ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مراقب چهارباغ هستيم

تاریخ درج : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 
شهردار اصفهان در رسانه ملی: میراث‌دار آسیب‌های پیشین به این خیابان شده‌ایم

اكبر منتشلو

 

 

صبح روز گذشته رسانه ملی میزبان شهردار اصفهان بود تا هم از اقدامات صورت گرفته در یک سال گذشته سخن بگوید و هم ابهاماتی را که برنامه تلویزیونی «بر فراز الوند» چند هفته پیش درباره چهارباغ در ذهن ها ایجاد کرده بود، برطرف کند. قدرت اله نوروزی با تاکید بر اینکه میراث‌دار آسیب هایی است که پیش از او به چهارباغ وارد شده، گفت بعد از به دست گرفتن امور، نه تنها در بازسازی آسیب ها کوشیده است بلکه با تشکیل شورای عالی چهارباغ با حضور صاحب‌نظران و ذی نفعان،‌ به دقت مراقب این میراث تاریخی است. به گفته وی، هر برنامه‌ای در چهارباغ با نظر کارشناسان اجرا می شود و میراث فرهنگی همانند یک پاسدار واقعی بر اجرای کار نظارت دارد و جای نگرانی نیست.

 

 

شهردار اصفهان با اشاره به اینکه در یک سال گذشته تمام تلاش مدیریت شهری این بوده  که به گونه‌ای عمل شود تا برند شهر فرهنگی و جهانی اصفهان، حفظ و این میراث برای آیندگان بماند، افزود: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ما از ابتدای حضور در سمت شهردار، گردشگری بود. در این راستا تلاش‌های بسیاری شد تا اصفهان را به نام مرکز گردشگری ایران معرفی کنیم. همچنین با خواهرخوانده‌های اصفهان ارتباط گرفته شد و چهارباغ اصفهان را درقالب محور فرهنگی معرفی کردیم و در  عید نوروز و اردیبهشت، فضای فرهنگی اصفهان عوض شد. نوروزی با اعلام اینکه در آذر، روز اصفهان را داریم،  تصریح کرد: به این مناسبت در سه روز، میزبان مهمانان داخلی و خارجی هستیم تا اصفهان بتواند در مسیر واقعی خود به جهان معرفی شود.

 

 

   آرزوی 40 ساله را محقق کردیم
نوروزی با اشاره به اینکه پیاده راه سازی چهارباغ، ایده بسیار خوبی بود که از چهار دهه پیش بر اساس طرح تفصیلی مطرح شده بود اما سال ها افکار عمومی و مسائل اجتماعی مانع از اجرای آن می شد، بیان کرد: آنچه را از قبل در چهارباغ انجام شده بود،  نمی شد دوباره از ابتدا شروع کرد. پیش از اینکه بیایم، حدود 400 متر از این مسیر سنگفرش شده و کار در بدنه شرقی پیش رفته بود؛  البته آسیب هایی هم وارد شده بود. وی تاکید کرد:مطالبی که چندی قبل در برنامه بر فراز الوند در خصوص چهارباغ مطرح شد، مربوط به این دوره مدیریت شهری نبود. نوروزی خاطرنشان کرد: هر چیزی که در این مسیر آسیب دیده بود، در حال بازسازی است و میراث فرهنگی کاملا مراقبت می‌کند. شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه تلاش کردیم پیش از شروع جشنواره فیلم کودک و نوجوان در شهریور،‌ پیاده راه سازی چهارباغ تمام شود، تاکید کرد: در سه ماه، کاری را که یک سال زمان می‌خواست، انجام دادیم و آرزوی چهل ساله همه را محقق کردیم.
 

 

     آسیب های وارد شده برای این دوره نیست
نوروزی با اشــاره به ایــنــکــه بــه دلــیـل حساسیت‌ها، شورای عالی چهارباغ، با حضور متخصصان میراثی، فرهنگی، باستانی و متخصصان فنی عمرانی تشکیل شد، ابراز کرد: هر کاری در چهارباغ انجام شود، بر اساس نظر کارشناسی است و به گونه ای عمل می کنیم که چهارباغ نه درقالب یک پروژه، بلکه به صورت یک برنامه دیده شود. به گفته، وی میراث فرهنگی کاملا مانند یک پاسدار واقعی در این شورا نظارت بر اجرای کار دارد و جای نگرانی نیست. شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه اگر آسیبی به چهارباغ وارد شده مربوط به این دوره نبوده است، افزود: به طور قطع اگر می‌خواستیم از ابتدا کار را شروع کنیم با حساسیت بیشتر و به نحو دیگری عمل می کردیم.

 

  بافت فرسوده و فرونشست زمین، اصفهان را تهدید می‌کند
شهردار اصفهان در پاسخ به سوالی درباره وضعیت خطرپذیری اصفهان با اشاره به اینکه شهر اصفهان، خود در معرض خطر گسل ها نیست اما استان اصفهان این خطر را دارد، بیان کرد: شهر اصفهان با دو خطر بافت فرسوده و فرونشست زمین تهدید می شود. اگر در رودخانه و مادی ها آب جاری نباشد و در زمین نفوذ نکند، احتمال فرونشست زمین و تهدید آثار تاریخی هست. نوروزی با یادآوری این مهم که اصفهان، دارای میراث متعددی است، تصریح کرد: ٢١٠٠ هکتار بافت فرسوده در اصفهان وجود دارد که ۵٠٠ هکتار آن بافت فرسوده تاریخی است که نیاز به مرمت دارد و نمی شود آنها را صرفا بازسازی کرد. وی خاطرنشان کرد: بیش از ١۵٠٠ هکتار بافت فرسوده روستایی و میانی در شهر اصفهان وجود دارد که در مناطق ١۵ گانه شهر واقع است. با توجه به سیاست های اخیر دولت برای احیای بافت های فرسوده، اقداماتی را شروع کردیم و نمونه آن تصمیماتی است که برای منطقه همت آباد اتخاذ شده است.

 

     تاب آوری اصفهان را دنبال می‌کنیم
شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه یکی از بحث های مهم و دارای اولویت ما رسیدگی به بافت فرسوده است، تاکید کرد: در این راستا مصوباتی را گرفته ایم که بتوانیم در این زمینه از امکان مالی لازم هم برخوردار شویم و به دنبال این هستیم تا بافت فرسوده از وضعیت فعلی خارج شود. نوروزی خاطرنشان کرد: تحقق این موضوع به شدت به مشارکت مردم نیاز دارد و جلب مشارکت مردم هم یکی از شعارهای اصلی ما بوده است. وی ابراز امیدواری کرد: با مشارکت مردم و حضور سرمایه گذاران و ایجاد تعاونی ها بتوان اصفهان را از این تهدید نجات داد و در این راستا باید تاب آوری شهر اصفهان را درقالب اصلی آن دنبال کرد.

 

     برای حفظ شهر اصفهان راهکار بدهید
نوروزی با اشاره به اینکه چند روز گذشته برای روز جهانی شهرها، تنها شهرداری اصفهان برنامه هایی برگزار کرد، ادامه داد: در این برنامه متخصصان را گرد هم آوردیم و در خصوص شعار امسالِ این رویداد جهانی که تاب آوری و پایداری شهری بود، طرح مسئله کردیم. وی بیان کرد: هدف ما از تحقق تاب آوری شهر اصفهان در راستای ایجاد شرایط زندگی بهتر در شهر بهتر است. شهردار اصفهان خطاب به همه شهرسازان، معماران، متخصصان و افراد خلاق از آنها خواست راهکارهای خود را برای حفظ شهر اصفهان در وضعیت خشکسالی به شهرداری ارائه دهند  و تاکید کرد: اصفهان بر مبنای وجود زاینده رود ساخته شده و بدون زاینده رود، آسیب می بیند.

 

 

    بزرگ‌ترین غصه اصفهان خشکی زاینده رود است
شهردار اصفهان با اشاره به اینکه نبود زاینده رود، بدترین دردی است که به جان اصفهان افتاده و بزرگ‌ترین غصه مردم شده است، ادامه داد: همه باید به این موضوع ملی توجه کنند. شهرداری هم درجایگاه ذی نفع و حقابه بر، پیگیر این موضوع است. نوروزی با تاکید بر اینکه شهر اصفهان بزرگ‌ترین نیازمند به جاری بودن زاینده‌رود است، ابراز کرد: آب زاینده رود باید از پایاب تا تالاب گاوخونی جاری باشد . تالاب گاوخونی جایی است که اگر آب نداشته باشد ریزگردهای آن نه تنها شهر اصفهان، بلکه چهار میلیون نفر جمعیت ساکن در شعاع 30 کیلومتری خود را تهدید می‌کند.

 

 

     آثار باستانی اصفهان تشنه آب است
نوروزی با اشاره به اینکه 500 هکتار  از آثار باستانی اصفهان تشنه آب است، تصریح کرد: بنای شهر اصفهان در کنار ساحل زاینده رود برپا شده است و از همه کسانی که می توانند به جاری شدن آب در این رودخانه کمک کنند، می‌خواهیم ورود کنند.  شهردار اصفهان با تاکید بر اینکه هیچ لحظه ای نیست که این دغدغه را نداشته باشیم، گفت: از همه مقامات تقاضا دارم کمک کنند تا تونل بهشت آباد و تونل سوم کوهرنگ ساخته شود، چرا که اگر آب در زاینده رود جاری نباشد، بزرگ‌ترین دستاوردهای میراثی کشور در معرض خطر می افتد.

 

 

  جداره های خیابان ها به زودی اصلاح می شود
شهردار اصفهان در بخش دیگری از صحبت خود در پاسخ به این سوال که اقدامات شهرداری اصفهان در  راستای ایجاد تناسب سیما و منظر ساختمان ها با بافت تاریخی شهر چه بوده است، تصریح کرد: این موضوع ضوابط خاص خود را دارد و با توجه به تاریخی بودن بافت شهر، دست‌کم باید 60 درصد نمای بنا آجری باشد. همچنین در بافت های غیرتاریخی هم حداکثر 20 درصد می تواند سنگ کار شود. نوروزی ادامه داد: اگر تخلفی در این زمینه صورت گرفت، باید رسیدگی شود. به گفته وی، بافت تاریخی یک مجموعه است که همه ابعاد آن باید با هم و متناسب دیده شود. نوروزی از اصلاح جداره های خیابان های شهر نیز خبر داد و تاکید کرد: مدیریت شهری درآینده ای نزدیک این مهم را محقق می کند.

 

 

   برای خط سه به دنبال تشکیل کنسرسیوم هستیم
شهردار اصفهان در پاسخ به این سوال که چرا راه‌اندازی قطار شهری اصفهان طول کشید و وضعیت خطوط متروی شهر به چه صورت است، خاطرنشان کرد: زمانی که کار را شروع کردیم 78 درصد از خط یک اجرا و 13 درصد آن باقی مانده بود. در برنامه تلویزیونی این قول را دادیم که خط یک تا عید 96 تکمیل شود و این وعده  با کار سه شیفت محقق شد، به طوری که در طول چهار ماه به اندازه چهار سال فعالیت انجام شد. نوروزی با اشاره به اینکه آن زمان شش ایستگاه کار نشده بود که دو ایستگاه میدان انقلاب  اسلامی و میدان امام حسین (ع) زیر 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشت، ادامه داد: اکنون خط یک کامل شده و شهروندان از شمال تا جنوب شهر می توانند با خط یک سفر کنند.نوروزی با اشاره به اینکه عملیات احداث خط دو نیز شروع شده است، بیان کرد: اکنون چهار ایستگاه از خط دو کار شده و دو ایستگاه دیگر نیز در حال شروع شدن است. وی با اشاره به اینکه برای ادامه این خط تامین اعتبار شده است، تاکید کرد: توانستیم برای این خط، 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت از بانک مرکزی بگیریم، این در حالی است که سال گذشته برای احداث هر یک کیلومتر مترو 250 میلیارد تومان هزینه می شد اما امسال این مبلغ به 400 میلیارد تومان رسیده است. وی بیان کرد: برای خط سه نیز شهرداری به دنبال تشکیل کنسرسیومی از ذی نفعان است. این خط از میدان آزادی شروع شده و امیدواریم به ذوب آهن و فولادمبارکه نیز سرویس دهد و در این مسیر نیازمند کمک همه ارگان ها هستیم.

 

 

   کار را با آرامش به پیش می بریم
نوروزی درباره فراهم کردن زیرساخت های گردشگری گفت: از زمانی که شهردار شدم با گروه‌های مختلفی دیدار کردیم، به طوری که در طول یک سال گذشته بالغ بر 40 نشست هم اندیشی برگزار شد که یکی از گروه ها، فعالان گردشگری بودند. وی افزود: از جمله گلایه های این گروه، نبود سرویس بهداشتی در محورهای تاریخی و به‌ویژه چهارباغ بود که برای رفع این مشکل، در پارک شهید رجایی این سرویس‌ها ایجاد شد. نوروزی با تاکید بر اینکه برنامه های زیادی برای چهارباغ داریم و هر مسافری به اصفهان سفر می‌کند حتما برای دیدن چهارباغ می رود، تصریح کرد: قصد داریم شرایطی ایجاد کنیم که خانواده ها بتوانند دست‌کم چهار تا پنج ساعت در این محور حضور داشته و از امکانات مختلف آن بهره ببرند. وی با اشاره به اینکه وعده داده بودیم محور میانی چهارباغ را تا عید تکمیل کنیم، خاطرنشان کرد: با این حال با توجه به حساسیت‌هایی که وجود دارد، کار را با آرامش به پیش می بریم تا آسیبی به این محور تاریخی وارد نشود.

 

 

     باید دهکده های آی تی ایجاد کنیم
شهــردار اصــفـهــان درباره حــمـایـت از جوانان و شرکت‌های دانش بنیان گفت: مدیریت شهری در یک سال گذشته تمام تلاش خود را کرده است تا در این مسیر گام بردارد اما بخش خصوصی نیز باید کمک کند. نوروزی بیان کرد: شورای مشورتی جوانان شهردار اصفهان را تشکیل دادیم.همچنین با یک شرکت دانش بنیان قراردادی منعقد کردیم تا ساختمان جهان نما به مرکز کارآفرینی و حضور استارتاپ‌ها تبدیل شود. از سوی دیگر دنبال این هستیم تا در دیگر نقاط شهر نیز فضای لازم برای فعالیت استارتاپ ها را مهیا کنیم. نوروزی با تاکید بر اینکه نگاه ما به اصفهان فراصنعتی است، بیان کرد: اصفهان دیگر ظرفیت صنعت را ندارد و باید دهکده های آی تی ایجاد کنیم و با ایجاد زیرساخت های لازم ، دانش و تولیدات اصفهانی ها را بین المللی کنیم. 

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84406

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی