ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

هسته انگور را باید خورد!

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

 خیلی از افراد به هنگام خوردن انگور، هسته آن را به دلیل سفت و ناخوشایند بودن در می‌آوردند ولی همین هسته سفت خواص مفیدی برای بدن دارد. در این باره ملکه سادات حجازی، کارشناس ارشد مهندسی علوم و صنایع غذایی معاونت غذا و دارو چنین نظری دارد: هسته انگور به دلیل داشتن  ویتامین E  خواص آنتی‌اکسیدانی دارد که می‌ تواند با رادیکال‌های آزاد در بدن که موجب بیماری می‌ شود، مبارزه  کند. هسته انگور باعث تحریک جریان خون می شود. این کار مانع از ترومبوز‌(تشکیل لخته خون) شده و فشارخون را کنترل می‌کند. هسته انگور برای رفع  التهاب‌ها و عفونت‌های بدن نیز مفید است. ترکیبات موجود در هسته انگور بـاعـث تـمـیـزی روده‌ها مـی‌شـود. این هسته‌هـای سرسخت برای کاهش خستگی چشم‌‌ها که به دلیل چشم دوختن به صفحه رایانه یا تلویزیون یا مطالعه زیاد بروز می‌کند، مفید است.

 

 

  روش مصرف هسته انگور: برای برخورداری از خواص هسته انگور لازم است در گام اول انگور را درسته و با هسته میل کنید. همچنین می‌توانید هسته انگور را خارج کرده بشویید و خشک کنید. آنها را آسیاب کرده یا به صورت درسته در اسموتی‌ها یا آب میوه‌های خانگی بریزید. اگر هسته انگور را به همراه انگور درسته مصرف می‌کنید، باید آن را به خوبی بجوید تا راحت‌تر هضم شود.

 

 

   روغن هسته انگور: روغن هسته انگور از زمان قدیم به دلیل خاصیت دارویی اهمیت زیادی داشته است. بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که روغن هسته انگور برای بیماری‌های قلبی مفید است. این روغن که سرشار از فلاوونوئید، بتاکاروتن، ویتامین C و E است، خاصیت‌های زیادی دارد. اسید لینولئیک موجود در آن، برای بازسازی پوست لازم است و تاثیر ‌نرم‌کننده‌ای روی پوست و مو دارد. روغن هسته انگور کلسترول مضر‌(ال دی ال) را کاهش و کلسترول مفید‌(اچ دی ال) را افزایش می‌دهد. خاصیت آنتی اکسیدانی آن با رادیکال های آزاد مضر موجود در بدن مقابله می کند. بررسی های متعددی نشان داده که این روغن از گسترش سلول های سرطانی در ریه، روده، پروستات و معده جلوگیری می کند. ترکیب موجود در آن از آسیب رسیدن به مویرگ ها جلوگیری می کند و جریان خون و انعطاف پذیری مفصل‌ها را نیز بهبود می بخشد.همچنین با جلوگیری از ترشح هیستامین در سیستم ایمنی بدن هنگام واکنش آلرژی زا، علائم مربوط به آلرژی و آسم را کاهش می دهد. به عنوان مرطوب‌کننده به ویژه برای پوست‌های حساس هم مفید است و هیچ نوع واکنش حساسیت‌زایی ایجاد نمی کند. سرشار از آنتی اکسیدان است که در نتیجه روند پیری پوست را کاهش می دهد. ماده مغذی موجود در آن به رشد مو کمک کرده و تقویت کننده ریشه مو است و با شوره سر مقابله می کند. در ضمن اینکه رگ‌ها و مـویـرگ‌های شکسته یا آسیب دیده را بازسازی و تقویت می‌کند خواص ضد التهابی نیز دارد و  ورم پس از عمل جراحی را کاهش می‌دهد./گروه سلامت

url : http://www.isfahanziba.ir/node/77188

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی