ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های انتظامی

تاریخ درج : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸

برای شرکت در این مسابقه جذاب که هر هفته ‌شنبه‌ها برگزار می‌‌شود،  می‌توانید با توجه به متن ‌زیر، به سوال چهار گزینه‌ای مربوط پاسخ دهید تا به قید قرعه هدایایی ارزنده تقدیم شود. برای شرکت در این مسابقه می‌‌توانید پاسخ خود را به شماره 09139026414‌ همراه با نام، نام‌خانوادگی و ذکر«مسابقه دانستنی‌‌های انتظامی» پیامک کنید.(مهلت شرکت در مسابقه پنج روز است.)

آموزش کنترل خشم به فرزندان
قبل از ارائه روش های کنترل خشم، نگاهی گذرا به احساسی به نام خشم داریم. خشم چیست؟ خشم یکی از هیجان های پیچیده انسان و واکنشی متداول نسبت به ناکامی و بدرفتاری است. همه ما در طول زندگی با موقعیت های خشم برانگیز روبه‌رو شده ایم. هر چند خشم یک هیجان طبیعی است اما وقتی از کنترل خارج شود، می‌ تواند مشکلاتی در خانواده، کار و ارتباطات اجتماعی پدید آورد و حتی زندگی روزمره را با اختلال رو به ‌رو کند.هیجان هایی که بیشتر با خشم همراه است، عبارت‌اند از: عصبانیت‌، خشونت‌، خصومت‌، کینه توزی‌، غضب‌، تنفر، تحریک‌، حسادت‌، رنجش‌، غرض ورزی‌، تحقیر و ناراحتی. بیشتر افراد، ابراز خشم خود را حالتی ناخوشایند می دانند. اشکال خشم این است که اگر چه بخشی از زندگی است‌؛ ولی ما را از رسیدن به اهداف خود باز می دارد و علت اینکه افراد درباره خشم دچار تعارض و تضاد هستند، همین نکته است.

 

حال پرسش اینجاست که مناسب‌ترین زمان برای شناخت خشم و واکنش و کنترل مناسب به آن چه زمانی است؟
بسیاری از روان‌شناسان معتقدند که بهترین زمان برای آموزش کنترل خشم از سن کودکی است که باید توسط والدین به صورت هوشمندانه آموزش داده شده و به صورت مداوم کنترل شود. والدین چه خوششان بیاید و چه نیاید،کلید مدیریت خشم فرزندانشان هستند.متن پیش رو با ارائه چند  راهکار سعی می‌ کند به والدین کمک کند تا خشم فرزندان خود را درک و کنترل کنند.هدفتان از فرزند پروری چیست: بیشتر والدین برای بزرگ کردن فرزندان خود هدف هایی دارند، اما این هدف‌ها اغلب  به آموزش، ورزش و محبوبیت بچه ها مربوط است تا به ویژگی های شخصی یا عاطفی آنها.خیلی از پدر و مادرها فکر می‌کنند که این ویژگی ها خود به خود پیدا خواهند شد، اما متاسفانه اشتباه می کنند. کار بزرگ کردن یک بچه غیر خشمگین را از همان روز اول تولد تبدیل به بخشی از شرح وظایف رسمی خود اضافه کنید و همیشه در خاطر نگه دارید. مربی فرزندانتان باشید: فرزند شما چطور می تواند هیجان پیچیده ای مانند خشم را خود به خود یاد گیرد؟ او نمی تواند و یاد هم نخواهد گرفت. برای اینکه مربی خوبی برای او باشید، باید فعالانه خود را درگیر این کار کنید. فرزند شما به پشتیبانی، راهنمایی‌، درایت، دانش و صبر، پذیرش و مهارت شما احتیاج دارد. مربی نباید آسان‌گیر یا بی تفاوت و  بی‌علاقه باشد. با فرزندانتان بی پرده درباره احساسات خود حرف بزنید: از جمله در باره خشمتان‌ و به او کمک کنید تا بفهمد که هیجان و احساسات بخشی طبیعی از یک انسان کامل است. رفتار فرزندانتان را مدیریت کنید: به طور معمول والدین پیش از مشاهده رفتار غلط فرزند خود برای مثال بد اخلاقی او، در فروشگاه کاری نمی کنند، اما بعد از آن کودک را تنبیه می کنند.(در فروشگاه خیلی بچه بدی شده بودی، پس باید بقیه روز بروی داخل اتاقت بمانی). به جای این کار وقتی می خواهید وارد فروشگاه شوید، به فرزند خود یاد آوری کنید که ما داریم وارد فروشگاه می شویم. قرار هایی که با هم گذاشته ایم که یادته؟ یادت باشه همیشه جلوی چشم بمانی، ندوی و اگر گفتیم چیزی را نمی توانیم بخریم و ناراحت شدی، به جای اینکه لگد بزنی و جیغ بکشی، فقط به ما بگو چه حسی داری، اگر به قرارهایمان عمل نکنی، یک راست می رویم خانه اما اگر رفتارت درست باشد سر راهمان می رویم پارک.فرزندانتان را تشویق کنید: این کار را با تعریف کردن از رفتارهای خوب فرزندانتان انجام دهید نه با دادن شیرینی. به فرزندتان یاد دهید که چطور دیگران را در نظر داشته باشند و بعد وقتی به شما نشان می دهد که این خواسته شما را یاد گرفته‌، باز تشویقش کنید‌. بعد از اینکه کاری را به شکل بد انجام می دهد، روی اهمیت عذرخواهی تاکید کنید. یاد دادن عذر خواهی به کودکتان مانند یاد دادن پذیرش مسئولیت رفتارش است.
سوال مسابقه‌:
بهترین زمان آموزش کنترل خشم چه زمانی است؟
1)دوران نوزادی
2)دوران کودکی
 3)دوران بلوغ
 4)همه موارد
نام برنده مسابقه: جلال هنزرانی
برگزیده می‌تواند برای‌ دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 031321825602 و به همراه داشتن کارت شناسایی، به معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان واقع در میدان امام مراجعه کند.‌(نهایت فرصت دریافت جایزه دو هفته پس از چاپ است و پاسخ شماره گذشته گزینه‌ 3 بود.)
معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان / اداره آموزش‌همگانی

url : http://www.isfahanziba.ir/node/98449

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی