ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسابقه‌ دانستنی‌های گل‌و‌گیاه

تاریخ درج : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

از آنجا ‌که نگهداری گل و گیاه در محل سکونت فواید بسیار زیادی دارد و در ارتقا سلامت جسم و روح موثر است، بازار‌گل‌و‌گیاه وابسته به سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری اصفهان به طریقـــه پرورش گـل‌هــای آپارتمانی و تزیینی می‌پردازد. در‌عین حال شما می‌توانید ضمــــن آمـــوزش، روزهــای پنجشنبه در مسابقه پیامکی هفته که اصفهان زیبا با همکاری این مرکز برگزار می‌کند، شرکت کرده و در‌صورت پاسخ صحیح به قید قرعه جوایزی ارزنده دریافت کنید. نحوه شرکت در مسابقه بدین طریق است که با توجه به متن زیــــر، عـــدد گزینـــه صحیـــح را در سوال چهارگزینــه‌ای به همـــراه نـــام و نــــام‌خانوادگی خــودو ذکر «مسابقه‌دانستنی‌های گل ‌و ‌گیـــاه»‌ به سامانه ۳۰۰۰۱۳۹۰۹۰ پیامک کنید. در ضمن آخرین مهلت برای شرکت در این مسابقه جذاب چهارم خرداد است.

 

 

 

     آلوئه‌ورا، گیاهی مناسب برای اتاق خواب
مائده افشاری کارشناس ارشد کشاورزی: گیاه زیبای آلوئه ورا جزء گیاهان دارویی پرمصرف در دنیا است که علاوه بر خواص دارویی، زیبایی این گیاه سبب شده است که در بسیاری از منازل به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری شود. نگهداری این گیاه در منازل بسیار آسان و بدون دردسر است و به دلیل مصارف درمانی و خوراکی بسیار پرطرفدار است.گیاه آلوئه‌ورا در شب میزان زیادی اکسیژن آزاد می‌کند که این امر سبب افزایش کیفیت خواب می‌شود. با کشت و نگهداری گیاه آلوئه‌ورا یک منبع اکسیژن قوی در اتاق خواب خود خواهید داشت. طبق مطالعاتی که توسط ناسا انجام گرفته است گیاه آلوئه‌ورا گیاهی مناسب برای تصفیه منازل است. در واقع گیاه آلوئه‌ورا به طور معجزه‌آسایی آلودگی هوا و منازل را جذب می‌کند. آلودگی‌هایی که در منزل ممکن اســت به‌وجود آیند در اثر استفـــاده از مواد شیمیایی هستند. میزان آلودگی موجود در هوای خانــه توسط لکه‌های قهــــوه‌ای که بر روی گیاه پدیدار است، مشخص می‌شود.

 

 

    نیازها
 نیـــاز دمایــــی: این گیاه به طـــــور طبیعــی بومی مناطق خشـــک و گرمسیری است.بنابراین به‌طور‌کلی نیازهایی مشابه این مناطق خواهد داشت. بهترین دما برای نگهداری آلوئه‌ورا در منزل دمای 17 تا 24 درجه سانتی‌گراد است. به این نکته توجه داشته باشید که سرما و گرمای شدید برای این گیاه مناسب نیست به خصوص سرمای شدید، زیرا 99 درصد گیاه را آب تشکیل می‌دهد.

 

 

  نیاز نوری: این گیاه به نور زیادی نیاز دارد ولی این نور نباید به طور مستقیم به گیاه بتابد.
  نیاز آبی: این گیاه نیاز آبی بالایی ندارد. به طور میانگین هر 12-14 روز آبیاری مناسب است. رطوبت بیش از حد سبب پوسیده شدن ریشه‌ها می‌شود. بنابراین آب اضافی خارج شده از زهکش و جمع شده در زیرگلدانی را خارج کنید. آلوئه‌ورا در زمستان به خواب می‌رود و نیاز آبی آن کاهش می‌یابد.

 

 

 خاک مناسب: بهترین خاکی که برای کشت آلوئه ورا می‌توان استفاده کرد مخلوطی از ماسه، پرلیت و خاک برگ است. پس از گذشت یک سال حجم ریشه آلوئه‌ورا افزایش می‌یابد و نیاز به تعویض گلدان دارد. درباره این گیاه باید دقت کرد که گلدان و خاک مورد استفاده زهکش مناسبی داشته باشند.

 

 

 روش تکثیر: یکی از روش‌های تکثیر این گیاه استفاده از پاجوش‌هاست. این پاجوش‌ها در قاعده گیاه و هر شش ماه ظاهر می‌‌شوند. روش کار به این صورت است که پاجوش‌ها باید به آرامی از گیاه مادری جدا شوند و در گلدان دیگری به صورت جداگانه کشت شوند. در هنگام جابه‌جا کردن پاجوش‌ها باید مراقب بود که ریشه‌های کوچک پاجوش‌ها در معرض هوا قرار نگیرند.

 

 

    سوال مسابقه
دلیل مناسب بودن گیاه آلوئه ورا برای اتاق خواب چیست؟
1.تولید دی اکسید کربن در شب
2.تولید دی اکسید کربن در روز
3.تولید اکسیژن در شب
4.تولید اکسیژن در روز

 

 

    اسامی برندگان مسابقه
امین توسلی
مجید توسلی

 

 

  نحوه دریافت جوایز
برگزیدگان عزیز می‌توانند برای دریافت جایزه خود ضمن تماس با شماره 32757177 و به همراه داشتن کارت شناسایی، به«بازار گل‌و‌گیاه» واقع در خیابان همدانیان مراجعه کنند. نهایت فرصت برای دریافت جایزه دو هفته پس از چاپ است.(پاسخ هفته پیش گزینه ‌3 بود.)

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75755

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی