ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نرخ ربای بازاری افزایش یافت

تاریخ درج : پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

 

عصمت اعرابی

با وجود ثـبات‌ نرخ‌ بهره بانکی، امـــا مشاهده‌هــای مــیـدانــی از افــزایـــش چشمگیر سود ربا و نزول در بازار اصفهان‌ حکایت دارد. قرارداد‌های زیر‌زمینی پول‌سودی امروز با سود ماهیانه 30 تا 50 درصد انجام می‌شود. البته در سال‌های گذشته نرخ پول‌سودی اینقدر زیاد نبود و تنها چند‌درصد بالاتر از سودبانکی تعیین می‌شد. ربا‌خواران پول‌سودی را با درصد‌های 20 تا 30 درصد به متقاضیان می‌دادند، ولی تورم سنگین حاکم بر جامعه و تقاضا برای پول باعث شده تا درصد سود نزول نیز بیشتر شود.

اگر بانک‌ها طی ماه‌های گذشته وام‌های سنگین‌ پرداخت نمی‌کردند و اگر 18 درصد سود تسهیلات بانکی را غیر‌منطقی می‌دانید، امروز دلال‌ها در شهر‌ اصفهان با سود 30 تا 50 درصدی به متقاضیان وام یا در واقع نزول و ربا می‌دهند، هر‌چند این سود نجومی به نظر می‌رسد، ولی تقاضا برای دریافت آن کم نیست. معاملات نزول و ربا به اشکال جدیدی در بازار اصفهان انجام می‌شود.

پول‌سودی با فروش اقساطی

اصــلــی‌تـــریـــن کـــاربـــرد پــول‌ســودی استفاده‌ از فروش اقساطی است. فروشگاه‌داران برای غلبه بر رکود حاکم بر بازار به‌خصوص در بازار‌هایی که قیمت‌ اجناس آنها بالاست، فروش اقساطی به راه می‌اندازند و برای تامین نقدینگی موردنیاز از سرمایه‌گذاران ربایی کمک می‌گیرند. مغازه‌دار کالا را به همان قیمت‌ روز و حتی با سود بیشتر می‌فروشد و خریدار باید سود آن را پرداخت کند. این ترفند به ویژه در بازار لوازم خانگی و برای فروش جهیزیه استفاده می‌شود، البته بیشترین کاربرد آن برای افراد گرفتار است.

فرض کنید موبایل شما امروز می‌شکند و هیچ‌ پولی برای خرید یک موبایل ندارید، اگر یک فروشگاه موبایلی دو میلیون‌ تومانی را با اقساط چهارماهه‌ به شما بفروشد و 500 هزار تومان سود دریافت کند، آیا این معامله را نمی‌پذیرید؟ پشت فروش اقساطی تعداد زیادی از فروشگاه‌داران افرادی حضور‌ دارند تا پول‌سودی بدهند. خریدار اصلا این افراد را نمی‌بیند، ولی وقتی کالایی را به صورت اقساطی و با سود نجومی‌می‌خرد، مغازه‌دار با اعتبار حساب سرمایه‌گذار اجناس مشتری را تامین می‌کند.

از چند ماه قبل این به اصـطـلاح سرمایه‌گذاران وارد بازار خودرو هم شدند که اتـومـبـیـل‌هــای مختلفی را با اقساط بلند‌مدت به مشتریان می‌فروشند. البته سود فروش اقساطی خودروسازان چینی هم کمتر از نرخ نزول نیست.

تلخی نزول با شیرینی شکلات

واسطه‌گردی شکلات برای پول‌سودی به یک روش عام تبدیل شده‌است. با این روش پول‌سودی قانون‌مدارانه‌تر در اختیار فرد متقاضی قرار می‌گیرد. برای مثال اگر فردی از یک ربا‌خوار پول‌سودی بخواهد فقط باید اصل پول را پس از موعد مقرر برگرداند، ولی در انتها مجبور است یک شکلات هم از سرمایه‌گذار بخرد! به بیان ساده‌تر سرمایه‌گذار پول خود را به فرد نیازمند قرض می‌دهد و قرار می‌گذارند پول را در موعد مقرر بدون سود پس بگیرد، ولی براساس یک قرارداد کامل رسـمـی یک شکـلات به فــرد قــرض‌گــیـرنده می‌فروشند که به قیمت تمام مبلغ سود است. با این حساب سرمایه‌گذار پول‌سودی نمی‌گیرد، بلکه جنس خود را می‌فروشد.

آذر‌ماه فردی 100 میلیون‌ تومان به فرد دیگری قرض داد و قرار شد دو ماه‌ بعد مبلغ 100 میلیون تومان را پس بگیرد، ولی قرض‌‌گیرنده در قراردادی مشخص یک شکلات به قیمت 10 میلیون‌ تومان از وام‌دهنده می‌خرد و قیمت آن را باید در هنگام تسویه 100 میلیون تومان بپردازد. با این روش دوماه بعد اگر اصل و پول شکلات تسویه نشد فرد وام‌دهنده به صورت قانونی می‌تواند شکایت کند. او پول‌سودی نداده،‌ بلکه کالایی براساس یک قرارداد رسمی فروخته است. حتی در مواردی وام‌دهندگان قرارداد فروش شکلات را ثبت‌ می‌کنند تا بابت آن مالیات بدهند!

البته امروز کمتر از شکلات برای واسطه‌گری استفاده می‌شود، بلکه وام‌دهندگان از کالا‌های دیگری استفاده می‌کنند تا قیمت آن طبیعی‌تر جلوه کند. کالایی مانند زعفران، سکه طلا یا در معاملات سنگین خودرو نیز نقش واسطه را بازی می‌کند.

پول‌سودی با عنوان سرمایه‌گذاری

عده‌‌ای هم پول خود را با نام سرمایه‌گذاری به متقاضیان قرض می‌دهند، یعنی قراردادی می‌نویسند و در آن ذکر می‌شود مبلغ مشخصی برای سرمایه‌گذاری در حوزه‌ مشخصی و بازدهی (درصد سود) از قبل مشخص شده‌ای به فرد متقاضی داده شده‌است. حال شاید فرد متقاضی پول اصلا قصد سرمایه‌گذاری نداشته‌باشد، ولی قرارداد‌ به گونه‌ای تنظیم شده تا اگر به مراجع قانونی رسید فرد قرض‌کننده توان دریافت حق خود را نداشته‌باشد و مقصر شناخته شود. البته این قرارداد‌ها از نظر حقوقی مشکلات فراوانی دارند و منطقی نیستند، ولی عقد آن یکی از روش‌های دریافت پول‌سودی در بازار است و به تازگی بیشتر استفاده می‌شود. در این قرارداد‌ها ذکر می‌شود فرد وام‌دهنده به دلیل نا آشنایی با حوزه مشخص شده پول خود را به متقاضی قرض می‌دهد و در مقابل متقاضی تعهد می‌کند تا این مقدار سود بابت پول بپردازد.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107177

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی