ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های بهداشت

تاریخ درج : پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

متن زیر مسابقه‌ای است همراه با جوایز ویژه که علاقه‌‌مندان برای شرکت در آن می‌توانند با توجه به نکات ارائه شده، پاسخ سوال‌ چهارگزینه‌‌ای را با ذکر‌ نام ‌و ‌نام‌ خانوادگی و نیز قید «مسابقه دانستنی‌هــای بهداشــت» به شماره 09139026414 پیامک کنند. در ضمن آخرین مهلـــت شــرکت در مسابقه 28 خرداد است.

 

 

  اهمیـــت خطرســـنـــجــــی در برنامـــه ملـــی خودمراقبتی
بتول کیانی کارشناس واحد آموزش سلامت مرکز بهداشت شماره 2 اصفهان: بیشترین علل مرگ و میر در کشورمان بیماری‌های غیر مسری یا غیر واگیر مانند سکته‌های قلبی و مغزی، سرطان‌ها، تصادفات و حوادث، آسم و برونشیت بوده که همه گروه‌های سنی را درگیر کرده است.افزایش روز افزون بیماری‌های غیر واگیر مشکل بیشتر کشورهاست. علتش هم این است که در کل دنیا در سال‌های گذشته طول عمر مردم به سبب افزایش رفاه و امکانات و همچنین کنترل بیماری‌های واگیر بیشتر شده است. طبیعی است با افزایش سن، بیماری‌های قلبی و سرطان‌ها رایج‌تر می‌شود. در ضمن رفتار انسان‌ها در طی سالیان گذشته زمینه را برای ایجاد این بیماری‌ها فراهم کرده است. مردم کم تحرک شده‌اند، مصرف غذاهای پرچرب‌، پر نمک و شیرین بیشتر شده است. تعداد زیادی سیگار و قلیان می‌کشند و‌...، پس مشکل جهانی است‌. به همین سبب سازمان ملل متحد مقابله با این بیماری‌ها را در دستور کار خود قرار داده و کشورهای جهان را متعهد به کنترل بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، دیابت و بیماری های تنفسی از طریق کنترل عوامل خطر مهم دخانیات، تغذیه نامناسب، بی‌تحرکی و مصرف الکل کرده است.در همین راستا همـــه افراد 20 تا 40 ســـال که چاق هستند یا سیگار می‌کشند یا یک علامت خطر دیگر دارند، باید خطرســـنـــجـــــی انجـام دهند.با توجه به پیشرفت‌های علمی بر اســـاس این خطرسنجـــی مــعـــلــــوم می‌شود که فرد در 10 سال آینده چقدر ممکن است دچار یک سکته قلبی یا مغزی شود. برای انجام آن هم بهتر است به مراکز بهداشتی محله خود مراجعه کرده یا اگر امکان آن را ندارد، به مطب یک پزشک برود و از او بخواهد این کار را برای او انجام دهد تا جلوی خطر گرفته شود.با انجام برنامه خطرسنجی عوامل تاثیرگذار بر سکته‌های قلبی‌عروقی، مغزی و سرطان مورد بررسی قرار گرفته و نسبت به اصلاح آنها آموزش‌های لازم ارائه خواهند شد.این عوامــــل عبارت‌انـــد از: پیشگیری و کنترل فشارخون بالا، پیشگیری و کنترل چربی خون بالا، پیشگیری از چاقی و اضافه وزن، پیشگیری و کنترل دیابت، تغذیه سالم، پیشگیری از کم تحرکی، پیشگیری و کنترل سرطان، پیشگیری و کنترل بیماری آسم، پیشگیری و کنترل مصرف سیگار و دخانیات‌، پیشگیری و کنترل مصرف الکل.از طرف دیگر قرار است در افراد سه نوع سرطان شایع را قبل از اینکه دیر شود، تشخیص داده و اقدامات درمانی را برای آنها انجام دهیم. این سه سرطان، یکی سرطان روده بزرگ است که قرار است برای تشخیص زودتر آن تمام افراد 50 تا 70 سال در مراکز بهداشتی آزمایش شوند.سرطان بعدی، سرطان سینه در زنان اســت که همه زنان 30 تا 70 سال در مراکز بهداشتی معاینه خواهند شد و سرطان سوم سرطان دهانه رحم است که تعداد آن روز به روز در حال افزایش است و زنان 30 تا 60 سال به ترتیب خاصی در مراکز بررسی می شوند.با بررسی این سرطان ها و توجه زودهنگام به آنها می‌توان جلوی پیشرفتشان را گرفت.

 

 

 

   سوال مسابقه: بیشترین علت مرگ و میر
در کشورمان کدام‌یک از موارد زیر است؟
الف.بیماری‌های واگیر
ب.بیماری‌های غیر واگیر 
ج.تصادفات    
د.همه موارد

 

 

 

  نام برندگان هفته پیش
مهدیه راستی
لیلا موسوی
بــــرنــــدگـــان عــزیــــز بــرای دریافــت جوایز خود می‌‌‌توانند ضمن تماس با شماره 32218182 و همراه داشتن کارت شناسایی به دفتر روزنامه اصفهان‌ زیبا‌(15‌روز مهلت برای دریافت جوایز) مراجعه کنند. در ضمن پاسخ هفته پیش گزینه ج بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75303

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی