ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نمک سم‌زداست

تاریخ درج : دوشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۹

نمک دارای طبیعت گرم و خشک است و خاصیت تریاق دارد، یعنی وارد بدن که می‌شود، خاصیت سم‌زدایی دارد و سم‌ها را در بدن دفع می‌کند. توضیحات بیشتر دراین‌باره را از زبان دکتر غلامرضا کرد افشاری، متخصص طب سنتی بخوانید.

بهترین نمک

بهترین نمک‌ها، نمک اندرونی با رنگ شفاف است، صاف و بلوری است که در فارسی «نمک سنگ بلوری» نام‌گرفته و هندوها به آن نمک لاهوری می‌گویند.

چگونگی مصرف

در روایات آمده است:«هر که افتتاح کند طعام خود را به نمک و اختتام کند طعام خویش را به نمک، از 72 مرض محفوظ می‌ماند.»  حق‌تعالی به حضرت موسی نیز  وحی فرمود: «ابتدا کن غذای خویش را به نمک و پایان ده طعام خود را به آن.»

خواص

نمک خواصی دارد ازجمله: برای افراد سردمزاج مفید است. کمک به هضم غذا و رفع سنگینی معده می‌کند و بازکننده مجاری کبدی، گرفتگی‌های کبد و طحال بوده و برای کسانی که کبد چرب دارند، نافع است.همچنین ضدانگل است و انگل‌های بدن را می‌کشد. قوت قلب را زیاد، غذا را لطیف و حل می‌کند. موجب خشک شدن رطوبت‌های معده می‌شود.بهتر است بدانید افرادی که در مسافرت‌ها به‌محض نشستن در ماشین حالت تهوع پیدا می‌کنند، نشان از ازدیاد رطوبت معده است که با مصرف نمک می‌توان این رطوبت را برطرف کرد.علاوه بر این لاغرکننده و مانع عفونت اخلاط در بدن است. ازجمله بیماری‌هایی که توسط نمک، پیشگیری یا درمان می‌شوند، می‌توان به جنون، جزام، لک‌وپیس، کک‌ومک، گلودرد، مشکلات معده و روده و کندی دندان‌ها اشاره کرد.خوردن نمک قبل و بعد از غذا، یک میزانی و نه صددرصد، از ابتلا به آنفولانزا جلوگیری خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد بدن، متعفن شود. به خاطر وجود ویروس کرونا، توصیه روزانه بر غرغره آب‌نمک است.

چند نکته

افرادی که‌ترش می‌کنند یا با نفخ و گاز روبه‌رو هستند، توصیه می‌شود که اول و آخر غذا، نمک مزمزه کنند به شرطی که وسط طعام آب ننوشند.

تب‌دارها بهتر است نمک مصرف نکنند.

بیمارانی که دارای مشکلات کلیوی، قلبی و فشارخون هستند، نمک زیاد برایشان مضر است. این‌ها باید غذای بی‌نمک تناول کنند و آب‌غوره بی‌نمک و آب‌لیمو را جایگزین کرده و اول و آخر طعام، اندازه یک عدس، نمک مزمزه کنند.

احتیاط

مصرف زیاد و بی‌جای نمک می‌تواند موجب بروز بیماری‌های خطرناکی مانند بیماری‌های قلبی‌عروقی، دیابت، سرطان معده، پوکی استخوان، سنگ کلیه، مشکلات کبدی و آسم شود.

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/110655

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی