ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

نامهربانی بازار نوشت‌افزار در مهر

تاریخ درج : یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
چند برابر شدن قيمت، بازار را با ركود مواجه کرد

سعیده غفاری

 

 

اولين روز فصل پاييز هم فرارسید و به صورت طبیعی و براساس روال هرساله ، مردم باید در تکاپوی خرید نوشت افزار باشند ولی این روزها خبری جز کسادی و رکود در بازارنوشت‌افزار نیست. علت اصلی این موضوع به نوسانات قیمت ارز و به دنبال آن  گرانی بیش از حد نوشت‌افزار بازمی‌گردد به طوری که هر یک از اقلام این بازار حداقل 20 درصد افزایش قیمت داشته‌اند و با این وجود روند افزایشی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد. طبق گفته بعضی از خانواده‌ها برای تهیه نوشت افزار فرزندانشان باید بخش زیادی از درآمد یک ماه خود را خرج کنند!

گرانی دلار و ممنوعیت واردات کالاها باعث شده تا تولید بعضی از اقلام لوازم التحریر مثل کاغذ، خودکار ومداد کاهش یابد و علاوه بر گرانی شاهد کاهش عرضه در بازار هستیم.

 

   کاغذ، گران‌ترین نوشت‌افزار
در میان نوشت‌افزار بیشترین تغییرات قیمتی در بازار دفتر به چشم می‌خورد، به صورتی که یک دفتر 50برگ با کیفیت پایین با قیمتی حدود سه تا پنج هزار تومان به فروش می‌رسد و همین دفتر با کیفیت معمولی در بازار قیمتی معادل هفت تا 9 هزار تومان دارد. این در حالی ا‌ست که برای خرید یک دفتر کلاسوری باید دست کم 25هزار تومان هزینه کرد و مدل‌های باکیفیت ترآن تا 70 و80هزار تومان نیز عرضه می‌شوند. در جست و جوی علت این گرانی مشخص شد که مواد اولیه کاغذ در شمار کالاهای وارداتی قرار می‌گیرند که در نتیجه با افزایش قیمت ارز و ممنوعیت واردات، قیمت‌ها  به شدت زیاد شده‌است. همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که گرانی کاغذ علاوه بر دفتر، بر روی قیمت کتاب‌های درسی نیز تاثیر زیادی گذاشته‌است.

 

 

   عرضه پایین خودکار و مداد
در کنار افزایش قیمت دفتر، خودکار و مداد نیز بسیار گران و در عین حال کمیاب شده‌اند، چرا که جوهر خودکار و چوب مداد نیز مانند مواد اولیه کاغذ وارداتی هستند که علاوه بر ممنوعیت واردات به کشور، میزان زیادی از آنها در گمرک دپو شده‌است و با افزایش قیمت دلار، تولیدکنندگان حاضر به ترخیص آنها نیستند. به گفته نایب رئیس اتحادیه نوشت افزار، قیمت موادی که هر کیلوی آن چهار هزار تومان بود، در حال حاضر به قیمت 16 هزار تومان رسیده است در حالی که امکان گران شدن بیشتر آن نیز وجود دارد. در نتیجه خودکاری که سال گذشته دو هزار تومان قیمت داشت، امسال با قیمت چهار هزار تومان به فروش می‌رسد و قیمت بعضی از خودکارهای خارجی به  10 تا 20 هزار تومان نیز رسیده‌است. همچنین رشد قیمت‌ مداد و مداد رنگی بسیار بالا بوده است به طوری که یک بسته مداد رنگی با کیفیت 12 رنگ سال گذشته معادل 15 تا 20 هزار تومان قیمت داشت ولی هم اکنون با قیمت 30 تا 37هزار تومان عرضه می شود و قیمت مداد رنگی‌های 24 رنگ از 50 هزار تومان به 80 تا 100هزار تومان تغییر کرده است. خرید یک مداد سیاه معمولی نیز حدود دو تا شش هزار تومان هزینه‌بردار است.

 

 

     گرانی روزانه کیف و جامدادی
در بین اقلام مختلف لوازم التحریر، افزایش قیمت کیف و جامدادی کمی عجیب به نظر می‌رسد، زیرا شاید برای تولید کاغذ یا مداد مشکلاتی وجود داشته باشد ولی تولید کیف و جامدادی تا حدودی زیادی در کشور انجام می‌شود. با این وجود قیمت آنها هر روز گران‌تر از روز قبل می‌شود تاجایی که قیمت یک جامدادی معمولی از 10هزار به 20 هزار تومان رسیده‌است یا قیمت کیف با کیفیت پایین از حداقل 40 هزار تومان شروع می‌شود و برای تهیه کیف با کیفیت متوسط باید بیش از 100 هزار تومان هزینه کرد. در خصوص علت گرانی کیف و جامدادی باید گفت که با توجه به وضعیت اقتصادی هزینه تولید کیف برای تولید کنندگان افزایش یافته است.

 

 

    قیمت سایر نوشت افزار در مسیر گرانی
سایر اقلام نوشت‌افزار پا‌به‌پای سایر کالاها افزایش قیمت داشته‌اند، برای مثال قیمت پاکن با کیفیت از دو به چهار هزار تومان تغییر کرده‌است یا قیمت مداد نوکی از 15هزار تومان شروع می‌شود که در کنار آن یک بسته مغزی آن با قیمت چهار یا پنج هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین قیمت بسته‌های نوشت افزار فانتزی، ماژیک، کاغذ چسب‌دار، بسته‌های ترسیمی و... چند برابر بیشتر شده‌اند که همین موضوع باعث شده خانواده‌ها برای تهیه وسایل مورد نیاز یک فرزند دبستانی خود دست‌کم 150 تا 300 هزار تومان خرج کنند! با این وجود فروشگاه‌داران امیدی به کاهش قیمت ندارند و تنها میزان خرید خود را کاهش داده‌اند به گونه ای که براساس مصاحبه های انجام شده با چند تن ازخریداران مشخص شد اگر پارسال 10 دفتر می خریدند، امسال تعداد آن را به پنج عدد کاهش دادند و تمایلی به خرید نوشت افزار های فانتزی یا سایر نوشت افزار لوکس و گران قیمت ندارند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/81759

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی