ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نیکوکاری به دانش نیاز دارد

تاریخ درج : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
مسئله‎های متعددی برزمین مانده که نیازمند پژوهش است

زهره قندهاری

 

امروزه مبلغ قابل توجهی در حوزه خیر و نیکوکاری هزینه می‌شود، اما نیازها همچنان به قوت خود باقی است.برخوردهای سلیقه ای و بدون تحقیق، عدم همکاری و تعامل خیرین و نبود بانک‌های اطلاعاتی در این حوزه از مهم‌ترین دلایلی هستند که باعث شده‌اند با وجود همه فعالیت‌هایی که جامعه خیرین کشور انجام می‌دهند، نیازهای جامعه برطرف نشود.

 

دکتر نعمت‎الله موسی‎پور، دبیر دومین همایش ملی «خیر ماندگار» و عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان می گوید: همایش‎ها نوعی فرصت تبلیغاتی مثبت برای کار خیر ایجاد می‎کنند تا این موضوع و ابعاد مهم آن به جامعه عرضه شود. او با بیان اینکه بنیاد «آلاء» در زمینه کارهای خیرِ ملموس نیز فعالیت‌های چشمگیری داشته است، بیان می‌کند: این مجموعه همواره با تاکید بر شعار «پرداختن به امور خیر اولویت‌دار بر زمین مانده»، کارهای بزرگی را انجام داده است؛ اما مهم‎تر آن است که بگوییم این هم یکی از کارهای «اولویت‏دار برزمین مانده» حوزه امر خیر و نیکوکاری است که به همت کارهای این‌چنینی این بنیاد، ممکن است تا حدی از غربت خارج شود.

 

 

      انتظار عمومی از خیران به واسطه آشنایی مردم با مسئله‎های متفاوت است
به گفته موسی‎پور، خیران فراوانی در ایران طی قرون متمادی به تشخیص شخصی و با تکیه بر توان فردی خود، به خیر پرداخته‎اند.  این سنت جاری البته دارای ده‎ها دستاورد مبارک و مفید بوده است. باوجود این، این پرسش مطرح است که آیا همچنان همان روشِ «شناسایی مصادیق و اقدام به خیرات»، بهترین روش است و آیا تمرکز بر همان خیرات در شرایط امروز جامعه مناسب است؟موسی‎پور ادامه می دهد: در طول قرن‌ها، مسئله‎ها و مشکلات تازه‎ای در جوامع مسلمان و به‌ویژه در ایران، ظهور پیدا کرده است. این مسئله‎های تازه در فضایی از تجربه‎های گسترده جوامع مختلف در حوزه امر خیر مطرح هستند. انتظار عمومی از خیر و خیران نیز به واسطه آشنایی مردم با مسئله‎های متفاوت و البته تجربه‎های جهانی که در مواردی هم موفق‎تر از اقدامات خیرین ایرانی بوده، سبب گشته این پرسش مطرح شود که آیا تاکنون مرسوم بوده است؟ این البته پرسشی است که ممکن است جواب آن «بله» باشد. یعنی ممکن است پژوهشگران و متفکران بیرون از عرصه، تایید کنند که بازیگران این عمل اجتماعی بر موضوعات اساسی تمرکز کرده‎اند و البته با روش درستی به آن می‎پردازند. اگر چنین شود، آنگاه اعتماد اجتماعی که سرمایه کارهای بزرگ محسوب می‎شود، افزایش می‎یابد. اما اگر جواب این نباشد، آن‌گاه به خیران کمک می‎شود تا آنان از «کارهای خیر اولویت‎دار برزمین‎مانده» اطلاع حاصل کنند و با خیرخواهی خود، بدان ها روی آورند.یعنی پژوهش و پژوهشگران به کمک خیران می‎آیند و به آنان از درستی عملشان خبر می‎دهند تا با قلبی مطمئن به آن ادامه دهند یا به آنان موضوعات و روش‎های جدیدی را معرفی می‎کنند تا کار بهتری را به انجام رسانند. آیا چنین عملی، کاری خیر نیست؟ من تردید ندارم که پژوهش در امور خیر نیز کاری خیر است؛ اما خِیر نوع دوم. یعنی خیری برای خیر. این خیر دارای ارزش بنیادین است که به عمل خیران در اقدام به امور خیر کمک می‎کند.

 

 

     امر خیر یک پدیده چندوجهی و چندعاملی است
دبیر دومین همایش ملی خیر ماندگار خاطر نشان می‌کند: امر خیر یک پدیده چندوجهی و چندعاملی است. جنبه‎های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، مذهبی، روان‎شناختی و سیاسی آن آشکار است و البته جنبه‎های دیگر پنهان هم دارد. به همین سبب در این همایش با بهره‎گیری از زمینه‎های متعدد علوم، به این موضوع پرداخته می‏شود. در این همایش از معنای امر خیر تا پیامدهای آن در عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد بررسی قرار می‎گیرد.

 

 

     پژوهش و دانش اصولا عرصه‎هایی زایا و پویا هستند
او می‌گوید: پژوهش و دانش اصـــــولا عرصه‎هایی زایا و پویا هستند و به علت دانشی بودن، همیشه زمینشان آبستن تولید مسئله است. این عرصه‎ها، پایان ندارند؛ فقط می‎توان در مواردی شاهد تغییرات مثبت آنها بود. حوزه خیر از منظر دانشی‌بودن آن نیز چنین است. فعالیت‎های پژوهشی هم در شناخت، هم در ارزیابی و هم در آینده‎شناسی امور خیر انجام شده که دارای ارزش بالایی هستند و دانشمندان و پژوهشگران ایرانی نیز به سهم خود در این عرصه کوشش کرده‎اند. حوزه امر خیر هم مثل همه حوزه‎های دیگر علمی است که کوشش دانشوران و پژوهشگران ایرانی در آنها، از کفایت لازم برخوردار نیست. این کاستی، کاستی عمومی جامعه کنونی ایرانیان است. در همه حوزه‏های پژوهشی، مسئله‎های متعددی برزمین مانده که نیازمند پژوهش است. موسی پور ادامه می دهد: وضعیت امروز ایران نشان می‎دهد در همه عرصه‎ها با چنین مشکلی مواجه هستیم. شما به مسئله‎های موجود در دانشگاه نگاه کنید.  از تاسیس دانشگاه در ایران بیش از هشت دهه می‎گذرد و دانشگاه نهاد اصلی انجام پژوهش است، اما آیا دانشگاه به قدر کافی درباره مسائل خود بررسی کرده است؟ بعید می‎دانم که آگاهان این عرصه چنین ادعایی را باور کنند که دانشگاه به قدر کافی مسئله‎های دانشگاه را بررسی کرده باشد.باوجود این، می‎توان گفت که برخی از عرصه‎ها و موضوعات بیشتر در تحقیقات دانشگاهی وارد شده است. این مسئله را می‎توان به معرفی و عرضه و حمایت مربوط دانست. برخی موضوع‌ها به محققان عرضه و از  آنها برای انجام پژوهش‌ها حمایت شده و این سبب گشته تا پژوهشگران به آن عنایت بیشتری بکنند. عرصه خیر نیز که در سال های گذشته با دانشگاه ارتباط برقرار کرده است، به‌زودی مشمول این توجه بیشتر خواهد شد. بنابراین، فرصت دادن برای حضور در فرآیندهای اصلی عمل و تصمیم‎گیری، آگاهــــی دادن از نیازها و مسئله‎ها و حمایت از انجام پژوهـــش سه زمینــــه اصـــــلی عنایت پژوهشگران به موضوعات خیر است. این همایش یکی از تلاش‎های سازمان‎یافته برای ایجاد چنین زمینه‏ای است. همایش درصدد است از سویی پژوهشگران را با مسئله‎های این عرصه آشنا کند و از سویی، خیران را برای حمایت از پژوهش، مطمئن سازد.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84415

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی