ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مروری بر بمباران‌های شدید صدام بر سر مردم بی‌دفاع ایران

تاریخ درج : شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶
شماره روزنامه: 
در پنج دوره نبرد هوایی چه گذشت؟

جنگ شهرها به پنج دوره از بمباران شدید مناطق شهری در جنگ ایران و عراق (۱۳۶۷-۱۳۵۹) گفته می‌شود. این حمـــلات به وسیله هواپیمـــاهای جنگنده و بمب‌افکن و موشک‌های بالستیک (و توپخانه درمورد شهرهای مرزی) انجام می‌شد و هدف از آن در هم شکستن روحیه مردمی در کشور مقابل بود.سازمان ملل بارها از طرفین درخواست کرد تا از حمله به شهروندان غیرنظامی اجتناب کنند.

 

 

دور اول تا چهارم
در مجموع پنج سری از جنگ شهرهای اتفاق افتاد که اولین آن از ۷ تا ۲۲ فوریه ۱۹۸۴ (بهمن ۶۲) ادامه داشت. دومین سری آن در پاسخ به عملیات تهاجمی ایران در طی عملیات بدر بود که از ۲۲ مارس تا ۸ آوریل ۱۹۸۵ (فروردین ۶۴) ادامه داشت.در این دوره حملات هوایی اکثر شهرهای بزرگ مرکزی و نیمه غربی ایران از جمله تهران٬ تبریز٬ شیراز و اصفهان مورد حمله قرار گرفتند. ده روز از این سری حملات بسیار شدید بود.سومین سری از جنگ شهرها پاسخ به عملیات ایران در منطقه سومار به نام عملیات کربلای ۶ از ۱۷ تا ۲۵ ژانویه ۱۹۸۷ (دی و بهمن ۶۵) انجام گرفت و به‌دنبال آن سری چهارم جنگ شهرها به مدت طولانی سه‌ماه از فوریه تا آوریل (بهمن ۶۵ تا اردیبهشت ۶۶) ادامه یافت.

 

 

دور پنجم
در زمستان سال ۱۳۶۶ (فوریه ۱۹۸۸) هنگامی که زمزمه‌هایی از پیروزی عراق در جنگ به گوش می‌رسید، صدام حسین دستور انجام پنجمین سری جنگ شهرها را صادر کرد. این سری جنگ شهر‌ها شدیدترین و آخرین مرحله جنگ شهرها بود که تا اردیبهشت ۶۷ به طول انجامید. در زمان این حمله روحیه مردمی در ایران کاملا شکسته شده‌بود؛ به‌طوری که علاوه بر شهروندان عادی٬ کارمندان دولتی نیز شروع به ترک تهران به سمت روستاها و شهرهای کم جمعیت‌تر کردند. در آن هنگام عراقی‌ها پس از شش سال عملیات ایستای تدافعی با تجدید قوا مجددا آغاز به عملیات تهاجمی در جبهه‌ها کرده‌بودند.در این مرحله از جنگ شهرها، عراقی‌ها در طول قریب به ۵۰ روز به شلیک ۱۸۹ موشک اقدام کردند. بیشتر موشک‌های عراقی از نوع الحسین بود که موشک اسکاد-بی اصلاح و تولید شده در عراق بود. از این تعداد ۱۳۵ فروند در تهران، ۲۳ فروند در قم، ۲۲ فروند در اصفهان و تعدادی در تبریز و شیراز و کرج فرود آمد. این حملات بیش از دو هزار ایرانی را کشت و حدود یک‌چهارم جمعیت تهران را فراری داد. ایرانی‌ها در پاسخ به این موشک‌باران با شلیک ۷۵ تا ۷۷ موشک هواسونگ-۵ ، مدل تولید کره‌شمالی اسکاد، به این حمله پاسخ دادند. بیشتر اهداف نیروهای نظامی ایران در شهر بغداد بودند. غیر از سری پنجم جنگ شهرها ارتش عراق از دست یافتن به نتایج مورد نظر خود باز می‌ماند. چهار سری اول این عملیات‌ها نتیجه‌ای برعکس هدف نظامی آنها به دنبال داشت و در نتیجه این عملیات‌ها ، حس وطن‌پرستی در شهرهای هدف افزایش یافت.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/66362

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی