ویژه نامه ها

اشتراک الکترونیکی روزنامه

CAPTCHA ی تصویری

شماره های پیشین

محک

تاریخ درج : پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸
شماره روزنامه: 

مسابقه دانستنی‌های بهداشت

متن زیر مسابقه‌‌ای است همراه با جوایز ویژه که علاقه‌‌‌مندان برای شرکت در آن می‌توانند با توجه به نکات ارائه شده، به پرسش چهار‌گزینه‌ای پاسخ دهند و جواب را با ذکر‌ نام ‌و ‌نام‌ خانوادگی و نیز قید «مسابقه دانستنی‌‌های بهداشت» به شماره 09139026414 پیامک کنند؛ در ضمن زمان نهایی برای شرکت در مسابقه پنج روز پس از چاپ است.

ارزیابی زبان و اختلالات گفتار در دوران سالمندی

نفیسه آهنی، کارشناس برنامه سلامت سالمندان: زبان نقش مهمی در تجسم تجربیات، احساسات، ارتباط و دریافت اطلاعات از دنیای خارج به عهده دارد. همچنین زبان در فعالیت‌های اجتماعی وروابط متقابل با دیگران و شناخت رفتارهای بیرونی نقش بسزایی دارد. در دوران سالمندی کیفیت صدا، توانایی‌های گفتاری، زبانی و ارتباطی انسان با افزایش سن دستخوش تغییر می‌شوند؛ برخی از این تغییرات نشانگر اختلال و برخی از این تغییرات طبیعی است. به اختلالات مختلف زبان آفازی گفته می‌شود که نشانگر الگوهای متفاوتی از اختلال در مهارت‌های گوناگون زبان است.

بسیاری از بیماران مبتلا به دمانس، یک آفازی یا تعدادی اختلال در زبان دارند. آسیب موضعی مغز با انواع خاصی از اختلالات زبان همراه است.

درک زبان و تولید آن دو بخش اصلی در نیم کره چپ مغز را به خود اختصاص می‌دهند. تغییرات طبیعی زبان به تدریج بعد از ۶۵ سالگی به وجود می‌آیند.

مهم‌ترین این تغییرات عبارتند از:

‌کاهش حجم گفتار: فرد سالمند اساسا کمتر از گذشته حرف می زند و در میهمانی‌ها و محافل خانوادگی کمتر وارد بحث می‌شود.

‌بروز مشکلاتی در واژ‌ه‌یابی (پیدا کردن کلمه مورد نظر): فرد سالمند ممکن است در هنگام صحبت کردن بارها کلمات مورد نظر خود را به‌خصوص اسامی افراد، اشیا و اماکن را به خاطر نیاورد و همین امر باعث بروز وقفه در روند گفتار او شود.

‌کوتاه شدن طول جملات: مطالعات نشان داده است که سالمندان در مقایسه با میان‌سالان از جملات و عبارات کوتاه‌تری استفاده می‌کنند.

به عبارت دیگر سطح پیچیدگی نحوی گفتار سالمندان کاهش می‌یابد.

کاهش ادراک خواندن: از دیگر تغییراتی که در سالمندی رخ می‌دهد، کاهش توانایی درک متن است. مطالعات نشان می‌دهد فرد سالمند در مقایسه با جوانان و میان‌سالان مطالبی را که می‌خواند کمتر درک می‌کند. شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این کاهش درک، کم شدن سرعت خواندن است.

‌کاهش شدید سرعت نوشتن: نوشتن پدیده‌ای است پیچیده که نیازمند فعالیت هم‌زمان و سریع بخش‌های زیادی از مغز است که در سالمندان سرعت انجام آن کاهش می‌یابد.

 فرد سالمند برای نوشتن یک کلمه یا جمله به زمانی بسیار بیشتر از زمانی که یک نوجوان لازم دارد نیازمند است.

‌اختلال در تلفظ اصوات: این اختلال اغلب در مواردی که فرد سالمند دندان‌های خود را به طور کامل از دست داده یا فاقد دندان مصنوعی مناسب است دیده می‌شود.

علاوه بر این تغییرات طبیعی، گفتار و مهارت‌های ارتباطی سالمندان ممکن است به دلایل دیگری دچار آسیب‌های جدی شود. بروز بیماری‌هایی مانند سکته مغزی، پارکینسون، دمانس، آلزایمر و صدمات مغزی ناشی از زمین خوردن، از شایع‌ترین علل اختلالات گفتاری و ارتباطی در سالمندان به شمار می‌آیند.

 

اختلالات زبان در بیماری آلزایمر

اختلالات زبان از نشانه‌های بالینی بارز در دمانس آلزایمر است؛ اختلالات زبانی درآلزایمر معمولا از اشکال پیدا کردن کلمه در صحبت بیمار آغاز و ممکن است بعدا به اندازه‌ای شدت یابد که موجب وقفه در سخن گفتن بیمار شود.

در اوایل بیماران ممکن است از تجربه‌ نوک زبان بودن‌(نام  یا کلمه‌ای که نمی‌توانیم آن را یاد آوریم) در تلاش مکرر به منظور یاد‌آوری کلمات سخن بگویند. در دمانس آلزایمر معمولا زبان به‌طور پیشرونده‌ای غیرقابل فهم می‌شود.لذا آگاهی و شناخت پدیده سالمندی و تأثیر این پدیده در کلیه اجزا مولد «گفتار» و «زبان» برای عموم درمانگران، به‌خصوص آسیب‌شناسان گفتار و زبان حائز اهمیت است.با بررسی اولیه مناسب و تشخیص نوع اختلال گفتار و زبانی سالمند، می‌توان برنامه درمانی مناسبی را آغاز کرد که این درمان و مداخله زود هنگام می‌تواند موجب ارتقای همه‌جانبه ارتباط سالمند با دنیای خارج شود.

پرسش مسابقه

آفازی چیست؟

الف. اختلال در تلفظ اصوات

 ب.کاهش سرعت نوشتن

 ج. کاهش حجم گفتار

 د.همه موارد

نام برنده

مجتبی دهقانان زواره

نحوه دریافت جوایز

برندگان می‌توانند برای دریافت جوایز خود ضمن تماس با شماره 32218182 و همراه داشتن کارت شناسایی به دفتر روزنامه اصفهان‌ زیبا‌(15‌روز مهلت برای دریافت جوایز) مراجعه کنند. در ضمن پاسخ هفته پیش گزینه 3 بود.

url : http://www.isfahanziba.ir/node/107451

اصفهان زیبا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

 

 

ضمائم روز

پیوست‌ها

  

 

 

بایگانی