ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه دانستنی‌های انتظامی

تاریخ درج : دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

برای شرکت در این مسابقه جذاب که هرهفته دو‌شنبه‌ها برگزار می‌‌شود، شما می‌توانید با توجه به متن ‌زیر، به پرسش چهار گزینه‌ای مربوطه پاسخ دهید تا به قید قرعه هدایایی ارزنده تقدیم شود. برای شرکت در این مسابقه می‌‌توانید پاسخ خود را به شماره 09139026414‌ همراه با نام و نام‌خانوادگی و ذکر«مسابقه دانستنی‌‌های انتظامی» پیامک کنید. درضمن مهلت شرکت در مسابقه پنج روز است.

 

باورهای دینی و امنیت اجتماعی

یکی از مسائلی که در ادوار مختلف و در تمامی جوامع بشری وجود داشته است، آسیب‌های اجتماعی است که در هر جامعه‌ای متناسب با شرایط خاص فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بروز و شیوع یافته است. در واقع مسئله اجتماعی، امروزه ویژه یک یا چند کشور خاص نیست؛ در حال حاضر غالب کشورهای جهان با معضلات اجتماعی از قبیل سرقت، قتل، انحراف‌های اخلاقی، بزهکاری کودکان و نوجوانان، کلاهبرداری و غیره روبه‌رو هستند و کشورهای در حال توسعه نیز به دلیل وضعیت خاصشان، در معرض مسائل اجتماعی متعددی قرار دارند که شناخت این عوامل‌، به‌خصوص عوامل زمینه‌ساز آن‌، می‌تواند در ارائه برنامه‌ها و راهکارهای پیشگیرانه نقش سازنده‌ای داشته باشد‌.آسیب‌های اجتماعی به رفتار و منش افراد و گروه‌هایی از جامعه اطلاق می‌شود که جامعه را از حرکت طبیعی، سالم و توأم با رضایتمندی آن خارج ساخته و رفتار جمعی را دچار اختلال می‌کنند.آنچه لزوم توجه به آسیب‌های اجتماعی را تعیین می‌کند، خصلت شیوع و فراگیری آنها در سطح جامعه است؛ به گونه‌ای که اگر  این مشکلات در مراحل ابتدایی، کنترل و حل نشوند، هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی آنها بسیار گزاف خواهد بود. مشکلات و مسائل اجتماعی به علت رابطه نزدیک با مضامین قانونی، از دیگر مشکلات متمایزند، آنها خصلت اجتماعی دارند و به علت اینکه به روابط انسانی مربوط هستند، با زمینه‌های ارزشی و اعتقادی پیوند دارند. جوامع انسانی به منظور حفظ نظم و اجرای قوانین و مقررات خود و به منظور پیشگیری از ناهنجاری و انحراف دو راه کلی و تثبیت شده را پیش رو دارند که به آن مراقبت یا کنترل اجتماعی می‌گویند:

        کنترل بیرونی: این نوع کنترل از طریق  اعمال نظارت از بیرون  انجام می‌‌شود و آنچه در قوانین و مقررات مصوب یا حدود و محکمات دینی مطرح شده است، عمدتا می‌تواند از این نوع باشد.

        کنترل درونی‌: این نوع کنترل که مهم‌ترین نوع و موثرترین شیوه جلوگیری از آسیب‌هاست، به شکل  داوطلبانه است و مردم با میل و رغبت و بر اساس اعتقادات شخصی که در وجودشان نهادینه شده است، به آن عمل می‌کنند و اینجاست که نقش باورهای دینی و اعتقادات ارزشی خودنمایی می‌کند؛ زیرا اوامر و منهیات دینی در طول آموزش‌های اولیه در خانواده و سپس توسط جامعه در شخصیت فرد آن‌چنان حک می‌شود که فرد به یک خود‌انضباطی و خود‌کنترلی دست می‌یابد و حتی در شرایطی که امکانات و موقعیت تخلف و جرم برای فرد مهیاست، او خویشتن‌داری می‌کند و بر اساس باورهای دینی خود، آن جرم یا تخلف را به دیده گناه و معصیت می‌نگرد و از آن پرهیز می‌کند و این فرایند توسط خود شخص و بدون دخالت  یا امر و نهی مستقیم دیگران صورت می‌گیرد؛  به همین دلیل بنای تربیت جوامع بشری هرچند که علمی باشد‌، اگر متکی به ایمان الهی نباشد‌، دشواری‌ها و مشکلاتی را پدید می‌آورد‌. انسان برای رسیدن به یک زندگی آرام نیاز به مذهب دارد‌. دین در یکپارچه‌سازی انسانی و سالم‌سازی جوامع نقش بسزایی دارد‌؛ حتی عده‌ای از متخصصان روان‌شناسی شخصیت بر این باورند که دین و ارزش‌های ناشی از آن بیش از هر عامل دیگری در  یکپارچگی شخصیت و معنی دادن به شخصیت فرد مؤثرند‌، تمام مفاسد فردی و اجتماعی از بی‌دینی ناشی می‌شود‌. اگر به زندان‌ها سر بزنیم، درخواهیم یافت که درصد بالایی از بزهکاران و جنایتکاران‌، کسانی هستند که اعتقادات مذهبی ضعیفی دارند‌. کسانی که پایبند به دین هستند‌، کمتر پایشان به مراکز انتظامی، دادگاه‌ها و زندان‌ها بازمی‌شود‌. پس دین در سالم‌سازی محیط اجتماعی نقش موثری دارد. 

 

سوال مسابقه‌:

دو راه کلی که در جوامع انسانی به منظور حفظ نظم و اجرای قوانین و پیشگیری از ناهنجاری و انحراف‌های اجتماعی وجود دارد، کدامند؟

1)‌گسترش قوانین بازدارنده

 2)‌تقویت کنترل درونی و بیرونی

  3)‌آموزش جوامع

4)همه موارد 

 

نام برنده مسابقه

سهیلا جعفری

 

نحوه دریافت جوایز

 برگزیده عزیز شما می‌توانید برای‌ دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 031321825602 و به همراه داشتن کارت شناسایی، به معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان واقع در میدان امام مراجعه کنید‌(نهایت فرصت دریافت جایزه دوهفته پس از چاپ است و پاسخ شماره گذشته گزینه‌ 3 بود).معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان اصفهان-اداره آموزش‌همگانی

 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/94922

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی