ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مطالبه اصفهانی ها از وزیر صمت

تاریخ درج : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
وزیر جدید با شجاعت، قاطعیت و برنامه، شرایط را به نفع صنعتگران تغییر دهد

مینا ایزدی

 

 

اصلاح ساختاری در صمت نیازمند تغییر نگرش ها در این وزراتخانه است. اصلی ترین مطالبه فعالان صنعتی اصفهان این است که وزیر جدید با برخورداری از  نگرشی تازه به این بخش موانع را حذف کند تا تولید هم روی ریل بیفتد. مدیریت انفعالی در وزراتخانه ای که سه بخش مهم اقتصادی کشور را سکانداری می کند نمی تواند پایانی  برای حل و فصل مشکلات و موانع صنعتی‌ها باشد. تولید و تولیدکننده در شرایطی به سر می برد که بیش از حرف نیازمند عمل است. حال و هوای این روزهای صنعت نیازمند فعالیت مدیرانی  در راس وزارتخانه است که برای تولید دغدغه مند باشند و با شجاعت در تصمیم گیری های صنعتی و قاطعیت در اجرایی کردن برنامه ها شرایط را به نفع صنعتگر تغییر دهند. اصفهان زیبا در گفت و گو با فعالان صنعتی استان اصلی ترین مطالبات آنها را از وزیر جدید صمت بررسی کرده است.

 

 

      قوانین صنعتی به روزرسانی شوند
 محمدرضا رجالی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانــــــی اصفـــهـــــان، مدیرعامل گروه صنعتی ظریف مصور:
قوانین و مقررات بخش صنعت کارآمد نیست. اگر قوانین کارآمد باشند شاهد رشد و توسعه بخش صنعت خواهیم بود. تعداد قوانین منسوخ شده و حذفی در کشورهای پیشرفته بیشتر از تصویب قوانین جدید است و این در حالی است که درست این موضوع در کشور ما برعکس است.  قوانین صنعتی در کشور باید به روزرسانی شود یا قوانینی که در این بخش ناکارآمد هستند باید منسوخ شوند که این مهم از طریق  ارتباط نزدیک وزارت صمت با نهادهای قانون گذار میسر می شود. نکته دیگر اینکه نداشتن پیمان های مشترک با شرکای بین المللی منجر می‌شود تا این شرکا بتوانند به راحتی با صنعتگران قطع همکاری کنند. بهتر این است که وزیر صمت برای توسعه تجارت بین المللی برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهد تا با برخورداری از نگاهی بلندمدت در این خصوص مشکلات کمتر شود. در این میان بسیاری از صنایع به دلیل عدم نوسازی واحدهای تولیدی خود به حاشیه رانده شده‌اند. صنعت نساجی نمونه ای از این دست صنایع است که به دلیل برخورداری از تجهیزات فرسوده و قدیمی رشد و توسعه پیدا نکرده است. برای نوسازی صنایع باید نقدینگی در واحدهای تولیدی جریان داشته باشد تاهم تجهیزات نوسازی شوند و هم با افزایش تولید مشکل اشتغال در این واحدها حل و فصل شود. توسعه فعالیت های تحقیق و توسعه در واحدهای تولیدی یکی از اقداماتی است که می تواند بنیه ضعیف واحدهای تولیدی را تقویت کند.موضوعی که چندان هم به آن توجه نشده  است. از وزیر صمت انتظار می رود برنامه ای مدون برای نوسازی صنایع ترتیب دهد. یکی از مسیرهای اشتباهی که گذشتگان رفته اند و هنوز هم این مشکل پابرجاست خصولتی سازی شرکت های تولیدی است  بنابراین باید جلوی خصولتی سازی گرفته شود. سرمایه گذاری برای تربیت نیروهای متخصص و کارآمد مهم ترین نیاز صنایع است .وزارت صمت می تواند در تحقق این اقدام دخیل شده تا  خروجی دانشگاه ها متناسب با نیاز صنایع باشد. در شرایط کنونی مهم ترین بحث اشتغال است و برای حفظ و افزایش اشتغال باید حمایت از صنایع  اشتغالزا در اولویت قرار بگیرد. برگرداندن ارز صادراتی یکی از موضوعاتی است که  شرایط دشواری را پیش روی صادر کننده و تولیدکنندگان بخش های مختلف قرار داده و انتظار می‌رود محدودیت های صادراتی رفع و از برگرداندن ارز حاصل از صادرات جلوگیری شود. وزیر صمت با قراردادن افراد کارآمد و تشکیل تیم مناسب می تواند این برنامه ها را پیاده سازی کند تا تولید روی ریل قرار گرفته و مشکلات صنعتگران نسبت به گذشته کم‌رنگ تر شود.

 

 

    برای تامین ظروف بسته بندی حمایت می خواهیم
 مسعود بختیاری ، رئیس کمیته صنایع غذایی اتاق بازرگانی اصفهان:
با پیگیری هایی که توسط فعالان صنـــایــع غذایی  انجام شد کنسرو ماهی در گروه یک کالایــی قرار گرفت تا برای واردات این محصول ارز دولتی اختصاص پیدا کند و در مقابل از سهمیه وزارت جهاد کشاورزی کسر شود، اما این موضوع مورد انتقاد وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفت تاجایی که بسیاری از واردکنندگان و تولیدکنندگان برای واردات تن ماهی با وقفه مواجه شدند. شنیده ها حاکی است وزیر جهاد کشاورزی طی نامه نگاری با رئیس کل بانک مرکزی خواسته   واردات تن ماهی در ردیف دو کالایی قرار بگیرد. مهم ترین مطالبه فعالان صنایع غذایی از وزیر صمت این است که با برخوداری دیدگاه مناسب تری نسبت به این بخش  از قرار گرفتن تن ماهی در ردیف یک کالایی جلوگیری کند. در این صورت با ایجاد ارزش افزوده اشتغالزایی لازم نیز در این بخش صورت می گیرد. کنسرو ماهی یکی از اقلام موردنیاز اقشار محروم و کم درآمد است که باید با قیمت مناسبی به دست مصرف‌کنندگان برسد. نکته دوم حل و فصل مشکلاتی است که فعالان صنایع‌غذایی در زمینه بسته بندی موادغذایی با آن مواجه هستند. قوطی و درب فلزی موردنیاز برای صنایع کنسروی کمیاب شده و با قیمت بالاتری نسبت به گذشته به فروش می رسد. تولیدکنندگان درب و قوطی که مواداولیه موردنیازخود را از طریق واردات تامین می‌کردند در حال حاضر امکان واردات ورق را ندارند. حمایت صمت برای تامین ظروف بسته بندی موردنیاز صنایع غذایی می‌تواند تاحدودی مشکلات این صنایع را کاهش دهد. در این میان باید ترتیبی اتخاذ شود تا شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان اصلی ترین تولیدکننده ورق، محصولات خود را در اختیار تولیدکنندگان درب و قوطی قرار دهد و ارتباط مستقیمی بین این شرکت فولادی و کارخانه های تولیدکننده درب و قوطی اصفهان ایجاد شود . رایزنی برای معرفی  کارخانه‌های تولیدی به منظورعقد قرارداد با شرکت فولاد مبارکه می تواند از طریق اتاق بازرگانی اصفهان انجام شود تا تولیدکنندگان درب و قوطی در استان با مشکل تامین مواداولیه موردنیاز خود مواجه نشوند و از سوی دیگر صنایع غذایی نیز بتوانند به موقع ظروف موردنیاز خود را برای بسته بندی موادغذایی تهیه کنند.

 

 

     مجوز صادرات ضایعات صادر شود
 احسان خیــــام باشی مسئول کمیتـــه صنایع بازیافت اتاق بازرگانی اصفهان:
متاسفانه شــاهــــــد این موضوع هستیم که اقتصاد  از وضعیت نیمه آزاد به سمت دولتی شدن پیش می رود . قیمت گذاری های دولتی و تصمیماتی که درخصوص ممنوعیت صادرات و واردات  اتخاذ شده رقابت آزاد را ازبین برده  است و در این بین تولیدکنندگان قدرت رقابت خود را از دست داده‌اند.  وزیر صمت اجازه دهد رقابتی سالم و بدون هیچ گونه محدودیتی در زمینه واردات و صادرات اتفاق بیفتد. ضایعات فراوان منجر به مشکلات زیست محیطی فراوانی می شـود، اما باید توجه داشت که   اگر همین ضایعات صادر شود می‌تواند ارز آوری مناسبی برای کشور داشت .  متاسفانه اجازه صادرات ضایعات داده نمی شود، چون این نگرانی وجود دارد که قیمت ها در بازار داخل افزایش یابد. اما این موضوع قابل کنترل است . فعالان این بخش می‌توانند نیاز موردنیاز صنایع داخل را تامین کنند و مازاد  ضایعات را صادر کنند. ضایعات در بخش‌های مختلف به کشورهای اطراف صادر می شود و با توجه به افزایش نرخ ارز صادرات این محصولات می تواند سود آور و ارزآور باشد تا قدرت رقابت پذیری این صنایع افزایش یابد. یکی دیگر از موضوعاتی که باید در دستور کار وزیر صمت قرار بگیرد حمایت از لایحه جامع مدیریت پسماند است. در تمامی دنیا از این صنعت حمایت‌های لازم انجام می شود و انتظار می رود وزیر صمت نیز نگاهی ویژه به این صنعت و فعالان این بخش داشته باشد. صنایع بزرگ و آلاینده  باید بخشی از هزینه جمع آوری و بازیافت را خودشان پرداخت کنند ولی این اتفاق نمی افتد و سهم بخش بازیافت توسط تولیدکنندگان  پرداخت نمی‌شود. در نتیجه سودآوری  در این صنعت در مقایسه با سیار صنایع کمتر است. انتظار می رود وزیر صمت بابرخوداری از نگرش و دیدگاهی جدید به تولید و صنعت در جهت حمایت از صنایع داخلی برنامه ریزی‌های اصولی انجام دهد. 

 

 

    ماشین آلات صنعتی نوسازی می خواهد
شهریار شعبانی ، دبیر کمیسیــــون صنایـــــع معدنی اتاق بازرگانی اصفهان:
بـــــه دلیل قیمت تمام شــــده بـــــالای برخی محصولات نتوانسته‌ایم در بازار رقابت کنیم.مسئله تامین سوخت مورنیاز ماشین آلات معدنی یکی از مهم ترین معضلات فعالان این بخش است. این فعالان ناچار هستند سوخت موردنیاز خود را از بازارآزاد تامین کنند و همین امر منجر به بروز و ظهور مشکلات زیادی برای آنها شده است. در شرایط کنونی تمامی ماشین آلات معدنی فرسوده  و قدیمی هستند .نوسازی آنها نیازمند حمایت های دولتی است.  به دلیل قیمت بالای این ماشین آلات و اینکه برای نوسازی نیازمند سرمایه زیادی هستند از سالیان گذشته تاکنون برای نوسازی این ماشین آلات معدنی  چاره ای اندیشی نشده  است. به دلیل مبلغ پایین تسهیلات نوسازی و قیمت بالای ماشین آلات این راهکار هم نتوانسته منجر به نوسازی تجهیزات معدنی شود. از وزیر صمت انتظار می رود برای افزایش بهره وری در معادن تدابیر لازم  اندیشیده شود.  شفافیت در حقوق دولتی معادن یکی دیگر از مطالبات فعالان این بخش است. پرداخت حقوق دولتی در شرايطی كه ركود اقتصادی بخش معدن را نيز گرفتار بحران كرده و به دنبال آن بسياری از معادن هم در حال تعطيلی موقت هستند  فقط بار مشكلات معدنی ها را سنگين تر كرده است، چون مبلغی كه تحت عنوان حقوق دولتی از معادن دريافت می شود برای ايجاد زيرساخت های لازم و ايجاد رفاه در معادن كشور و استان ها و به طور كلی در راستای رشد و توسعه معادن و صنایع معدنی  صرف نمی‌شود.  با وجود این مشکلات یکی از اقداماتی که باید در دستور کار وزیر صمت قرار بگیرد ساماندهی این وضعیت است تا فشار سنگینی که روی دوش این بخش قرار گرفته برداشته شود. 

 

 

   خودروسازی سامان گیرد
مسعود خجسته فــر، مسئول کمیته صنعت خودرو اتاق بازرگانی اصفهان: 
در شرایط کنونی باید نرخ ارز کنتـــــرل شود تا تامین کننده هـابا اطمینان بیشتری اقدام به خرید مواداولیه کنند و بتوانند قطعات موردنیاز صنعت خودرو را تولید کرده و به خودروسازان بفروشند.  با توجه به تغییرات بخشنامه ها و قوانین گمرکی قطعه‌سازان در صورتی هم که اقدام به واردات کنند اجازه ترخیص ندارند و برخی از قطعه سازان هم به دلیل نوسانات بازار و اطمینان نداشتن از قیمت قطعات، آنها را وارد  نکرده اند. این شرایط باعث شده تولید خودروسازان نسبت به گذشته افت کند . از آنجا که فعالیت این دو بخش به یکدیگر وابسته هستند هم خودروساز با مشکل مواجه شده و هم  قطعه‌ساز. ناهماهنگی جدی بین وزارت صمت و سایر وزارتخانه ها وجود دارد و کانال های تامین ارز با مشکل مواجه است، شرایطی که بخش تولید را با مشکل مواجه کرده است. با تغییراتی که در وزارتخانه اتفاق افتاده این مشکلات باید حل و فصل شود و وزارت صمت از طریق برقراری تعاملی سازنده با سایرنهادها می تواند سرعت عمل در پیشبرد فعالیت‌های صنعتی را افزایش دهد.  باتوجه به  افزایش نرخ ارز، قیمت مواداولیه موردنیاز تولید قطعات خودرو مانند فولاد، آلومینیوم و مس حدود سه تا چهار برابر افزایش یافته و افزایش نرخ مواداولیه منجر به افزایش نرخ قطعات خودرو شده است و طبیعی است که خودروساز این افزایش قیمت را در فروش محصولاتش لحاظ می کند . همچنین قیمت خودرو باید به‌گونه‌ای  تعیین شود که هم حق انتخاب  برای خریدار وجود داشته باشد و هم خودروساز به واسطه تولید متحمل ضررو زیان نشود. انتظار فعالان خودرویی از وزیر صمت این است که برای تعیین قیمت خودرو و ساماندهی وضعیت خودروسازی کشور گامی جدی برداشته تا مشکلاتی که در این مدت برای خودورساز و مصرف کننده ایجاد شد، برطرف شود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84407

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی