ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

مدرسه‌سازی اولویت من است

تاریخ درج : شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
شماره روزنامه: 

کار خیر چه کوچک و چه بزرگ مقدس است و حالا این کار اگر در راه علم و دانش باشد جایگاه رفیع تری پیدا می‌کند. شاید فکر کردن به این موضوع که انسانی می‌تواند صدها میلیون تومان از ثروت خود را در راه مقدسی مانند مدرسه‌سازی صرف کند، بسیار سخت باشد، ولی علی جامی این خیر بزرگ اصفهانی ثابت کرد که لذت بردن از دنیا نه فقط در کسب ثروت و پول است، بلکه لذت واقعی وقتی است که ببینی دانش‌آموزان مدارسی که ساخته‌ای، هر کدام به جایگاه و شأن بزرگ اجتماعی رسیده‌اند. علی جامی به همه ثابت کرد لذت واقعی دنیا، شنیدن صدای دانش‌آموزانی است که نگران بیماری خیّر  مدرسه خود هستند و هر لحظه او را دعا می‌کنند. گفت و گو با این خیر مدرسه ساز خالی از لطف نیست.

 

 چرا باغبهادران را برای مدرسه‌سازی انتخاب کردید؟
یک روز در جریان سفری که به باغ بهادران داشتم، آقای مسعود بهادران، مدیر آموزش و پرورش وقت باغبهادران از من درخواست کرد که همراه او به یکی از مدارس دخترانه این شهر بروم. وقتی که به آنجا رسیدم تحت تاثیر صحنه‌ای قرار گرفتم که در آن دانش‌آموزان در زیرزمینی تاریک و نمور مشغول به تحصیل بودند.از همین جهت به آقای بهادران گفتم که در همین شهر مدرسه‌ای خواهم ساخت و این‌چنین اولین مدرسه خود با نام پیش‌دانشگاهی دخترانه «حاج علی جامی» و در ادامه هنرستان دخترانه «حاج علی جامی» را ساختم.

 

 برای ساخت این مدارس پول زیادی را کنار گذاشته بودید؟
این پول‌هایی را که من صرف این کارکردم، نمی‌دانم از چه راهی فراهم شد. مثلا وقتی اراده و نیــت می‌کردم صـــد میلیــون تومان خرج این کار شود، از راه‌هایی این پول به دستم می‌رسید که اصلا فکر آن را نمی‌کردم. من ثروت زیادی نداشته‌ام و هر آنچه را که دارم با رنج و سختی دنیا و با دسترنج خود به دست آورده‌ام.

 

 در این مسیـــر چــه کسی مشـوق شما بـود؟
همسرم مشوق اصلی من در این راه بود، حتی یکی از مدارسم را می‌خواستم به نام او بگذارند که اجازه ندادند. به طبع من به مثابه یک صنعتگر، مشغله فکری زیادی دارم و همسرم توران امید زاد مرا در این امر تشویق و حمایت کرد. او حتی به من می‌گوید منزلی را که در آن ساکن هستیم ، بفروشم و صرف مدرسه‌سازی کنم.

 

  فرزندانتان مخالفتی برای ساخت مدرسه نداشتند؟
فرزندان من مخالفت زیادی نداشتند؛ چون هر آنچه را که حقشان بوده است، برای آنها کنار گذاشته‌ام، البته آنها هم در راه خیر قدم‌هایی بر می‌دارند.

 

 کار خیر مدرسه‌سازی در زندگی شخصی شماچه تاثیری داشته است؟
همین که یکی از این دانش‌آموزان به من زنگ می‌زند، برای من کافی است. چند وقت پیش با بیماری سختی دست و پنجه نرم می‌کردم و تمام دختران مدارسی که ساختم، بامن تماس می‌گرفتند و جویای احوالم بودند. حتی هر  روز صبحگاه برای من دعا می‌خواندند.
 من صد در صد یقین دارم که از دعاهای همین بچه‌ها بوده که بهبودی پیدا کردم.

 

خاطره‌ای هم از این کار دارید؟
یک سال پیش وقتی به دندان‌پزشکی مراجعه کردم، خانم دکتری من را معاینه کرد و وقتی اسمم را در پرونده‌ام دید، از من پرسید: شما همان آقای جامی، خیر مدرسه حاج علی جامی هستید؟ من هم گفتم: خودم هستم. وقتی این حرف را شنید، خوشحالی عجیبی در وجودش پدیدار شد و به من گفت: من آن موقع ازدواج‌ کرده بودم و امکانات مالی برای رفتن به پیش‌دانشگاهی در شهری دیگر را نداشتم. وقتی شما این پیش‌دانشگاهی را ساختید، من هم در آنجا درس خواندم و امروز که یک دندان‌پزشک شده‌ام شما را بانی موفقیت خود می‌دانم. وقتی این حرف را شنیدم حالت عجیبی در من پدیدار شد؛ به طوری که در آن لحظه می‌خواستم تمام زندگی خود را بفروشم و صرف مدرسه‌سازی کنم.

 

 در آینده چه کارهای خیری می‌خواهید انجام دهید؟
مدرسه‌سازی، اولویت اصلی من در کار خیر است؛ البته در کنار آن کارهای خیر دیگری را انجام خواهم داد. یک مدرسه شبانه‌روزی در باغبهادران در دست ساخت دارم که هنوز به اتمام نرسیده است و کلنگ ساخت یک مسجد در کنار دو مدرسه برای نمازخواندن دانش‌آموزان و مردم هم به زمین زده‌ام.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/84499

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی