‌ چهارم دی‌ چگونه بود؟

سعید غفاری

 

بازار مسکن‌ اصفهان در روز‌هایی که دلار هر ثانیه‌ نرخ عوض می‌کند و قیمت طلا پشت سر هم افزایش می‌یابد در آرامش کامل قرار دارد. البته تعداد معاملات نسبت به دو هفته‌ قبل بیشتر شده‌است ولی هنوز مشاورین املاک از وضعیت بازار شکایت دارند و می‌گویند که بازار آنها دیگر بازدهی ندارد. با این‌ حال اعداد و ارقام استخراجی از بررسی‌های میدانی حکایت‌ از قیمت‌ بالای آپارتمان‌های فروشی در شهر اصفهان دارد. هر‌چند قیمت‌ خانه‌ نسبت به هفته‌‌های گذشته بهتر شده‌‌است ولی هنوز افراد زیادی شک دارند که آیا اکنون زمان مناسبی برای خرید‌ خانه و آپارتمان است یا باید فعلا پول خود را در بازار ارز‌ و طلا سرمایه‌گذاری کنند.

     بازار خرید و فروش
متوسط قیمت‌ آپارتمان و خانه‌های فروشی شهر اصفهان به صورت‌ همزمان در هفته‌ آخر دی‌ کاهش پیدا کرد. هفته‌ سوم دی‌میانگین قیمت آپارتمان‌های فروشی شهر برابر با 597 میلیون تومان بود که در هفته‌ چهارم دی‌به 531 میلیون‌ تومان کاهش پیدا کرد. البته هر‌چند به نظر می‌رسد که متوسط قیمت آپارتمان کم شده‌ باشد ولی هنوز فراتر از حد تصور است؛ زیرا میانگین قیمت‌ آپارتمان‌های فروشی شهر اصفهان معمولا از 450 میلیون‌ تومان کمتر است. در مقابل متوسط قیمت خانه‌های فروشی‌ در هفته‌ آخر دی‌ نسبت به هفته‌ سوم به شدت‌ کاهش یافت.هفته‌ سوم‌ دی‌ متوسط قیمت خانه‌های فروشی بیش از سه میلیارد‌ تومان بود کــــــه براساس گزارش‌ها گران‌ترین‌ رقم در بازار مسکن طی چند سال گذشته‌است. پیش‌بینی شد متوسط قیمت‌ خانه‌های فروشی شهر کاهش پیدا کند و در این‌ هفته به 770 میلیون‌ تومان رسید که متعادل است. بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از اینکه تعداد خانه‌هـــای فروشی‌ گران‌قیمت در هفته‌ سوم دی افزایش‌ یافت مالکانی که قیمت ملک آنها بالا بود، تصمیم گرفتند تا فعلا دست‌نگه‌دارند، به همین دلیل در این هفته‌ خانه‌های گران‌ زیادی عرضه نشد تا متوسط قیمت خانه‌ به 770 میلیون تومان برسد.برای بررسی دقیق‌تر بازار خرید و فروش مسکن طی هفته‌ گذشته باید به اطلاعات جدول شماره یک توجه کرد:دو هفتــــه‌ ابتدایــی دی‌ بیــــش از نصـــف آپارتمان‌های فروشی شهر بین 200 تا 400 میلیون‌ تومان قیمت‌گذاری شده‌بودند ولی در این هفته‌ کمتر از نصف آپارتمان‌ها فروشی در این بازه‌ قرار دارند در حالی‌ که سهم بازه‌ 400 تا 700 میلیون‌ تومان بیشتر است. از طرفی اطلاعات جدول نشان می‌دهد که اکنون شرایط برای خرید آپارتمان‌ ارزان‌قیمت تقریبا مساعد است؛ زیرا از هر 100 آپارتمان فروشی، 22 مورد از آنها کمتر از 200 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده‌اند. در مورد بازار خانه‌ نیز نصف خانه‌های فروشی دقیقا بین 200 تا 400 میلیون‌ تومان قیمت‌دارند.هفته‌ سوم دی95 درصد از خانه‌های فروشی بیش از 700 میلیون‌ تومان قیمت‌گذاری شده‌بودند ولی در این هفته تنها 17 درصد از خانه‌ها این قیمت را دارند. البته پیش‌بینی می‌شود که هفته‌ اول یا دوم بهمن متوسط قیمت خانه‌های فروشی شهر مجدد افزایش چشم‌گیری پیدا کند؛ زیرا مالکان زیادی قصد دارند که خانه‌های گران‌قیمت خود را بفروشند و منتظر یک فرصت مناسب هستند. اگر قصد خرید‌ خانه با قیمت بین 200 تا 400 میلیون‌ تومان دارید، به نظر می‌رسد که اکنون شرایط استثنایی بر بازار حاکم است.

 

 

     بازار رهن‌ و اجاره
متوسط قیمت رهن در املاکی که طی هفته‌ چهارم‌دی‌ برای اجاره قرار گرفته‌اند 20 میلیون‌ تومان بود. جالب است بدانید که حتی بعضی از آپارتمان‌های اجاره‌ای در مناطق لوکس اصفهان نیز دقیقا 20 میلیون‌ تومان رهن دارند و در مقابل اجاره‌ بالایی دارند. متوسط قیمت اجاره در این هفته‌ به یک میلیون‌ و 120 هزار تومان می‌رسد. ارزان‌ترین ملک‌ اجاره‌ای در این هفته‌ نیز به پنج میلیون‌ تومان رهن‌ و 700 هزار تومان اجاره‌ نیاز داشت که معمولا صاحب مغازه‌ انعطاف زیادی برای آنها در نظر می‌گیرند.بازار‌ رهن‌ و اجــاره‌ با شروع‌ ثبت‌نام ترم‌ بهمن‌ دانشگاه‌ها و ورودی‌های بهمن رفته‌ به رفته گرم می‌شود ولی تا تابستان‌ آینده شرایطی رکودی خواهد داشت.

 

 

     بازار مسکن مناطق مختلف اصفهان
اطلاعات آماری بازار مسکن در شهر‌های اطراف اصفهان مانند بهارستان، فولادشهر، سپاهان‌شهر و امثال این موارد در این گزارش محاسبه ‌نمی‌شوند ولی گزارش‌ها حاکی از این است که بازار مسکن‌ بهارستان طی هفته‌ گذشته وضعیت خوبی داشت. تعداد املاک فروشی در این منطقه به شدت‌ زیاد است و صاحب‌خانه‌ها برای نقد کردن پول خود انعطاف زیادی بر روی‌ قیمت‌ها نشان می‌دهند.متوسط قیمت‌ آپارتمان‌های فروشی بهارستان طی هفته‌ گذشته کمتر از 100 میلیون‌ تومان بود و افراد زیادی می‌توانند با پرداخت مبلغی حدود 80 میلیون‌ تومان در بهارستان یک آپارتمان نوساز نزدیک به مرکز شهر بخرند. از طرفی مسکن‌ مهر‌ فولادشهر نیز در این روز‌ها حواشی زیادی دارند. تعداد آپارتمان‌هایی که در مسکن‌ مهر برای فروش قرار گرفته‌اند به اندازه‌ کل آپارتمان‌های فروشی اصفهان طی شش ماه دوم سال است در حالی‌ که قیمت هیچ‌ کدام حتی نزدیک به 90 میلیون تومان نیست.

 

 

     نام هفته‌ چهارم‌ دی‌: مسکن خاموش
ارز در این روز‌ها هر ثانیه‌ رکورد جدیدی به نام خودش ثبت‌ می‌کند. یک لحظه‌ چهار هزار و 550 تومان است و یک لحظه‌ بعد به چهار هزار و 700 تومان می‌رسد، طلا نیز به دنبال ارز مدام بالا و پایین می‌رود؛ اما مسکن‌ که یکی از بازده‌ترین بازار‌های کشور بود‌ در آرامش کامل قرار دارد. حالا دو نوع تحلیل در این باره وجود دارد. بعضی از مشاورین‌ املاک می‌گویند که آرامش بازار مسکن در هنگام نوسانات شدید‌ ارز و طلا نشان می‌دهد که دیگر ملک‌ ظرفیت سرمایه‌گذاری ندارد و بهتر است پول خود را به بازار دیگری ببریم. در مقابل بعضی از کارشناسان می‌گویند که آرامش بازار مسکن‌ نشانه‌ خوبی است.نوسانات‌ ارز و طلا هر دلیلی داشته باشد فعلا هیجانی‌ است‌ و ریسک‌ بالایی برای سرمایه‌گذاری دارد از طرفی آرامش بازار مسکن‌ در تلاطم بازار ارز و‌ طلا بیانگر این موضوع است‌ که سرمایه‌ شما در بازار مسکن امنیت بالاتری دارد.‌ شاید دلار ناگهان‌ به چهار هزار و 800 تومان برسد ولی هر‌ لحظه ممکن است مجدد کاهش پیدا کند در حالی‌ که قیمت‌ مسکن معمولا کاهش نمی‌یابد.نوسانات‌ قیمتی در بازار مسکن‌ بدون شک از ارز‌ و طلا کمتر است‌ ولی آیا سرمایه‌ شما در بازار ارز‌ و طلا امنیت ملک‌ را دارد؟ ضمن‌ اینکه نوسانات قیمت‌ ارز مقدمه‌ساز افزایش قیمت‌ ملک است. کارشناسان زیادی پیش‌بینی می‌کننــــد که نوســـانات ارزی به زودی تاثیر زیادی بر بازار مسکن‌ می‌گذرد و قیمت‌ ملک را دست‌ کم 15 درصد افزایش‌ می‌دهد. فراموش نکنید‌ که افزایش قیمت‌ دلار همیشه ملک را هم گران‌ کرده‌است. حالا شاید‌ تقاضا در بازار مسکن‌ پایین‌ باشد‌ و برای فروش به زحمت بیافتید‌ ولی‌ افزایش‌ قیمت‌ها با توجه به نوسانات ارز، جدی است؛ مثلا اگر آپارتمانی به قیمت‌ 400 میلیون‌ تومان دارید، مطمین باشید که اگر دلار‌ روی‌ قیمت‌ چهار هزار و 550 تومان بماند، قیمت‌ ملک شما سال آینده 500 میلیون‌ تومان خواهد بود.کارشناسان توصیه می‌کنند بهتر است مردم املاکی بخرند که قدرت نقد شوندگی بالاتری دارند. در بعضی از مناطق شهر مشتری‌ کمتری وجود دارد ولی املاک بعضی از محله‌ها خواهان زیادی دارند. مثلا هر‌چند قیمت‌ املاک مسکونی و تجاری در مسکن مهر مناسب به نظر می‌رسد و افراد زیادی به‌ خیال افزایش‌ قیمت در آنجا سرمایه‌گذاری می‌کنند ولی مسکن مهر قدرت‌ نقد‌شوندگی پایینی دارد، در مقابل محله‌هایی مانند ولی‌عصر، کاوه، رباط، میرزا‌طاهر و البته محله‌های لوکس اصفهان به شدت نقد شونده هستند. در بعضی از این مناطق املاکی قرار دارند که مانند پول نقد هستند.

 

بازه قیمتی(تومان)    آپارتمان    خانه
کمتر از 200 میلیون    22%    -
200 تا 400 میلیون    32%    50%
400 تا 700 میلیون    33%    33%
بیشتر از 700 میلیون    13%    17%

url : http://www.isfahanziba.ir/node/67187

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی