ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مدیر مدرسه یا مدیر امور مالی؟

تاریخ درج : یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

حداقل در دو دهه گذشته، مدیران مدارس دولتی همواره در خط مقدم تهیه بودجه برای مدارس قرار گرفته اند. همان‌ها که وظیفه دارند بدون دریافت سرانه از دولت، چرخ مدرسه را بچرخاننـــــد و هزینـــــه ها را ازجیب والدین با نام«خودیاری» یا«مشارکت» تامین کنند. در میان والدین دانش آموزان، تعدادی اندک حاضر به پرداخت شهریه با نام خودیاری بدون اجبار هستند و به همین دلیل پای اجبار به میان می آید، گاهی کارنامه را به گرو می گیرند و زمان دیگر دانش‌آموز را برای سال بعد ثبت نام نمی‌کنند و زمانی هم برای ثبت نام در مدرسه ای که در محدوده قرار ندارد، سکه و وجه درشت مطالبه می‌کنند. در چنین مواردی در مقابل اعتراض مردم، مدیر توبیخ می‌شود.

 

 

 

    سرانه قطره چکانی
 تا سال 92سرانه ای به مدارس پرداخت نشده بود، از سال 93 تاکنون هر چند به صورت جسته و گریخته این سرانه پرداخت شده، ولی میزان آن چنان نازل بوده که مدیران مدارس حتی نمی توانند قبوض مدرسه را با آن بپردازند. سال گذشته، معاون توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش از افزایش قابل توجه سرانه های مدارس در بودجه96خبر داده بود.با توجه به افزایش هزینه های زیرساختی، یک مدرسه400نفره بایدبه طور متوسط هر دو ماه900هزار تومان برای قبوض آب، برق و گاز بپردازد.چنین مدرسه ای در سال حداقل به 30میلیون تومان بودجه نیاز دارد. مدیر مدرسه مجبور است این هزینه ها را یا از اولیا دانش آموزان بگیرد یا از طریق افراد خیّر تامین کند.

 

 

 

 

    محل خرج سرانه
میزان سرانه اختصاص یافته برای هر دانش آموز به گفته مســـــئـــولان وزارت آمــــــوزش و پــــــرورش، بین17تا30هزار تومان متغیر است. به عبارت دیگر، سرانه مدارس به نوعی سرانه دانش آموزان محسوب می شود و باید فقط خرج دانش آموزان شود که این امر  اتفاق نمی‌افتد.تعداد دانش‌آمـــــوزان در کشور13 میلیون نفر است که حدود یک میلیون و 300هزار نفر آنها در مدارس غیرانتفاعی تحصیل می‌کنند، اما بودجه مابقی مدارس باید توسط دولت پرداخت ‌شود.  بودجه آموزش و پرورش در سال 97، حدود 35هزارمیلیارد تومان است که حدود 97 تا 98 درصد آن صرف حقوق و مزایای کارکنان می‌شود و تنها 2 تا 3 درصد آن باقی می‌ماند!متاسفانه دریافت اجباری پول از اولیای دانش‌آموزان در مدارس دولتی معضل جدیدی نیست ، مشکل آنجاست که ارقام اعلام شده در سطح مدارس شهر آنچنان متنوع و متغیر است که والدین را سردرگم کرده است. برای مثال برای ثبت‌نام پایه اول ابتدایی در مدرسه ای که روبه‌روی محل سکونت قراردارد و جزءمحدوده محسوب نمی‌شود می توان با دو میلیون تومان ثبت نام کرد ولی برای یک مدرسه مشابه در این سوی خیابان که در محدوده قرار دارد، مدیر مدرسه 700هزار تومان طلب می کند. آنچه انتقاد والدین را به دنبال داشته، نبود نرخ‌های یکسان در مدارس دولتی شهر است. مسئولان آموزش و پرورش استان به جای تکذیب دریافت شهریه اجباری می توانند طبق قوانین موجود نرخنامه های یکسانی را تدوین و ابلاغ کنند.قانون دست مدیران آموزش و پرورش را برای دریافت شهریه در مدارس دولتی بسته است، اما بر اساس ماده 11 قانون شوراهای آموزش و پرورش مصوب 1372مدیران مدارس موظف‌اند مدارس تحت مدیریت خود را بر اساس بودجه تخصیص‌ یافته و با همکاری انجمن اولیا و مربیان با کیفیت مناسب اداره کنند.در ادامه ماده 11 قانون شوراهای آموزش و پرورش، منابع مدیر برای اداره مدرسه به این شرح، فهرست شده‌اند:اعتبارات دولت که به صورت سرانه دانش‌آموزی پرداخت می‌شود، کمک‌های مردمی، سهمی که از طریق شورای آموزش و پرورش شهرستان یا منطقه از عوارض اخذ شده در اختیار مدرسه قرار می‌گیرد و وجوه حاصل از ارائه خدمات آموزشی  فوق برنامه. بند دوم، از كمک‌های مردمی در قالب یكی از منابع مالی مدیران مدارس نام برده است. واژه «كمک» اشاره به داوطلبانه و غیراجباری بودن دارد و بنابراین، هیچ مدیری نمی‌تواند اولیای دانش‌آموزان را مجبور به پرداخت شهریه کند، اما به گفته مدیرکل سابق آموزش و پرورش اصفهان،سهم سرانه مدارس استان  20 میلیارد تومان است که دولت فقط 10 درصد از این مبلغ را پرداخت می‌کند و بنابراین والدین برای تحصیل فرزندان خود مجبور به پرداخت شهریه می شوند!
/گروه اقتصاد اجتماعی

url : http://www.isfahanziba.ir/node/75374

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی