ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مستندهای تمام شدنی

تاریخ درج : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 

محمد حسین  اعتزازیان

    «آدم های تمام شدنی» را می‌شناسید؟ من دوستی دارم که تمامی افکار ، عقاید و سلایقش را می تواند در یک روز برای شما توضیح دهد. او در صحبت کردن های سریع خود، مدام اطلاعاتی از خودش در اختیارتان می گذارد ؛ اطلاعاتی که او را برای شما در یک روز «تمام» می کند. می توانم تضمین کنم که در پایان روز هیچ تمایلی برای ادامه رابطه با او ندارید و در حالی که ذهنتان به صورت کوتاه مدت از او پر شده ، او را رها می‌کنید.آدم های «تمام نشدنی» بر خلاف دوست من،  سیاست خواسته یا ناخواسته ای در برخورد با دیگران دارند ، سیاستی که طی آن ممکن است ما را روزها ، ماه ها و چه بسا سال ها درگیر افکار ، عقاید و سلایقشان کنند ، بدون آنکه چیزی بفهمیم یا احساس کسالت کنیم. این آدم ها با رفتار صبورانه خود ، آرام آرام بیشترین تاثیر را بر ما می گذارند ، تاثیری غیرمستقیم و مداوم. تاثیری که زندگی ما را بدون آنکه احساس کنیم می سازد.

 

 

    اگر پیام های بازرگانی را یکی از مصادیق مهم تاثیرگذاری رسانه بر مردم بدانیم ، بیش از پیش می توانیم به اهمیت فعالیت های تمام نشدنی پی ببریم. این پیام ها غالبا بر مبنای تاثیرگذاری غیرمستقیم ساخته می شوند. مثلا برای تبلیغ یک خودرو از یک ویلای شیک و برای تبلیغ حساب سپرده گذاری از یک خانواده با نشاط و پویا استفاده می کنند. مواردی که در ذهن مخاطب، ماندگار و زمینه ساز تصمیم گیری های آینده او می شود.فعالیت رسانه ای ، اگر ناظر به یک آسیب فرهنگی یا اجتماعی باشد ، اهمیتی دوچندان می یابد. اینجا دیگر بحث کاهش خرید یا ورشکستگی مالی نیست ، بلکه با توجه به ابعاد پیچیده و به هم پیوسته موضوع ، ممکن است در اثر یک اشتباه، تصویری غیرواقعی در ذهن مخاطب، جایگزین حقیقت شود.در اینجا آنچه اهمیت می یابد، توجه به ظرایف و دقایقی است که ناخودآگاهِ مخاطب را شکل می دهد.

 

 

    مستند «پول و پورن» که این روزها به نمایش درآمده و در محافل و مجامع دانشجویی دست به دست می شود، از جمله فعالیت های قابل توجهی است که به موضوع اسکورت سرویس ها و نحوه فعالیت آنها پرداخته و ماجرای یک پرونده امنیتی مهم در ایران را برای مخاطب روایت می کند. مــــستنـــدساز در این اثر کوتـــــاه می‌خواهد تمام آنچه اتفاق افتاده به علاوه افکار، اعتقادات و حتی سلایق مورد نظرش را به مخاطب به صورت کاملا مستقیم القا کند. «پول و پورن» که از ماجرای تن فروشی دختران ایرانی در خارج از کشور آغاز می شود ، در روایتی کسل کننده و طولانی از منظری کاملا امنیتی به موضوع پرداخته و به صورتی عجولانه پیرامون مسائل مختلفی مانند شبکه های اجتماعی و سبک زندگی غربی قضاوت می کند. در این مستند پرداخت ضعیف ماجرا به علاوه انبوه اطلاعات ارائه شده به مخاطب،  سبب مغفول ماندن عوامل فرهنگی و اجتماعی قبلی و در نهایت (به صورتی ناخواسته) تضعیف نهادهای نظارتی کشور شده است.آنچه بیش از همه در «پول و پورن» و مستندهایی شبیه به این به چشم می خورد ، ساده سازی مسائل مهم و پیچیده ای است که زندگی مخاطب هدف را تشکیل می دهد. این ساده سازی نه تنها به فهم و درک موضوع کمک نمی کند ، بلکه با ایجاد تلقی اشتباه و نتیجه گیری عجولانه ، تصویری غیر واقعی از معضلات اجتماعی برجای خواهد گذاشت.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/58529

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی