ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نحوه‌ سوال کردن مدیران باهوش در محل کار

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

افراد باهوش از دیگران سوالاتی می پرسند که پاسخ‌های خوب و متنوعی دارد و می توانند چیزهای خوبی از آنها یاد بگیرند. مشکل اینجاست که ما سوالات محدودکننده‌ای داریم. به‌گونه‌ای سوال می کنیم که پاسخ آن از قبل مشخص است. حتی در خیلی موارد اصلا به پاسخ طرف مقابلمان توجه نداریم. چون طوری سوال می‌پرسیم که پاسخ آن واضح و روشن است.سوالاتی که برای دریافت تایید دیگران پرسیده می‌شود. این سوالات تنها ذهن طرف مقابل را محدود می کند. پس او به جای فکر کردن و ارائه‌ بهترین راه حل، تنها پاسخ دلخواهتان را به شما می دهد. مانند اینکه بپرسیم: «بهتر نیست آن سفارش را همین طور که هست تحویل دهیم؟ به نظر شما باز هم باید منتظر بمانیم؟»خیلی از این سوالات تنها یک پاسخ دارند و پاسختان کاملا واضح و روشن است. این سوالات پاسخ اصلی را در بر ندارد و هر یک از آنها به طرف مقابل امکان می‌دهد درباره‌ پاسخ خوب فکر کنند. برای این سوالات پاسخ‌های زیادی هم وجود دارد.

 

    سوالاتی که تنها دو گزینه پیش روی طرف مقابل قرار می دهد
تصور کنید می خواهید سفارشی به دست مشتری برسانید اما در بین راه متوجه می شوید کیفیت مطلوبی ندارد. درباره آن چاره اندیشی می کنید و فقط دو راه حل برای آن دارید که هر دو جوانب مثبت و منفی دارند. اکنون از اعضای گروهتان سوال می کنید و دو راه حل مقابلشان می گذارید. «به نظر شما باید تمام کار را از اول شروع کنیم؟ یا باید ادامه دهیم و امیدوار باشیم مشتری متوجه نقصان سفارش نمی شود؟» اعضای تیم یکی از این دو راه حل را انتخاب می کنند، زیرا تنها دو راه حل محدود وجود دارد و ذهنشان به همین دو راه معطوف است. قطعا راه حل بهتری هم وجود دارد که شما به آن توجه نکرده‌اید. پس با پرسش اشتباه و محدودتان، قدرت تفکر درباره‌ راه سوم را از اعضای تیم گرفته‌اید. نباید ذهن اعضای گروهتان را تنها با چند راه‌حل محدود کنید.

 

   سوالاتی که واقعا برای دانستن پرسیده نشده‌اند
فکر می کنید اگر درباره چیزی سوال کنید ضعف خود را نشان داده‌اید؟ آیا به‌عنوان یک مدیر ضعیف و آسیب‌پذیر جلوه می کنید؟ شاید حق با شما باشد. بهترین راه این است که به جای سوال پرسیدن، توضیح بخواهید. سوال خود را به این صورت مطرح کنید:«راه حل شما مرا تحت تاثیر قرار داد. تصور کنید من هیچ اطلاعی در این‌باره ندارم، چطور می توانید آن را برایم توضیح دهید؟»

 

منبع:   inc 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83079

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی