ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نوشتن به سبک شازده کوچولو

تاریخ درج : سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

نازنین صادقی

 

 

برای خیلی ها نوشتن یعنی یک اتاق خاکستری و یک آدم سرد که روی صندلی ای نشسته و دارد مطالبی را تایپ می کند.درحالی که نوشتن باید با خواندن،خواندن،خواندن تاکید می کنم خواندن و سفر همراه باشد.اگر بخواهم ساده ترین مثال را برایتان توضیح بدهم باید از شازده کوچولو بگویم.کتابی که بعد از کتاب مقدس بیشترین ترجمه به زبان‌های مختلف را داشته است.هنگامی که دوسنت اگزوپری در شازده کوچولوی محبوب، تصادف راوی داستان در صحرای بزرگ آفریقا را در ابتدای کتاب ترسیم می‌کرد، در واقع از چیزی می‌نوشت که تجربه کرده بود. با اینکه امروز او به طور عمده با «شازده کوچولو» شناخته می‌شود، اما او پیش از جنگ جهانی دوم یک خلبان و نویسنده اشرافی بود که مسیرهای پستی آفریقا و آمریکای جنوبی را پرواز کرده و حتی به عنوان خلبان آزمایشی فعالیت می‌کرد. در طی تلاش برای شکستن رکورد سریع‌ترین سفر بین پاریس و سایگون، هواپیمای اگزوپری در ۱۲۵ مایلی قاهره سقوط کرد.«شازده کوچولو» یکــــی از بیشترین کتاب‌های خوانده‌شده و ترجمه‌شده در جهان است که داستانش بیشتر در مدارس به عنوان ابزار یادگیری یک زبان دیگر استفاده می‌شود. سبک مختصر این کتاب، آن را برای ترجمه بسیار مناسب کرده است. در سال ۲۰۰۵ «شازده کوچولو» به یک زبان سرخ‌پوستی شمال آرژانتین به نام توبا ترجمه شد. این نکته از آنجا قابل تامل است که تاکنون تنها کتابی که به این زبان ترجمه شده کتاب مقدس است.شاید این کتاب یک الگوی خوب برای نوشتن باشد، چون نویسنده از چیزهایی نوشته که لمسشان کرده است. کانسوئلو، همسر سنت اگزوپری الهام‌بخش او در خلق شخصیت گل شازده کوچولو بود.آنتوان و کانسوئلو رابطه بی‌ثباتی داشتند و بیشتر اوقات دور از یکدیگر زندگی می‌کردند. اما کانسوئلو همیشه منبع الهام او باقی ماند. همان‌طور کـــه ســــــنــــت اگزوپری کانسوئلو را نزدیـــک به قلبش نگــــه‌می‌داشت، شازه کوچولو از گلـــش محافظت می‌کرد. اگرچه شازده کوچولو در سفرش با گل‌های دیگری مواجه می‌شود (در مورد سنت اگزوپری با زنان دیگر) دوباره به او یـــادآوری می‌کند که گلش برایش منحصر به فرد است، زیرا «برای همیشه مسئول چیزی می‌شـــــوی کـــه اهلی‌اش کردی.»جالب است بدانید نوشتن و تصویرسازی شازده کوچولو، هر دو به عهده سنت اگزوپری بود.سنت اگزوپری خودش تمام تصاویر ساده داستان را با آبرنگ کشید. او خودش را یک هنرمند نمی‌دانست، اما همیشه در حال خط‌خطی و کشیدن آدم‌های کوچولو روی تکه‌های کاغـــــذ بــود.او مجبور بود مدل‌های تصویرسازی را از بر بکشد.سنت اگزوپری به حیوانات وحشی زیادی دسترسی نداشت، بنابراین نقاشی‌هایش را بر اساس چیزهایی که توانست بیابد پایه‌ریزی کرد. با الهام‌ گرفتن از زندگی شخصی‌اش، او بسیاری از کاراکترها را از روی شخصیت‌های واقعی الگوبرداری کرد. سگ پشمالوی دوستش گوسفند شد و سگ باکسر خودش، ببر.

 

    چرا نویسنده باید سفر کند
مردم هر روز داستان‌های زیادی می‌شنوند و می‌خوانند و شاید برای یکدیگر تعریف کنند ولی هیچ کدام به زندگی که این داستان‌ها در پس زمینه آن اتفاق می‌افتد، فکر نمی‌کنند. به نقل از رایترزدایجست، بدون شک نوشتن یکی از مهارت‌هایی است که در زندگی به آن نیاز پیدا می‌کنید. مثل نوشتن یک نامه، رزومه، پست وبلاگ، کارت، کتاب، ایمیل، پیغام، گزارشات فروش یا هر چیزی که به ارتباط افکار و ایده‌ها نیاز دارد. نوشتن و خواندن دو مهارت مهم اکتسابی در زندگی هستند. یک نویسنده‌ خوب می‌تواند به‌طور تقریبی هرکاری را انجام دهد ولی برای انجام خود کار نوشتن باید مهارت‌هایی کسب کرد که در اینجا به‌صورت سه لایه مطرح شده است. یک نویسنده خوب برای رسیدن به درجه استادی و مهارت باید از لایه‌هایی عبور کند.

 

     نویسنده باید معنای داستان را درک کند
مردم هر روز داستان‌های زیادی می‌شنوند و می‌خوانند و شاید برای یکدیگر تعریف کنند ولی هیچ کدام به زندگی ای که این داستان‌ها در پس زمینه آن اتفاق می‌افتد، فکر نمی‌کنند. داستان‌ها همگی یک ابتدا، میانه و انتهایی دارند ولی این زندگی است که هیچ انتهایی ندارد و همیشه در طول تاریخ ادامه داشته است. در حقیقت زندگی تنها داستانی است که هیچ طرفدار یا مخالفی ندارد، یعنی هیچ وقت یک تجربه را به تجربه دیگر ترجیح نداده است. به عبارتی زندگی خودش دارای کلمات و جملاتی است که باید به آن دقت کرد. نویسنده تا وقتی نتواند معنای این کلمات و جملات را درک کند، نمی‌تواند معنای داستان را بفهمد. درجه اول برای مهارت در نویسندگی کسب مهارت در زندگی است.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84750

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی