ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های بهداشت

تاریخ درج : پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

متن زیر مسابقه‌ای است همراه با جوایز ویژه که علاقه‌‌مندان برای شرکت در آن می‌توانند با توجه به نکات ارائه شده، پاسخ سوال‌ چهارگزینه‌‌ای را با ذکر‌ نام ‌و ‌نام‌ خانوادگی و نیز قید «مسابقه دانستنی‌های بهداشت» به شماره 09139026414 پیامک کنند. در ضمن آخرین مهلت شرکت در مسابقه 23‌مهر است.

 

   اختلالات شناختی ناشی از مصرف داروها در سالمندان
نفیسه آهنی، کارشناس برنامه سلامت سالمندان مرکز بهداشت شماره دو: سالمندان نسبت به عوارض داروها حساسیت بیشتری دارند.در بین داروهای مختلف آن دسته که به طور عمده بر سیستم اعصاب مرکزی تاثیر‌گذارند‌، به طور احتمالی بیشتر در ایجاد اختلالات شناختی در سالمندان نقش دارند. ترکیبات خواب‌آور و آرام‌بخش‌ها‌، داروهای ضد‌افسردگی و ضد‌صرع در صدر این گروه قرار دارند.      خواب‌آورها: از جمله داروهایی هستند که به‌وسیله سالمندان زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرند‌. دامنه عوارض شناختی آنها از یک احساس منگی وگیجی ملایم تا اختلال شدید حافظه و حتی حملات هذیان در نوسان است. اگر این داروها مدت کوتاهی مورد استفاده قرار گیرند‌، عوارض شناختی بیشتر به صورت  اختلال حاد توجه‌، حافظه و کارکرد روانی‌- حرکتی بروز می‌کند. مصرف طولانی مدت آنها با عوارض شناختی جدی‌تری و پایدارتری همراه است.

 

    داروهای ضد افسردگی‌: اختلال شناختی می‌تواند از تظاهرات اصلی افسردگی در سالمندان باشد که به طور معمول در بسیاری از موارد با درمان افسردگی بر‌طرف می‌شود ولی گاهی عوارض شناختی ناشی از این داروها موجب بروز یا تداوم مشکلات فوق می‌شود.

 

  داروهای ضد‌صرع‌: امروزه بسیاری از داروهای ضد‌صرع به‌جز کاربرد اصلی‌شان که درمان صرع است‌، در بسیاری از موارد ازجمله در درمان اختلال دو قطبی، درد‌های مزمن و موارد بالینی دیگر هم مورد استفاده قرار می‌گیرند‌. بیماران مبتلا بــه صرع به دلایل مختلف ازجمله شدت و تناوب حملات، اختلالات زمـــــیــنـــــه‌ای در بروز حملات صـــــرع و عوارض جانبی داروهای ضـــــد‌صـــــــرع یـــــا سایر داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی که مورد استفاده قرار می‌دهند‌، بیشتر مستعد ابتــــلا به عوارض شناختی هستند‌. داروهای ضــــد‌صرع بر توجه‌، هوشیاری و سرعت فعالیت‌هـــــای روانـــی‌-‌حرکتی تاثیر‌گذارند‌. بسیاری از عوارض شناختی ناشی از مصرف داروهای ضد‌صرع وابسته به دوز است و احتمال بروز آنها با شروع مصرف دارو با مقادیر کم و افزایش تدریجی آن کمتر خواهد بود.         

 

                                                        
 داروهای ضد فشارخون‌: اگرچه افزایش فشارخون یکی از عوامل خطر ابتلا به دمانس عروقی و بیماری آلزایمر است ولی گاهی داروهای ضد فشارخون نیز می ‌توانند موجب تشدید  اشکالات شناختی در سالمندان شوند.      

 

                            
  شناسایی و پیشگیری از توهم ناشی از داروها‌: در بیماران سالمندی که خطر ابتلا به اختلالات شناختی در آنها زیاد است توجه خاص به داروهای مصرفی لازم است. بروز توهم در افراد سالمند تحت تاثیر عوامل مختلفی است که هر‌کدام احتیاج به توجه خاص دارند ولی بین آنها بررسی داروهایی که جدیدا بیمار شروع به مصرف آنها کرده یا مصرف آنها را افزایش داده است‌، اهمیت ویژه‌ای دارد. در ارزیابی اختلالات شناختی سالمندان‌، به طور حتم باید پیشینه داروهای مصرفی به‌ویژه داروهایی که بیمار به تازگی شروع به مصرف آنها کرده یا میزان مصرف آنها را افزایش داده است مورد توجه خاص قرار داد، آشنایی با داروهای مختلف حتی داروهای غیر‌نسخه‌ای وگیاهی که عوارض شناختی دارند،لازم است. همچنین اطلاعات کافی از اطرافیان بیمار در مورد کم و کیف داروهای مصرفی و نحوه دسترسی بیمار به آنها باید مورد پرسش قرار گیرد. بهتر است از مراقبین و بستگان نزدیک وی بخواهیم‌، از داروهای بیمار و میزان دقیق مصرف آنها اطلاعات کاملی ارائه کنند‌. علائم شناختی ناشی از داروها بیشتر شروع تدریجی و بی‌سروصدا دارند وگاهی فاصله زمانی بین شروع مصرف دارو و ظهور علائم شناختی موجب می‌شود، پزشک توجه چندانی به رابطه علت و معلولی این عوارض نکند. تا حدامکان باید از تجویز داروهای جدید برای رفع عوارض شناختی داروهای مصرفی قبلی اجتناب کرد و با حذف داروهایی که مصرف آنها چندان ضروری نیست یا می‌توان موقتا مصرف آنها را قطع کرد، از شدت این عوارض کاست.

 

    سوال مسابقه
علائم شناختی ناشی از مصرف داروها در سالمندان بیشتر چگونه است‌؟    الف.‌سریع     ب.تدریجی      ج.بی‌سرو‌صدا          د.گزینه ب و ج

 

     نام برنده هفته پیش و نحوه دریافت جوایز
 مینا محمدی.  برنده برای دریافت جایزه خود می‌‌‌تواند ضمن تماس با شماره 32218182 و همراه داشتن کارت شناسایی به دفتر روزنامه اصفهان‌ زیبا‌مراجعه کند. در ضمن پاسخ هفته پیش گزینه الف بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/83083

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی