ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مرد یخی هرگز آب نمی‌شود‍!

تاریخ درج : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

 هفته پیش بود که زلاتان ابراهیموویچ،مهاجم سوئدی تیم میلان از ناحیه عضله پا آسیب دید.بسیاری از خبرگزاری‌ها ابتدا خبر از خداحافظی زودهنگام ایبرا با هواداران میلان در بازگشت او به این تیم و خداحافظی دیر هنگام او از دنیای فوتبال دادند، اما باشگاه میلان با تکذیب این خبر و اعلام اینکه مصدومیت زلاتان ناشی از پاشنه‌ پای چپ اوست و چندان جدی نیست، تا حدودی خیال هواداران میلان را راحت کرد.این اتفاق سبب شد تا به بررسی مصدومیت‌هایی که در دوران حرفه ای زلاتان تاثیر‌گذار بوده‌اند بپردازیم. مصدومیت‌هایی که یا خود به آن دچار شد و آن را شکست داد  یا دیگران برای او رقم زدند و تحولات مهمی ‌را در فوتبال او به وجود آوردند.

آژاکس

پس از انتقال زلاتان از مالمو به آژاکس و تبدیل شدن به گران‌قیمت‌ترین ورودی نقل و انتقلات این باشگاه با 85‌میلیون کرون سوئد، او تحت فشار مقایسه با فان باستن قرار گرفت؛ طوری که مورد غضب هواداران آژاکس هم قرار گرفت و اتفاقاتی افتاد که نتیجه‌‌اش شد کاهش رقم دستمزد قرارداد ایبرا. از آن پس بازی در آژاکس برای زلاتان مفهوم خاصی نداشت. یک روز در تمرین او  تکلی خشن و عمدی روی رافائل فان در فارت(کاپیتان وقت آژاکس) زد. این در حالی بود که چند هفته بعد و  در انتقالی ناگهانی از آژاکس به یوونتوس پیوست؛ آن هم با رقم 16 میلیون یورو، یعنی دو برابر رقم انتقالش به آژاکس.

 یوونتوس

حضور زلاتان در یوونتوس با احیای او توسط فابیو کاپلو همراه بود. زلاتان بلافاصله با مصدومیت ترزگه به ترکیب اصلی راه یافت. حضور ایبرا در یوونتوس به معنی فراموشی دوران سیاهش در هلند بود. کمک‌های کاپلوی سرد و خشن به زلاتان تا جایی کشیده شد که پس از ده سال هواداران یوونتوس شاهد نیمکت‌نشینی‌های «دل‌پیرو» شدند.البته زلاتان هم جواب زحمت‌های کاپلو را داد و پس از فراز و نشیب‌های زیاد سرانجام به یک فوق ستاره در یوونتوس تبدیل شد. اما وقتی محرومیت زلاتان، به دلیل مصدوم‌کردن بازیکن اینتر یعنی ایوان کوردوبا و مشت زدن به گلوی او در پایان بازی، با عدم حمایت یوونتوس و کاپلو همراه شد، او وادار به انتقالی عجیب به اینتر شد.یعنی دشمن سنتی یوونتوس.حضور سه ساله‌ زلاتان در اینتر اما با درخشش او زیر نظر مورینیو همراه بود و اگر چه سران اینتر بر غیر قابل فروش بودن او تاکید می‌کردند، سرانجام زلاتان با رقم نجومی‌60 میلیون یورو به اضافه ساموئل اتوئو، به بارسلونا منتقل شد.

 بارسلونا، میلان، پاریسن ژرمن

تلخ ترین دوران حضور ایبرا در کارنامه  فوتبالی‌اش بدون شک در بارسا گذشت، به‌طوری که کمتر کسی فکرش را می‌کرد گلزنی او مقابل رئال مادرید بعد از دوری سه هفته ای به دلیل مصدومیت هم نتواند رابطه‌ سیاهش با گواردیولا را از بین ببرد. زلاتان به نیمکت ذخیره‌ها دوخته شد و چنان افتی پیدا کرد که راهکار را در بازگشت به میلان یافت. زلاتان با میلان به روزهای خوب خودش برگشت.حتی درگیری او با انیوو مدافع آمریکایی این تیم و در نتیجه شکستگی دنده هم نتوانست جلوی او را بگیرد و موفقیت‌های او با گلزنی مقابل اینتر ادامه داشت. در حالی‌که زلاتان از حضورش در میلان راضی بود، اما سران میلان با فشار‌های مالی پاریسن ژرمن مجبور به فروش او  شدند تا مشکلات مالی خودشان را برطرف کنند.زلاتان از لحاظ مصدومیت و حواشی همیشگی، دوران نسبتا آرامی‌را در فرانسه گذراند؛ شاید مهم‌ترین مصدومیت او از ناحیه قوزک پا بود که سبب شد بازی مهم در مقابل تیم سابق خود یعنی بارسلونا را در لیگ قهرمانان اروپا از دست بدهد.

 منچستریونایتد

  به یقین می‌توان گفت مصدومیت‌های زلاتان بیشترین تاثیر خود را در دوران حضور در منچستر یونایتد بر او گذاشت. انتقالی که او را بار دیگر شاگرد مورینیو کرده بود و قرار بود مشکل خط حمله این تیم را در دوران پسا فرگوسن حل کند. اما اتفاقاتی که برای زلاتان در منچستر افتاد،اجازه تحقق این مهم را به او نداد. او ابتدا با دوری یک ماهه از میادین به دلیل مصدومیت در مقابل ساوتهمپتون و مهم‌تر از آن مصدومیت شدید در مقابل اندرلخت و دوری هشت ماهه از فوتبال، خیلی زود به خط پایان در اولدترافورد رسید و برای ادامه ماجراجویی‌هایش در مستطیل سبز راهی ایالات متحده آمریکا شد.احسان حسین آبادی

url : http://www.isfahanziba.ir/node/109569

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی