ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های انتظامی

تاریخ درج : یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸

برای شرکت در این مسابقه جذاب که هر هفته ‌یکشنبه‌ها برگزار می‌‌شود، می‌توانید با توجه به متن ‌زیر، به پرسش چهار گزینه‌ای مربوط پاسخ دهید تا به قید قرعه هدایایی ارزنده تقدیم شود. برای شرکت در این مسابقه می‌‌توانید پاسخ خود را به شماره 09139026414‌ همراه با نام و نام‌خانوادگی و ذکر«مسابقه دانستنی‌‌های انتظامی» پیامک کنید.مهلت شرکت در مسابقه پنج روز است.

 

 

عوامل حواس پرتی در رانندگی و تاثیر آنها بر تصادف 

هر‌ساله هزاران نفر به علت حواس پرتی در هنگام رانندگی جان خود را از دست می‌دهند. تحقیقات مربوط به حوادث نشان داده است بی‌توجهی راننده به طور تقریبی در 25 تا 30 درصد تمامی‌حوادث رانندگی مؤثر است و تأثیر این عامل نیز در حوادث رانندگی ایران از جمله عوامل مهم به شمار می‌رود.تحقیقات نشان داده‌‌اند گوش دادن به موسیقی، پایین کشیدن شیشه، عوض کردن کانال‌های رادیو، تعویض سی دی یا فلاش، صحبت کردن با تلفن همراه، خوردن و آشامیدن‌، تمیز کردن داشبورد و بحث و جدل با سرنشینان یا کارهایی از این دست اثرات بسیار ناپایدار و گذرایی بر تمرکز و توجه راننده به جلو داشته است. طبق تعاریف سازمان‌های بین‌المللی، «حواس‌پرتی» در رانندگی عبارت است از انحراف راننده از توجه به فعالیت‌هایی که برای رانندگی ایمن، حیاتی هستند. حواس پرتی هنگام رانندگی، مشکلی بسیار جدی و رو به رشد است که تهدیدی برای ایمنی ترافیکی محسوب می‌شود. هنگامی‌که حواس راننده پرت می‌شود، توجه خود را به‌طور موقت بین آنچه از آن به عنوان «وظیفه اصلی» رانندگی یاد می‌شود و آنچه ارتباط مستقیم به رانندگی ندارد، تقسیم می‌کند.

 

 

انواع حواس‌پرتی

 حواس‌پرتی راننده می‌تواند به یکی از چهار نوع زیر تقسیم شود:

تصویری: توجه به اشیای غیرمرتبط با رانندگی به جای توجه به جاده، مانند تابلوهای تبلیغاتی کنار جاده، عابر‌پیاده و... .

 شناختی: سرگرم شدن با تلفن همراه به‌جای تمرکز روی جاده برای تحلیل وضعیت آن و تعیین موقعیت خودرو.

 فیزیکی: زمانی که راننده هنگام رانندگی وسیله دیگری به‌جز فرمان اتومبیل را در دست نگه ‌می‌دارد، مانند شماره‌گیری با تلفن‌همراه یا خم شدن برای تعویض موج رادیو یا روشن‌کردن سیگار و استعمال دخانیات و مانند این‌ها که باعث می‌شود خودرو به چپ یا راست منحرف شود.

 شنوایی: صداهای بلند و ناگهانی دستگاه‌های داخل خودرو که هنگام رانندگی شنیده می‌شود، مثل زنگ تلفن‌همراه یا زیاد بودن صدای دستگاه پخش موزیک به‌طوری که صداهای دیگر مانند آژیر آمبولانس را محو کند.

 

 

مهم‌ترین عواملی که باعث عدم تمرکز در رانندگیمی‌شوند

استفاده از تلفن همراه: استفاده از گوشی‌های تلفن همراه هنگام رانندگی، باعث می‌شود حواس راننده از جاده پرت و دست‌هایش از فرمان خودرو برداشته شود. در این موارد ذهن راننده از جاده و اطراف آن منحرف می‌شود. این نوع حواس‌پرتی را «انحراف شناختی» می‌نامند که به نظر می‌رسد بیشترین تاثیر را بر رفتار راننده و نهایتا بر حوادث ترافیکی داشته باشد.شواهد نشان می‌دهد پرت‌شدن حواس به دلیل استفاده از تلفن همراه می‌تواند رانندگی را مختل کند. این رفتار زمان واکنش به‌خصوص زمان واکنش در ترمز، واکنش به سیگنال‌های ترافیکی و... را افزایش می‌دهد و توانایی نگه‌داشتن خودرو در خط راست و مستقیم را مختل می‌کند. ارسال و دریافت پیامک با تلفن همراه نیز عملکرد راننده را به طرز قابل‌ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد.بهتر است بدانید در سال ۲۰۱۶ استفاده از تلفن همراه، مهم‌ترین عامل خارجی در وقوع تصادفات شهری و جاده‌ای در سراسر دنیا بوده است. صحبت کردن یا نوشتن یک پیغام با تلفن همراه، حواس و دقت شما را به شکل چشمگیری از جاده و رانندگی پرت می‌کند و می‌تواند باعث ایجاد حوادث برای شما و رانندگان دیگر باشد.کار کردن با دستگاه پخش خودرو: طبق مطالعات کارشناسان مجموعه تحقیقاتی MSN، یکی از عواملی که باعث حواس‌پرتی افراد در زمان رانندگی می‌شود، بازی با دکمه‌ها و قطعات داشبورد است. اگر شما هم جزء کسانی هستید که مدام با سیستم صوتی اتومبیلتان  یا دکمه‌های روی داشبورد کار می‌کنید، باید بدانید این رفتار شما می‌تواند برای خودتان و مابقی رانندگان خطرناک باشد. در واقع بازی با قطعات داشبورد باعث می‌شود نتوانید واکنش سریع و مناسبی به عوامل موجود در جاده و خیابان نشان دهید، همین موضوع دلیلی بر خطرناک بودن این عادت است.

پرسش مسابقه 

منظور از «حواس‌پرتی» در رانندگی چیست؟

1. خوردن و آشامیدن در حین رانندگی

‌2.بدون آمادگی رانندگی کردن 

 3.«حواس‌پرتی» در رانندگی عبارت است از انحراف راننده از توجه به فعالیت‌هایی که برای رانندگی ایمن، حیاتی هستند. 

 4. همه موارد

نام برنده و نحوه دریافت جوایز: شکوفه اسفندیاری. برگزیده می‌تواند برای‌ دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 21825602 و به همراه داشتن کارت شناسایی، به معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی‌استان واقع در میدان امام مراجعه کند‌(نهایت فرصت دریافت جایزه دو هفته پس از چاپ است و پاسخ شماره گذشته گزینه‌ 3 بود).معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی‌استان اصفهان،اداره آموزش‌همگانی

url : http://www.isfahanziba.ir/node/101229

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی