ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نورباران آزادی

تاریخ درج : چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
محورهای چهارباغ بالا وحاشیه شمالی زاینده رود نورپردازی می شود

لیلا یزدانی

 

رنگ فیروزه ای گنبدها، زمینه خاکی بناها و سبزی فضا های سبز، در گذشته تصویری شگفت از اصفهان برای بازدیدکنند گان ترسیم می‌کرد. تصویری که این روزها کم رنگ‌تر شده است. اما با تلاش مدیریت شهر رنگ به چهره اصفهان باز می گردد .
مدیر عامل سازمان زیبا سازی شهرداری اصفهان از نورپردازی میدان آزادی و محور شمالی حاشیه زاینده رود خبر داد و اعلام کرد هنر شهری به 15 منطقه شهر می‌آید و امسال اقدامات زیباسازی اصفهان مانند سال گذشته در حوزه ‌های نورپردازی، مبلمان و هنر شهری انجام می‌شود.

 

 

اصفهان از نظرنورپردازی نیاز به وضعیت مناسب ‌تری دارد تا مناظر شب در این شهر  زیباتر دیده شوند. بسیاری از زیبایی‌های بصری در ساعات شب با استفاده از نورپردازی‌های شهری به جاذبه‌های ارزشمند شهر تبدیل می‌شوند. نور در طراحی شهری دارای کارکرد های  متفاوتی نظیر اطلاع‌رسانی ، شناساندن مناطق و محلات و نمایان‌كردن نشانه ها،  میراث فرهنگی و طبیعی و فضاهای شهری مانند پیاده روها و میادین و پارک هاست  و اجرای  طرح‌های نورپردازی رنگی در اصفهان به شاداب شدن فضاهای شهری کمک می‌کند . مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان با اشاره به اینکه یکی از مسئولیت های حوزه زیبا سازی، نور پردازی است، به پروژه های نورپردازی که دراصفهان اجرایی می شود، اشاره کرد و با بیا ن اینکه فراخوان هایی برای اجرای چند پروژه نورپردازی در شهر انجام شده است، گفت : فرخوان نورپردازی میدان آزادی و محورچهارباغ بالا انجام شده است و طراحان و هنرمندان در این طرح شرکت می کنند .

 

    نورپردازی زاینده رود
نورپردازی محور شمالی زاینده رود پروژه دیگری است که حسن موذنی به آن اشاره کرد و با بیان اینکه این طرح نیز اکنون در مرحله مناقصه است، گفت: از همه ظرفیت های اصفهان برای اجرای پروژه های نور پردازی در این دو محور  استفاده می شود .

 

 

   مبلمان شهری برای کودکان و سالمندان
مبلمان شهری همانند مبلمان خانه است و به اندازه نیاز خانه ‌ها،  لازم است شهر نیز  مبله شود . مبلمان شهری تنها به معنی مبل و نیمکت نیست،  بلکه تمام وسایل و تجهیزاتی را شامل می‌ شود که زمینه زندگی شهری را برای شهروندان فراهم می‌کند. از نیمکت گرفته تا پل عابر پیاده، همه مبلمان شهری هستند . هریک  از  این اثاثیه های  شهر باید درست طراحی شود‌ و زیبا باشند تا ازیک سو فضای شهر از نظر زیبایی ‌شناسی ارتقا  یابد و از سوی دیگر شهروندان راحت زندگی کنند. شهر باید محلی برای استراحت و آرامش داشته باشد و مبلمان باید در جای مناسبی از نظر تراکم ، کاربری ، منطقه و چشم‌ انداز  قرار  بگیرد.مــــدیرعامـــــل سازمـــان زیبا سازی شهـــــرداری اصفهان به  ایجاد  مبلمان شهری و ارتقای آن  در قالب یکی دیگر از وظایف حوزه زیباسازی اشاره کرد و از اجرای پروژه های مبلمان شهری در اصفهان خبر داد. موذنی با اشاره به انتخاب اصفهان در جایگاه  پایلوت  شهر دوستدار کودک ،  یکی از برنامه های این سازمان را اجرای مبلمان شهری ویژه کودک درشهر اعلام می‌کند  و از ایجاد محوطه هایی برای کودکان در فضاهای شهری خبر  می‌دهد. پیـــــش از این،  فریناز  تولاییـــــان،  رئیــــس اداره توسعه فرهنگ سلامــــت شهرداری اصفهــــان، اعلام کرده بود با همکاری سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان در ضلع جنوبی پارک حاشیه زاینده‌رود  حدفاصل پل‌های خواجو  و بزرگمهر که پارک سالمندان نام می‌گیرد، همه  پیاده‌‌روها،  صندلی‌های پارک،  فضاسازی‌ها، المان‌‌های شهری و زیباسازی فضای این پارک ویژه سالمندان اجرامی شود.

 

 

   اجرای مبلمان شهری گلستان شهدا
مبلمان شهری گلستان شهدا و محورهای اصلی شهر دیگر طرح هایی است که مدیرعامل سازمان زیبا سازی شهرداری اصفهان از اجرای آنها در ماه‌های آینده خبر می دهد .

 

 

    نقش برجسته چهارده معصوم در منطقه 3
هنر شهری بخشی از عناصر هویت‎ بخش فضاهای جمعی شهر به شمار می‎رود که در ساماندهی، مــعنـــــابخـــــشـــــی و تلطیــــف مــــنظـــــر آن تاثیرگــــــذار  است.مــــدیـــــــر عامل سازمــــــان زیبا ســــــازی شهرداری اصفهان از اجرای پروژه های متعدد  در حوزه هنرشهری خبر داد و گفت که این پروژه‌ها بر اساس اعتباری که در بودجـــــه سال 97 شهــــرداری به آنها اختصــــاص یافته است ، اجرایـــــی می شوند .مودنی با بیان اینکه پروژه های نقاشی دیواری در همه مناطق شهر اصفهان اجرا می شوند، به اجرای پروژه نقش برجسته در منطقه 3 با عنوان چهارده معصوم اشاره کرد که تا چند ماه آینده تکمیـــل می شود . 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/82951

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی