ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مطبخ مطابق طبخ!

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۸
چیدمان آشپزخانه چگونه مطلوب می‌شود؟

لیلا کهلانی

بعضی از ما در چیدمان خانه دقت نمی‌‌کنیم، در حالی که همین موضوع می ‌تواند به اصطلاح توی ذوق بزند یا اینکه در زمان انتخاب در خرید یا قرار دادن آن در جای مناسب تردید داریم و واقعا نمی‌ دانیم چه کنیم. 

 

از این رو بهتر است ما را با نظرات دکتر منیره محمدی، طراح داخلی ساختمان و پیشنهادهایش درباره طراحی آشپزخانه همراهی کنید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید و یک آشپزخانه ایدئال برای خودتان تدارک ببینید.

 

فاصله‌ها رعایت شود

 به عقیده کارشناسان طراحی، هر آشپزخانه‌‌ای برای خودش یک مثلث طلایی دارد که نباید تحت هیچ شرایطی قاعده آن به هم بخورد.این مثلث با اتصال به سینک ظرف‌شویی، اجاق گاز و یخچال درست می‌‌شود. در واقع یخچال و سینک ظرف‌شویی و اجاق گاز باید در سه راس یک مثلث فرضی قرار داده شوند. البته شاید در آشپزخانه‌‌های کوچک این قانون رعایت نشود، اما به طور معمول در زمان ساخت آشپزخانه‌‌ها، مهندسان معمار حواسشان به این نکته هست. در مثلث فرضی بیشتر فعالیت‌‌های معمول در آشپزخانه انجام می‌‌شود و این مکان باید طوری طراحی شود که هیچ وسیله اضافی در آن قرار نداشته باشد.آشپزخانه هر شکلی که داشته باشد، به شکل L ,U یا جزیره‌‌ای، میانگین فاصله سه ضلع مثلث طلایی نباید کمتر از سه متر و بیش از هفت متر و نیم باشد.ارتفاع سطح پیشخوان کابینت از زمین باید حدود 90 سانتیمتر و فاصله افقی از در کابینت تا کابینت روبه‌رو یا هر چیز دیگری دست‌کم 76 سانتیمتر باشد تا فرد به راحتی از پیشخوان و کابینت‌‌ها استفاده کند. اگر به هر دلیلی این اندازه‌ها رعایت نشود، در آشپزخانه یا آدم‌‌ها به هم برخورد می‌کنند یا اینکه کار آشپزی خیلی سخت می‌‌شود.

 

در انتخاب کابینت، سلیقه به خرج دهید

خیلی‌ها دوست دارند دکوراسیونشان متفاوت باشد. برای مثال متفاوت بودن با استفاده از رنگ‌‌های خاص این روزها در طراحی دکوراسیون زیاد دیده می‌شود. کابینت‌‌هایی یک‌دست سیاه یا طرح‌‌های عجیب و غریب و استیکرهای شلوغ هر چند ممکن است زیبا باشد، اما زیبایی آنها را باید در محل مناسب خودشان پیدا کرد.هیچ وقت نمی‌‌توان رنگ‌‌ها را بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی آشپزخانه انتخاب کرد. بنابراین وقتی قصد خرید کابینت  دارید، بی‌محابا مجذوب رنگ خاصی نشوید و قبل از آن با کارشناس مربوط مشورت کنید  یا توضیحی درباره فضای آشپزخانه‌تان به فروشنده بدهید، او می‌تواند به شما در انتخاب رنگ کابینت با توجه به فضای آشپزخانه‌تان کمک کند. برای مثال اگر آشپزخانه کوچکی دارید، رنگ تیره مناسب نیست و اگر سقف آشپزخانه کوتاه است، باید از کابینت‌هایی با رنگ یکدست استفاده کنید یا کابینت‌های سفید که فضا را روشن‌تر و پر نورتر نشان می‌دهند. حتی استفاده از الکورهای براق، مناسب با هر محیطی نیست.

 

به رنگ دیوار بی توجه نباشید

آشپزخانه را هم مثل یکی از اتاق‌‌های خانه تصور کنید. این مکان از نظر زیبایی نباید هیچ فرقی با بقیه جاها داشته باشد. بنابراین همان‌ قدر که به رنگ در و دیوار اتاق‌های خانه توجه دارید، باید به این مکان هم توجه کنید. برای اینکه آشپزخانه‌‌های امروزی با طراحی خاصشان دیگر کم‌کم دارند به قسمتی از سالن پذیرایی تبدیل می‌‌شوند و نزدیکی این دو قسمت آن قدر زیاد است که نمی‌‌توان برای هر کدام یک طرح جدا در نظر گرفت. برای مثال چرا هیچوقت به رنگ سقف آشپزخانه دقت نمی‌‌کنید؟ آشپزخانه تنها مکان خانه است که غیر از روزهای آخر سال کسی نگاهی به آن نمی‌‌اندازد، در حالی‌که به‌خاطر همان عنصر نزدیکی به سالن پذیرایی می‌توان با رنگ کردن سقف آشپزخانه یا کناف و الکور، زیبایی منزل را دو برابر کرد، حتی برای سطح زمین آشپزخانه هم باید درست تصمیم بگیرید.جنس سطح آشپزخانه باید با جنس باقی سطوح خانه همخوانی داشته باشد. حالا اگر از نظر بافت نشد، اما از نظر رنگ بهتر است رنگ سرامیک‌‌های آشپزخانه با سرامیک یا الکورها  یا لمینیت‌های بیرون یکی باشد. فقط یادتان باشد برای کف آشپزخانه هر انتخابی می‌کنید، درست باشد. در ضمن دست از سر قالیچه‌‌ها بردارید و بدانید  دیگر خیلی وقت است مادربزرگ‌ها هم زیراندازهای آشپزخانه را دور انداخته‌اند!

 

یخچال را با آلبوم اشتباه نگیرید

خاطره‌‌ها هر چند ممکن است خوب باشند، اما قرار نیست هر جایی که هستیم این خاطره‌ ها را دنبال خودمان ببریم. دیگر زمان آن روزها گذشته که درِ یخچال و فریزرهای خانه پر می‌ شد از عکس‌ ها و یادگارهای قدیمی، در یخچال نه آلبوم خانوادگی شماست و نه کتابخانه شخصی‌تان!علاوه بر این چسباندن استیکرهای پیتزافروشی محل یا آژانس هم اشتباه  است. اگر خیلی اصرار دارید در دیدتان باشد، می‌‌توانید آنها را به کناره‌‌های یخچال که دید ندارند، بچسبانید، تا جایی هم که می‌‌توانید بی‌‌خیال یادگاری‌‌های خانوادگی‌‌تان روی در یخچال شوید، اگر هم نمی‌‌توانید از آنها دل بکنید، دست‌کم هفته‌‌ای یک‌بار تصویر جلوی رویتان را عوض کنید.

 

گل و گیاه فراموش نشود

 

 فراموش نکنید  تعدادی گل آپارتمانی مناسب یا حتی چند شاخه گل روی میز  یا سرویس آشپزخانه می‌تواند حسابی لذت‌بخش باشد. همچنین گل و گیاه  برای شاداب کردنتان تاثیر زیادی دارد. از جمله گل‌های مناسب، می‌توان به سنسوریا یا پتوس یا گندمی که از گل‌های بادوام و تصفیه‌کننده هوا هستند، اشاره کرد  یا شاخه گلی از رز  یا نرگس به فصل خود خیلی ایدئال است.  

url : http://www.isfahanziba.ir/node/93245

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی