ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مسئله مزاج‌ها

تاریخ درج : یکشنبه ۲۱ امرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
مزاج بدن چگونه با فصل‌ها هماهنگ می‌شود؟

هوا به شدت گرم شده است و برای برخی غیر قابل تحمل، اما بد نیست بدانید تا حدودی این تغییر دما در فصولی برای بدن نیاز است و حتی می‌تواند به بدن ما خاصیت بخشد. برای مثال، تابستان که بعضی از گرمای آن شاکی هستند، می تواند با تعریق بدن، مواد زائد را خارج کند که البته این میزان تعریق باید در حد تعادل باشد. اما برای اینکه بدانیم فصول گرم چه ویژگی هایی برای بدن ما خواهد داشت، بهتر است نظرات دکتر محمد رضا حاجی حیدری، متخصص طب سنتی و عضو گروه طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  را بخوانیم:

 

 

 

      هماهنگی مزاج بدن با مزاج فصل
از نگاه طب سنتی هر فصلی دارای مزاج است همچنان که هر فردی و به طور کلی هر چیزی مزاجی دارد. از طرفی هر فصلی دارای ویژگی های خاصی است که باید خود را با آن هماهنگ کرد. برای مثال مزاج تابستان گرم و خشک است، به خصوص هر چه به انتهای آن می رسیم خشکی بیشتر می شود و این موضوع برای افرادی که مزاجشان گرم و خشک است، بیشتر نمود پیدا می کند. در واقع این افراد بیشتر از بقیه اذیت می شوند که در این صورت باید بدن خود را با آن تطبیق دهند. یعنی سعی کنند روش زندگی‌شان را از قبیل اصلاح خوردنی و نوشیدنی، خواب و بیداری و... اصلاح کنند، برای مثال از غذاهای با حرارت گرم و طبع گرم کمتر و بیشتر از غذاهای دارای حرارت کمتر و طبع سرد استفاده کنند.

 

 

    تاثیر گرما بر بدن و تدابیر آن
فصل تابستان مزاج انسان را به سمت گرمی و خشکی می برد و تا حدی برای بدن لازم است. به ویژه گرمای آن باعث دفع مواد زائد از طریق منافذ پوستی ناشی از تعریق بدن می شود. اما همین‌طور که ذکر شد، در افرادی که مزاجشان گرم و خشک است، این حالت یعنی تعریق بیشتر و تا حدی است که اغلب دچار کلافگی می‌شوند. بنابراین باید این افراد احتیاط بیشتری در برابر گرما داشته باشند. از دیگر اثرات گرما بر بدن، ضعف هضم و به طور کلی ضعیف شدن دستگاه گوارش و ایجاد یبوست است. از آنجاکه در تابستان و در معرض گرما قرار داشتن، باعث می‍شود حرارت بدن به سمت بیرون ‌آید، این پدیده باعث ضعف در دستگاه گوارش می شود. از این رو، باید در این فصل از غذاهای سبک و با میزان کمتر نسبت به فصول دیگر مصرف شود و از غذاها و میوه‌هایی که  طبع سرد دارند مانند سوپ جو با گیشنیز و آلو که باعث لینت مزاج می‌شود، بیشتر استفاده شود.از بین گروه های سنی، سالمندان کمتر از بقیه اذیت می‌شوند، چرا که اغلب آنها دارای مزاج سرد هستند و می توانند بهتر از بقیه با این فصل کنار آیند و حتی برخی از آنها   لذت هم می‌برند. درست برعکس جوانان که اغلب دارای مزاج گرمی هستند،  از این رو  باید کمتر در معرض گرمای شدید قرار گیرند و غذاهای با طبع سرد میل کنند.

 

 

    ورزش سبک یا سنگین؟
از لحاظ ورزش در تابستان و فصول گرم باید حداقل کمتر از فصول دیگر ورزش کرد. ضمن اینکه بهتر است ورزش های سبک انجام شود. به خصوص افرادی که دارای مزاج گرم و خشک هستند، این موضوع را در نظر داشته باشند.
بهترین زمان ورزش هم زمانی است که هوا خنک‌تر است مثل صبح زود یا غروب. هنگام ورزش، معده هم نه باید پر باشد و نه خالی.بهترین ورزش پیاده روی و شناست در مکان مناسب و تمیز.

 

 

    توصیه
    هیچگاه در معرض باد مستقیم کولر قرار نگیرید.
    از زمانی که بدنتان در معرض نور آفتاب بوده و به طور کلی به شدت گرم هستید، یک دفعه جلوی باد کولر و فضای خیلی سرد قرار نگیرید که به بدن آسیب زیادی می زنید.
    از حجامت و خون دادن در فصل تابستان مگر بر حسب ضرورت خودداری کنید.
    از خوردن مسهل های قوی در این فصل مگر بر حسب ضرورت پرهیز شود.
    آب و مایعات سرد در این فصل به اندازه کافی نوشیده شود.
    شربت های خنک از جمله سکنجبین، شربت زرشک، شربت آلبالو، شربت خاکشیر و شربت آلبالو و شربت آب لیمو خصوصا با لیموی تازه در این فصل مناسب است.
    میوه و سبزیجات به ویژه میوه و سبزیجاتی که دارای طبع سرد هستند، به اندازه لازم مصرف کنید.
    از بین میوه ها بیشتر سعی کنید هندوانه، هلو و خیار میل کنید.
    خوردن ماست و دوغ هم در این فصل به خصوص برای گرم مزاج ها مناسب است.
    خوردن گوشت محدود شود.
    از مصرف چاشنی های تند و تیز مثل فلفل و شوریجات  خودداری کنید. 
    سعی کنید هفته ای یک مرتبه بدن خود را با سدر  یا ختمی بشویید  تا بدنتان خنک شود./‌ گروه سلامت

 

 

    پرخوابی یا بی خوابی؟
باید بدانید که خوابیدن باعث رطوبت بخشی به بدن می شود، بنابراین خوابیدن در فصل تابستان که مزاجش خشک است، بیشتر از فصول دیگر ارزش دارد؛ به خصوص افرادی که دارای مزاج خشک هستند، با خوابیدن می توانند در رفع خشکی مزاجشان یاری رسانند.بهترین زمان خواب هم ساعت 10 شب تا 4 صبح است و از دید طب سنتی خواب بین طلوعین به هیچ عنوان توصیه نمی شود و حتی برای بدن ضرر دارد. خوابیدن در بین روز خصوصا در اوج گرمای روز هم در این فصل  می تواند مناسب باشد. البته نه زیاد و در صورت لزوم یکی دو ساعت. افرادی هم که به خاطر گرمی تابستان دچار بی خوابی یا بد خوابی هستند می‌توانند شب‌ها قبل از خواب از یک تا دو قطره روغن بنفشه در بینی استفاده کنند.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/79276

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی