ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مشکلات ترافیکی‌معضل منطقه‌ماست

تاریخ درج : چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۸
روحانی: 15 لکه فرسوده در منطقه 9 وجود دارد

زهره قندهاری   دبیر سرویس شهر و شهرستان

 

 

سید عباس روحانی، مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان، در سی و سومین نـشـسـت «سـه‌شـنـبـه‌هـا بـا رسـانـه، پاسخ‌گویی در  مسیر  امید» اصحاب رسانه را به مجموعه تفریحی‌گردشگری ناژوان دعوت کرد تا پاسخ‌گوی پرسش‌های آنها باشد.مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان گفت: «رویای من این است که ناژوان را تا شمال آتشگاه ادامه دهم.» به اعتقاد او آتشگاه و منارجنبان به عنوان عناصر تأثیرگذار در مباحث میراثی هستند و اگر این موضوع رخ دهد بستری برای تقویت گردشگری در این منطقه می‌شود.موضوع  وجود عمارت تاریخی لواخانه در این منطقه از موضوع‌های مهمی بود که روحانی در ابتدا و انتهای گفته‌هایش به آن اشاره کرد. لواخانه ای که در محله آزادان است، اکنون کمتر کسی از وجود آن خبر دارد؛ در حالی که می تواند به یکی از قطب های گردشگری منطقه 9 تبدیل شود. بی توجهی به بنای کهن باعث شده است محلی برای بروز آسیب های اجتماعی و وجود نخاله ها شود.

ضرورت وجود مشارکت های مردمی و سرمایه گذاران در منطقه

مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان از همه نهادها، سازمان ها و دستگاه‌ها درخواست کرد که برای رونق گردشگری این منطقه وارد عمل شوند؛ چراکه این منطقه به تنهایی نمی تواند همه زیرساخت‌ها و بسترهای لازم را برای گردشگری فراهم کند.روحانی در پاسخ به پرسش  اصفهان زیبا مبنی بر اینکه برای جذب سرمایه گذار در این منطقه چه اقداماتی انجام شده است، تصریح کرد: شرایط حاکم بر این منطقه سخت است و باید برای جذب سرمایه گذار تلاش کنیم. بودجه امسال نسبت به سال گذشته با رشد 12 درصدی، 60 میلیارد تومان برآورد شده است که کفاف انجام و تکمیل 11 پروژه عمرانی ناقص را نمی دهد؛ چراکه برای تکمیل آنها به یک هزار و 648 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و با اعتبار موجود زمین‌گیر می شویم؛ پس وجود مشارکت های مردمی و سرمایه گذاران در این منطقه از ضرورت هاست.

مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان گفت: 40 میلیارد تومان از بودجه به بخش عمرانی و 20 میلیارد تومان به بخش جاری اختصاص یافته است.

او، از مهجور ماندن پروژه منارجنبان سخن گفت و ادامه داد: این مجموعه یک پروژه تجاری- فرهنگی است که می‌تواند مأمنی برای فروش صنایع‌دستی به گردشگران باشد و یکی از قوی‌ترین و اصلی ترین پروژه های این منطقه از لحاظ گردشگری، فرهنگی و اجتماعی  است.

روحانی، گردشگری غذایی و گردشگری عرفان را یکی از مهم‌ترین پتانسیل های این منطقه برشمرد.

مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان، باززنده‌سازی مادی رهنان و پارک مهر

را از مهم‌ترین پروژه‌های محرک توسعه دانست و تصریح کرد: 18 هزار متر بازسازی در این مجموعه در حال اجراست؛ همچنین احداث فاز یک خیابان بهشت، استخرنور ، خط انتقال کلکتور شرقی غربی فاضلاب و تملک و آزادسازی ورزشگاه شهدای غرب از جمله این‌ گونه پروژه‌هاست.

روحانی گفت: احداث خط دو متروی اصفهان در آینده این منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد.او، مجموعه تجاری مسکونی خیابان قدس، ساماندهی سالن‌های مطالعه و فرهنگ‌سراهای سطح منطقه، مجموعه مسکونی، تجاری خیابان شهید اشرفی اصفهانی و مجموعه فرهنگی ،خدماتی و گردشگری منارجنبان را  از پروژه‌های مشارکتی این منطقه دانست.

مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان، اعلام کرد: ۴۹۵ برنامه فرهنگی اجتماعی در سال گذشته اجرا شده و در بخش سلامت تعداد برنامه‌های انجام‌شده به ۴۷۷ عنوان رسیده است.روحانی با تشریح وضعیت موجود منطقه گفت: این منطقه ۷۵ هزار و ۵۴۹ نفره در یک پهنه دو هزار و ۲۵ هکتاری واقع شده و ۲۵ درصد طول انهار شهر اصفهان را به خود اختصاص داده است.

 وجود 15 لکه فرسوده در منطقه 9

او با بیان اینکه 15 لكه فرسوده در این منطقه وجود دارد، ابراز داشت: ۱۵,۸ درصد مساحت این منطقه با ۱۷۰,۵ هکتار از آن در بافت فرسوه قرار دارد.

مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان، بافت فرسوده منطقه را یک پتانسیل دانست و خاطرنشان کرد: این مجموعه‌ها قابلیت احیا دارند و برای استفاده از آنها برنامه‌ریزی های لازم انجام شده 

است.روحانی تاکید کرد: توجه به هوا مانند توجه به مدیریت آب باید همواره مد نظر قرارگیرد و ما همیشه از آن غافل بوده ایم؛ چراکه آب سالم را می شود با تانکر انتقال داد، اما برای هوا نمی توان این کار را کرد و توجه به هوا باید بیش از پیش مد نظر قرار گیرد.او با بیان اینکه دسترسی مردم به ناژوان با مشکلاتی روبه‌رو شده است، گفت: اگرچه ناژوان، برای مردم شهر یک پتانسیل  است، اما برای ساکنان محلی این منطقه مشکلاتی را ایجاد می کند. ترددهای بیش از حد مردم به ویژه در ایام تعطیل، باعث شده که از دو سال گذشته،  المان های آدرس دهی‌  بافت مسكونی راحذف کنیم و این موضوع باعث شد تا دسترسی فقط از سمت اتوبان خرازی امکان پذیر شود.مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان درباره چالش های این منطقه گفت: به دلیل اینکه منطقه ۹ تنها ورودی غربی شهر اصفهان است با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده و دسترسی نداشتن‌‌ها به خیابان‌های اصلی مهم‌ترین آنهاست که باعث عدم کارایی حمل ونقل عمومی در این منطقه شده است.

او اضافه کرد: مشکلات ترافیکی منطقه یکی دیگر از معضلات آن است. وجود بنکداران مواد غذایی در چهارراه جهاد  و قرارگرفتن شعبه دادگستری در این منطقه معضلات ترافیكی بی شماری را به وجود آورده است. در همین راستا عملیات اجرایی احداث خیابان شهید ترک لادانی در این محدوده آغاز شده و پل ارتباطی دو خیابان از روی بزرگراه شهید خرازی در آینده ساخته می شود.

روحانی، گفت: در این منطقه خاک بی نظیری وجود دارد که برداشتن آن خیانت به شهر اصفهان است. مردم این منطقه نیز از این موضوع ابراز نگرانی کردند.مدیر منطقه ۹ شهرداری اصفهان دست‌نخورده نگه داشتن زمین‌ها برای آینده را یکی دیگر از مشکلات منطقه دانست و گفت: این منطقه  به دلیل اینکه جزء مناطق انتهایی شهر است، کمتر مورد توجه قرار گرفته.راه‌اندازی خط ویژه حمل ونقل در منطقه ۹ خبر دیگری بود که روحانی اعلام کرد و ادامه داد: این خط ویژه منتهی به خیابان آتشگاه به سمت میدان امام حسین(ع) است و اکنون یک خط عادی فعال است؛ اما با درنظر گرفتن امکانات خاص، خط ویژه می‌شود؛ همچنین درصددیم  اتوبوس‌های این مسیر را  هم نوسازی ‌کنیم. 

مشکلات زیباسازی یکی دیگر از موضوع‌هایی بود که روحانی در این نشست خبری بیان کرد و گفت: نبود پل و میدان در این منطقه موضوع مهمی است که نتوانسته‌ایم به بعد زیباسازی در این منطقه بپردازیم. وجود برنامه‌ریزی‌های مناسب با توجه به موقعیت  منطقه و متناسب با زمان از رویکردهای ما در این منطقه است که امسال به منصه ظهور می رسد.روحانی تصریح کرد: مساحت فضای سبز این منطقه یک میلیون و ۳۲۸ هزار و ۸۳۷ مترمربع غیر از فضای سبز ارگانیک و باغ‌هاست.

به گفته او، این منطقه به دلیل سطح گسترده اشجار و باغات در اراضی و سبزینگی موجود در مجاورت رودخانه زاینده رود به ریه تنفسی شهر معروف شده است.روحانی خاطر نشان کرد: سالانه بالغ بر ۸۳ هزار و ۴۰۰ تومان برای هر شهروند در منطقه ۹ جهت رفت‌و روب، نظافت معابر و حمل زباله و بالغ بر ۴۷ هزار و  ۶۰۰ تومان برای نگهداری فضای سبز هزینه می‌شود.مدیر منطقه 9 شهرداری اصفهان خاطر نشان کرد: بهره برداری و استفاده بهینه از دارایی‌های مشهود و نامشهود در راستای افزایش تقویت ظرفیت های درآمدی و کاهش هزینه ها، اهتمام و تمرکز براتمام پروژه‌های تأثیرگذار نیمه تمام و بازآفرینی طرح های ناکارآمد شهری و بافت فرسوده، گسترش محرک‌ها و جاذبه‌های هویتی و تقویت دلپذیری مکان درعرصه های اكولوژیک عناصرطبیعی و تاریخی، همچنین تقویت و تمركز برفرصت های جاذب سرمایه‌گذار و عرضه طرح های توجیه اقتصادی از اولویت های مهم منطقه برای تدوین برنامه عملیاتی و بودجه سال ۹۸  به شمار می رود. 

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/97401

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی