ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هشدار +‌زیستی

تاریخ درج : سه شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۸

پرورش حیوانات برای استفاده از پوست در ایران وجود ندارد

تبلیغ کلاه چرم از سوی بهنوش طباطبایی، بازیگر سینما و تلویزیون با انتقادهای زیادی از سوی فعالان و دوستداران محیط زیست روبه رو شد، انتقادهایی که تاکنون ادامه دارد و حتی اظهارات بی پایه و اساس این سلبریتی هم نتوانست از شدت آن بکاهد. این اولین بار نیست که فعالان محیط زیست انگشت اتهام به سمت سلبریتی ها دراز می کنند. همین چند وقت پیش نیز ساره بیات به دلیل تبلیغ و پوشش پالتویی با خز روباه، باعث رنجش حامیان حقوق حیوانات شد. سالانه یک میلیارد حیوان برای تهیه چرم یا خز از آنها مورد بی‌رحمی و شکنجه قرار می گیرند، درحالی‌که به گفته مریم امیدی، کارشناس حیات وحش، بیشترین پوست و خزی که در ایران کشف می شود، به صورت قاچاق وارد کشور شده است. ادامه گفت و گو با وی را می خوانید.

 

کدام یک از گونه ها بیشتر از همه در صنعت چرم سازی کاربرد دارند؟

گونه هایی مثل کرگدن، انواع خزنده ها به خصوص کروکودیل، تمساح، مار و روباه. البته بستگی دارد به اینکه چرم آنها قرار است استفاده شود یا پوستشان، اما به هرحال، طیف وسیعی از حیوانات در کل دنیا در این زمره قرار می گیرند. اما در ایران خیلی از گونه هایی که می توان از پوست یا خز آنها استفاده کرد، زندگی نمی‌کنند، بنابراین  بیشتر پوست و خزها از طریق قاچاق وارد ایران می شود. 

 

آماری از قاچاق پوست و خز وجود دارد؟ آیا واردات غیرقانونی آن به کشور رقمی چشمگیر است؟ 

آمار دقیقی وجود ندارد. معمولا محیط زیست آنها را به صورت موردی شناسایی می کند. در سال های اخیر نیز موارد زیادی قاچاق در کارگاه ها کشف و ضبط شده است. 

 

کشفیات بیشتر مربوط به چه گونه های جانوری هستند؟ 

گربه سانان مثل یوزپلنگ، پلنگ، گربه وحشی و گربه جنگلی که از پوست آنها برای دیوارکوب یا کف اتاق یا لباس استفاده می شود. اتفاقا حدود سه سال پیش در همین اصفهان، یگان حفاظت از محیط زیست تعداد زیادی پوست از گربه سانان کشف کرد و تحویل دادگاه داد. 

 

پرورش گونه برای استفاده از پوست و خز در ایران انجام می شود؟

پرورش و تکثیر در اسارت این گونه ها  به دلیل اینکه باید مسیری غیر طبیعی را طی کنند، بسیار سخت است؛ به ویژه گربه سانان.  برای همین هم افراد ترجیح می دهند آنها را با تله گذاری و شکار از طبیعت استفاده کنند. این کار راحت تر است و زحمتی ندارد. تکثیر در اسارت در ایران تنها برای برخی از گونه های علف خوار مثل آهو، کل، بز ، قوچ و گوزن صادر می شود و قانونی است، ولی برای سایر گونه ها به هیچ عنوان صادر نمی‌شود و مرکزی هم برای پرورش آنها وجود ندارد. البته چند مورد پرورش کروکودیل نیز وجود دارد که خون و استخوانش در صنعت داروسازی کاربرد دارد.

 

شکار یا زنده گیری حیوانات، برای استفاده از پوست و خز در همه جای ایران وجود دارد یا تنها به برخی استان ها محدود می شود؟

 خیر. به این بستگی دارد که شکارچیان گونه را با چه هدفی شکار می کنند. برخی از گونه ها زیستگاه خاص دارند؛ مثل روباه ترکمنی و روباه شنی که در استان‌هایی مثل گلستان، اصفهان و یزد زندگی می کنند. اما روباه یا خرگوش در همه جا حضور دارند. 

 

 آیا شکار حیوانات به منظور استفاده از چرم یا خز به طور کلی غیرقانونی است؟ به هرحال صنعت چرم سازی هم پر طرفدار است و هم سودآور. 

قانون تنها مجوز شکار برخی از گونه ها در برخی از مناطق را می دهد، گونه هایی مثل آهو ، کل، بز ، قوچ و... . بیشتر گونه های علف خوار. 

 

چرا؟

به خاطر اینکه درخواست شکار بیشتر برای این گونه‌هاست. دلایل مختلفی هم دارد، برخی به منظور شکار تروفه و بعضی برای استفاده از گوشت و عده ای دیگر هم به منظور استفاده از شاخ و... درخواست شکار می کنند. حال وقتی حیوان را شکار می کنند ممکن است از پوست آن نیز استفاده کنند، زیرا صنعت چرم سازی فقط به استفاده از پوست حیوانات وحشی محدود نمی شود، بلکه پوست حیوانات اهلی مثل گاو نیز کاربرد دارد. 

 

به‌تازگی بازیگری که یکی از برندهای چرم را تبلیغ می کند در اظهاراتش می گفت بهتر است از پوست حیوانی که کشته می شود استفاده شود، چون به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

به عنوان کارشناس محیط زیست باید بگویم خیر. زیرا این مسئله باعث گسترش و رواج فرهنگ استفاده از پوست و خز حیوانات می شود. 

 

پس با لاشه این حیوان باید چه کرد؟

محیط زیست اولین کاری که می کند این است که لاشه را به تاکسی درمی تبدیل و در موزه های تنوع زیست محیطی به منظور آموزش نگهداری می کند. یا اینکه اگر جسد در طبیعت هم قرار بگیرد، حیوانات دیگر این چرخه را تکمیل می‌کنند و با خوردنش، باعث می شوند دیگر بقایی از آن وجود نداشته باشد. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93050

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی